Cumartesi, Eylül 30, 2023
Ana SayfaGÜNCELMarmara Denizi'nde "Dipte görüş mesafesi 1 metreden az"

Marmara Denizi’nde “Dipte görüş mesafesi 1 metreden az”

Kartal’da, ‘Su Yoksa Hayat Yok’ çevre etkinliğinde Kartal Dragos Su Sporları Merkezi’nin kıyı şeridinde dalgıçlar deniz temizliği yaptı. Dalgıç Özkan Sönmez, “Dipte görüş mesafesinin 1 metreden bile az olduğunu ve kirlilik işareti olarak yoğun yosunlaşma olduğunu söyledi. 

Kartal Belediyesi, denizlerin kirliliği konusunda farkındalık yaratmak ve Marmara Denizi’nde biyoçeşitliliğin azalmasına dikkat çekmek amacıyla bir etkinlik yaptı.

“Marmara Denizi’nin yüzey seviyesinin yaklaşık altı-yedi metre altında, mevsimsel ve bölgesel olarak değişmekle birlikte, çözülmüş oksijen kalmadı ve oksijensiz ortamda bir hayattan bahsedilemez. Karadeniz’in neresine bir şey atarsanız atın, yavaş yavaş İstanbul’a doğru gelir ve Marmara’ya akar. İstanbul’da bugün hala atık suların yalnızca yüzde 37-38’i arıtmadan geçiriliyor ve İstanbul ve çevresindeki illerin tüm atıkları Marmara Denizi’nin dibine akıyor. Bugün kıyı şeritlerinde gördüğümüz ‘müsilaj’ diye bilinen mikroorganizma kalıntıları, bozulan ekosistemin biyolojik alarm çanlarıdır.”(Çevre Mühendisi Sedat Durel)

Marmara Belediyeler Birliği üyesi belediyeler tarafından eş zamanlı olarak gerçekleştirilen etkinlikte Marmara Denizi’nin temizliğine dikkat çekildi. Dünya üzerindeki en önemli çevre sorunlarından birinin denizlerin kirliliği olduğu ve kirletilmemesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan müsilaj felaketinin ardından,  denizlerin kirlenmesi sorununa dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla, “Su Yoksa Hayat Yok” sloganıyla yapılan etkinlikte denizin dibinden birçok atık çıkarıldı.

“Marmara Denizi’nin Temiz Kalması İçin Herkese Görev Düşüyor”

Etkinliğe; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcı Cengiz Türkmen, birim müdürlerinin yanı sıra Kartal’daki bazı okulların öğrencileri katıldı. Deneyimli dalgıçların dalışından önce kısa bir açıklama yapan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Cengiz Türkmen, geçtiğimiz yıllarda yaşanan müsilaj gibi çevre felaketlerini örnek vererek, 11 bin 350 kilometrekarelik alana sahip Marmara Denizi’nin alarm verdiğini söyledi. 25-30 milyon kişinin Marmara Bölgesi’nde yaşadığını ve denize 123’ten fazla ilçenin kıyısı olduğunu kaydeden Türkmen, böylesine kilit bir noktada bulunan Marmara Denizi’nin temiz kalması için duyarlı olmak gerektiğini ve denizin kirletilmemesi için herkese görevlere düştüğünü söyledi.

Denizin Dibinden Kilolarca Atık Çıkarıldı

Yapılan konuşmaların ardından aralarında Pozitif Gelişim Platformu üyesi Filiz Tüfek’in de bulunduğu bir grup dalgıç denize dalarak dip temizliği gerçekleştirdi. Kartal Yakacık Yüksel İlhan Alanyalı Anadolu Lisesi öğrencilerinin de izlediği temizlik çalışmasında dipte bez çuvallara konulan kilolarca atık, denizden çıkarılarak açıkta bekleyen tekneye aktarıldı. Denizin altından çıkarılan atıklar sahile getirilerek sergilendi.

Dalışı gerçekleştiren ekibin lideri Özkan Sönmez, dipte görüş mesafesinin 1 metreden bile az olduğunu ve kirlilik işareti olarak yoğun yosunlaşma olduğunu söyledi. Denizin dibinde tüm ekipmanları ile birlikte klozet bile olduğunu ve bazı atıkların ancak vinç ile çıkarılabileceğini kaydeden Sönmez, denizlerin dedelerimizden miras kaldığını ve torunlarımıza da temiz bir miras olarak bırakmamız gerektiğini ifade etti.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı