Cumartesi, Temmuz 20, 2024

 6284

“ AİLENİN KORUNMASI VE KADINA ŞİDDETİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN”

*   Seçimler yaklaşırken, ittifaklar konuşulurken üzerinde tartışılan en önemli konulardan biri yazı başlığımızı oluşturan 6284 sayılı kanun..

*   30.03.2012 tarihinde yürürlüğe giren kanun; “Şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi”ni amaç edinmiştir.

Biraz açarsak;  KANUN;

– Şiddet gören kadına sığınma isteme, yakın koruma isteme, uzaklaştırma isteme, şiddet uygulayanın eylemlerini engelleme.. HAKKI,

– Can güvenliğinden endişe eden kadına,  Kimlik bilgilerinin değiştirilmesini isteme, Adresinin gizlenmesini isteme.. HAKKI,

– Mağdur kadına, Eve  “ aile konutu” şerhi konulmasını isteme, geçici velayet ve tedbir nafakası talep etme,  Geçici yardım talep etme .. HAKKI V E R İ Y O R

Şiddete uğrayan mağdur kadına devletçe sağlanan bu haklar.. nasıl olur da bazı siyasi partilerce  “aile bütünlüğünü bozucu hükümler”  olarak değerlendirilebilir?

Dünyada kadın haklarını ilk gündeme getiren, yasalarına koyan bir ülkenin, Cumhuriyetin 100. yılında ve bir seçim önerisi bunları tartışıyor olması bir utanç vesilesidir.

Başta  “ Kadın Sosyal Sınıfımız “  olmak üzere, eşitliği, insan haklarını, demokrasiyi savunan herkesin bu insanlık dışı anlayışı sandığa gömeceği umudumuzdur.

 

 

 

 

 

 

Turgut Ünlü
Turgut Ünlü
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

1 Yorum

  1. Sen nerden bileceksin ” Erkeğin adı yok! ” diye bir kitap olmadığını… Denizi anarken 68 kuşağındanım dedin ama ANADOLU TOPRAĞININ sesi değil emperyalizmin altın taşta sunduğu zehir ; 6284’ü savunuyorsun…!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş