Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana SayfaKÜLTÜR SANATNilüfer Canpolat Doğan, 'kadınlar için ayağa kalkmış biri'

Nilüfer Canpolat Doğan, ‘kadınlar için ayağa kalkmış biri’

Nilüfer Canpolat Doğan, ‘kadınlar için ayağa kalkmış biri’

Kartal/Yüksel FIRAT
Kartal Kitap Fuarı’nın 6.Günü KE Sahnesinin konuğu eğitimci-yazar Nilüfer Canpolat Doğan “Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor Musun” adlı kitabından hareketle kadın sorunu üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi ve kitabını imzaladı.

Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor Musun kitabının girişinde Maya Angelou’dan “ “Bir kadın ne zaman kendi sesini duyurmak için ayağa kalksa, planlanmamış bile olsa tüm kadınlar için ayağa kalkmış olur” sözüne yer veren Nilüfer Canpolat Doğan, KE Sahnesinde planlanmış olarak kadınlar için ayağa kalkmış biri olarak söyleşti.
Nilüfer Canpolat Doğan, “Bir toplumun yükselmesini istiyorsak, gelişmesini istiyorsak bunun tek yolu, tek çaresi kadından geçiyor. Kadını güçlendirebilirsek, kadının kendisini fark etmesini, kendine değer vermesini anlatabilirsek işte o zaman toplumdaki değişim başlıyor.
Kadın sorunu alanındaki gözlemleri üzerine bu alan özel bir ilgisi oluşan Nilüfer Canpolat Doğan,” Bu alandaki gözlemlerim, yaşadıklarım, benim içimde yoğruldu. Farklı insanlarla, karakterlerle bir araya geldi ve Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor Musun romanı çıktı ortaya.
Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor Musun romanı kadın kahramanların olduğu bir roman. Bir kara mizah romanı. Ben bunu yazarken şöyle bir amaçla yazdım; Ben kadınlarımıza ulaşmak istiyorum. Kadınlarımıza şunu söylemek istiyorum. Kendiniz fark edin, kendinizi tanıyın, sesinizi çıkarın, ayağa kalkın ve ayaklarınızı yere sağlam basın. Güçlü olun, beraber hareket edin. Kadın kadının gücü olsun istiyorum” dedi.
Toplumsal baskıya dikkat çeken Nilüfer Canpolat Doğan,  “Fark etmeden hepimiz bu toplumun içinde bu baskıya maruz kalıyoruz. Kitabı yazarken toplumsal baskının nasıl bir şey olduğunu anlatmaya çalıştım. Kastım bireyin kendisi ile barışık olması ve kendisini fark etmesi durumu. Bunu anlatmaya çalıştım”
Nilüfer Canpolat Doğan, söyleşinin ardından okuyuculara kitabını imzaladı.

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar