Perşembe, Kasım 30, 2023
Ana SayfaGÜNCELCHP Kartal, Çölyak Hastalarıyla Glutensiz Yemekte Buluştu

CHP Kartal, Çölyak Hastalarıyla Glutensiz Yemekte Buluştu

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Örgütü, çölyak hastalığına karşı toplumu bilinçlendirmek ve glutensiz yaşam mücadelelerini desteklemek için Jüpiter Kafe (Mehmet Ali Büklü Parkı)’de akşam yemeğinde çölyak hastaları ile bir araya geldi.

Kartal/Yüksel Fırat

23 yıldır çölyak hastası olan ve birçok çölyak derneği kuruluşunu sağlayan ve federasyonda görev alan aktivist Veysel Caner ve Erzincan TANYERİ Derneği Başkanı Vadat Bal’ın katkıları ile gerçekleşen etkinlikte çölyak hastalarının sorunları ve beklentileri üzerine sohbet edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Mert Polar ve yöneticilerin katıldığı yemekte çölyak hastaları, ürünlere hem satışı olmadığı hem de çok pahalı olduğu için ulaşamadıklarına dair sorunlarını dile getirdiler.

Etkinliğin açılışını yapan Veysel Caner, “Afiyet olsun, hepiniz hoş geldiniz. Öncelikle böyle özel bir günde bize destek veren kartal CHP ilçe Başkanı Mert Polat beye, Erzincan TANYERİ Derneği Başkanı Vedat Bal beye huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum” diyerek sözü Mert Polat’a bıraktı.

“BİZ SİYASİLER SADECE SİYASET YAPMAYIZ”

Yemeğe katılan misafirlerini selamlayan Mert Polat, böyle bir buluşmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek; “Böyle bir buluşmanın kendi içimde çok ciddi mutluluğunu yaşıyorum diyerek başladığı konuşmasında;

Kendim bir çölyak hastası değilim, bir yakınım yok ama sizler veya çocuklarınız eğer çölyak hastası iseniz Türkiye’de yaşadığınız zorlukların farkındayım. Glutensiz besine ulaşmanın ne kadar zor olduğunun farkındayım. Bunu kendi sosyal hayatımda ve günlük hayatımda yaşıyorum zaten.

Göreve geldiğimizden beri de sosyal hayatımız tabii ki siyasetle birleşince geniş bir ağa ulaşıyor. Bu noktada sevgili Vedat başkanımız, dernek başkanımızla bizi tanıştırdığında hemen bu konuda ne yapabileceğimizi, nasıl katkı sağlayabiliriz çok önemsemiştim.

Sağ olsunlar Kartal belediyemizin çalışanları, aşevi çalışanlarımız, kartal belediye başkanımız süreç boyunca bize destek oldu ve böyle güzel bir ortam sağlamamıza vesile oldu. Ben önce sizlere, dernek başkanımıza, Vedat başkanımıza, ilköğretim kurulumuza Gülay başkanıma çok teşekkür ediyorum. Kendisinde de bu iletişimin sağlanması sürecine katkı sağladı. Bu bir ilk konuşmadır. Biz siyasiler sadece siyaset yapmayız, yapmamalıyız.

Sosyal hayatın içinde var olan eksik olduğunu düşündüğümüz, yapılabilecek şeyler olduğunu düşündüğümüz olaylara katkıda bulunmamız gerekiyor. Farkındalık yaratmamız gerekiyor. Bu da bizim ilk adımımız olsun. Her şey siyaset değil, her şey seçim değil. Hiçbirimiz yarış atı değiliz. Sürekli yarışmak zorunda değiliz, birleşmek zorundayız, konuşmak zorundayız. Yapabileceğimiz bir şey varsa adım atmak zorundayız. Bunların hiçbirini yarınki siyasi adım için yapmadığımızı bilmenizi isterim. Bunu tüm yönetim kurulumuz olarak içten bir şekilde katkı sunabilmek, paylaşımlar yaptığımızda belki dernek başkanımıza bazı katkılar sağlayabilecek iletişimleri organize edebilmek için yapıyoruz. Bunları devam ettirmeyi de çok önemseyeceğiz ben çok fazla lafı uzatmayayım. Gerçekten çok mutluyuz, çok gururluyuz. Sizlerle daha fazla buluşmak istiyoruz.”

Polat bir soru üzerine, “Türkiye’de 167.000 tespitli hasta arkadaşımız var İstanbul’da da 16.000. Yani bu rakamlar Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin taşıyamayacağı, kaldırılamayacağı rakamlar asla değil. Muhakkak bir gün buralara da dönüş yapılacaktır ve bu süreç taşınacaktır diye düşünüyorum” dedi.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

“GLUTENSİZ ÜRÜNLERE HEM ZOR ULAŞILABİLİYOR, HEM DE AŞIRI DERECEDE PAHALI”

Yemekten sonra çölyak hastaları, glütensiz ürünlere hem satışı olmadığı hem de çok pahalı olduğu için ulaşamadıklarına dair sorunlarını dile getirdiler.

Hastalar özellikle okul kantinlerinde ürünlerin satılamadığını belirterek bunun çocukların bedensel ve ruhsal sağlığını olumsuz etkilediğin söylediler.

Hastalar Kartal Belediyesi’nin kafelerinde de glütensiz ürünlerin satılmasını istediler. Bunun üzerine Kartal Belediyesi’nin kafelerinde glütensiz makarna servisin olduğu bilgisi verildi.

Çölyak hastaları Kartal’da glütensiz yiyecek satan bir yerin olmamasından dolayı büyük sıkıntı yaşadıklarını söylediler.

Hastalar ve aileler esas sorunlarının ise bu ürünlere ulaşsalar dahi devletin verdiği aylık 335 Lira ile alacak güçlerinin olmaması olduğunu belirttiler.

Çölyak hastası  Sibel Demirören:  Merhaba. Böyle bir organizasyonda çölyaklıları konuşturduğunuz için öncelikle çok teşekkür ediyorum. Kartal’da ilk defa çölyak hastalarıyla beraber bir akşam yemeği yiyeceğim için çok heyecanlıydım. 8 yıllık çölyak hastasıyım. Bu faaliyetlerin devam ettirilmesini çok istiyorum. Belki arada bir kere bir kahvaltı veya akşam yemeği etkinliği olarak devam edebilir. Aynı şekilde bu etkinlikleri gerçekleştirebilirsek daha çok kişiye ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Ben Kartal’da oturuyorum ama bu akşam farklı ilçelerden gelen insanlarda var. Maltepe’den Pendik’ten. Kendi ilçemiz tabii ki de öncelikle ama diğer ilçelere de istekte bulunulması gerekebilir, denildi. Bir de herkesin bildiği gibi glutensiz ürünlere hem zor ulaşılabiliyor, hem de aşırı derecede pahalı olduğu için belediyeler ayda bir kere koli yardımında bulunabilir.”

Fotoğraf: Yüksel Fırat

“ÜRÜNLER ÇOK PAHALI VE DEVLETİN BİZE VERDİĞİ DESTEK 320-340 TL.”

Gelen sorular üzerine Veysel Caner;

“Belediyemizle görüşme halindeyiz. Yakın bir süre içerisinde tekrar bir araya gelip bu konuları konuşacağız. Birçok parkı olan Kartal’da imkanımız var. Bu yerlerde hem eğitim hem de glutensiz menüler hakkında görüşüyoruz.

Ben birkaç tane belediye biliyorum ama koli yerine aylık kart veriyorlar. Çok yakın zamanda geçen hafta bir belediye 2 milyon liralık kart dağıttı. Bu kartlar ile sadece glutensiz ürünler alınabiliyor.

Kolilere genellikle standart ürünler konuluyor ve bu pek uygun olmuyor. Yetişkinler ile çocuk ayıramama gibi bir sıkıntı oluyor ama en güzeli en mantıklısı yardım kartları verilmesi.

Normalde glutensiz ürünler çok pahalı ve devletin bize verdiği destek 320-340 TL. Ama bizim bir makarnamız 140 TL, 160 TL. Böyle bir ücret ödeniyor ama bu ücret gerçekten çok düşük. Bunun yükseltilmesini istiyoruz” dedi.

 

 

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı