Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaEMEKÜcretli öğretmenler kadro talebinde bulundular

Ücretli öğretmenler kadro talebinde bulundular

Ücretli öğretmenler, örgütlü dernekleri ile yaşadıkları sigorta, asgari ücret altında maaşlar ve kadro sorunu nedeniyle bugün Ankara’daki Ulus Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Ücretli öğretmenler, kadro talebiyle bugün Ankara Ulus’ta eylem yaptı. Ücretli öğretmenler adına yapılan açıklamada, “Bizler tecrübe ile piştik. Adeta saf altın gibi parlıyoruz, tecrübemiz bizim kıdemimiz, bizler kıdemliyiz. Buraya alandan söz almaya geldik, atamayı bizlere verecek misiniz? Söz istiyoruz, atama istiyoruz” denildi.

Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği tarafından yapılan açıklamaya, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay ve Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası yönetiminden Arzu Başer de destek verdi.

Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği tarafından yapılan açıklamaya, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da katıldı. Kaya, “Sana söz öğretmenim, senin kaybolan haklarını vermek bizim boynumuzun borcu. Size söz olsun ki 15 Mayıs’ta sizi unutmayacağız” diye konuştu.

Basın açıklamasını, Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği Başkanı Levent Atasoy ve dernek yöneticisi Gülcan Akdoğan okudu ve şunları kaydetti:

“MÜCADELEMİZ DAHA YENİ BAŞLIYOR”

“Bizle bugün, şimdi bir bile geç olmadan atama almak için buradayız, alandayız, sabırla bekledik. Umutla bekledik; bir ay önce geldik, üç ay önce geldik, geldik de geldik… Çocuklarımızın rızkı için toplandık, geldik. Seçimden önce atama diye yine geldik.

Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği ve Bursa Ücretli Öğretmenler Dernekleri, Emektar Ücretli Öğretmenler Platformu olarak biz bugün burada yine toplandık. Sayısız basın açıklamaları ve görüşmeler yaptık. Konumuz hep aynıydı, ücretli öğretmenlik adı altında ezildik. Bakan hocamız, bir avuç emektarın atamasına karşıymışsınız, KPSS ile atama ayrı, biz emektarlar ayrı. Bizi ve tecrübemizi KPSS ile mi kıyaslıyorsunuz? Hatalısınız… Yıllarca emek verdik, tecrübe ile uzmanlaştık. Devletimizin pek çok alanda KPSS olmadan alımlarını, devam ettirirken dershane öğretmenleri, taşeron işçiler gibi bize gelince mi KPSS puanı istiyorsunuz? Hatalısınız… Mevzuat ile birikmiş tecrübe arasındaki ayrımı siz bizden daha iyi bilmelisiniz.

Ücretli öğretmenlerin hiçbir özlük hakkı olmadan ucuz işçiler gibi çalıştırmak, yarım SGK primi ile emekli olma hayallerini ellerinden almak ve sonrasında hadi, senle işimiz bitti diye ortada bırakmak bizce en büyük hatadır, vebaldir. Sizin karşı olmanız gereken sistem, işte bu sistemdir Bakan hocamız… Kesemize küsmeyeceğiz, mücadelemiz daha yeni başlıyor.

“BİR ÖĞRETMEN ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA, ÜÇ BEŞ ALTI BİN LİRAYA ÇALIŞIYOR. DUYUN BİZİ”

Buradan, alandan bütün toplumun önde gelen her kesimine sesleniyoruz. Bir öğretmen asgari ücretin altında, üç beş altı bin liraya çalışıyor. Duyun bizi, duyun. Sendikalara sesleniyoruz, bir öğretmen asgari ücret altında çalışıyor. Siz buna nasıl müsaade edersiniz, bizler öğretmen değil miyiz? Ülkemiz aydın kesimlerine, gazetecilerine, yazarlarına, siyasilerine, her alanın önde kişilerine sesleniyoruz. Bir öğretmen sizi yetiştiren, topluma kazandıra bir öğretmen, hiçbir özlük hakkı olmadan, bu kast sistemi içinde çalıştırılıyor. Duyarlı her bir vatandaşımıza sesleniyoruz, bizler öğretmeniz, emekli olamıyoruz bilmiyor musunuz? Yıllarca köy okullarında, tercih edilmeyen her okulda çalıştık. Milli eğitimin emektar, candan neferi olduk. Alanımızda uzmanlaştık, bizler atamaya layık olamadık. Bizler tecrübe ile piştik. Adeta saf altın gibi parlıyoruz, tecrübemiz bizim kıdemimiz, bizler kıdemliyiz. Buraya alandan söz almaya geldik, atamayı bizlere verecek misiniz? Söz istiyoruz, atama istiyoruz.

Anayasa’da ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde geçen “insan onuruna uygun ve asgari yaşam şartlarını sağlayan çalışma hakkı” maddelerine aykırı bir uygulama yürüten devletimizin bu kurumu artık kendine gelmelidir.

Kadrolu, güvenceli bir istihdam, MEB’in sandığı gibi lütuf değil Anayasal bir haktır.” Ücretli öğretmenlik hukuka, insanlığa ve çağın kazanımlarına aykırıdır. Ücretli öğretmenlik, öğretmenlik mesleğinin itibarına ve emeğin onuruna hakarettir.

 ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN ÇALIŞMA KOŞULLARI

 • 1 Asgari ücretin çok altında bir ücret.
 • 2 Yarım ve eksik yatan sigorta primleri.
 • 3 Resmi tatil, ara sömestr ve yaz tatillerinde hiç bir ücret ve sosyal güvenlik prim hakları yoktur.
 • 4 Rapor almak , Önemli bir iş için izin gereksinimi olsa bunu kullanmak lüks tür onlar için çünkü ücretleri kesilir.
 • 5 Ulaşım kartı indirim hakkı yoktur.
 • 6 657 ye tabi Hiçbir özlük hakları mevcut değildir.
 • 7 Nöbet tutma gibi bir sorumluluğu olmasa dahi Nöbet tutan ,bulunduğu yere değer katan ücretli öğretmenler , bazı kurumlarda ciddi mobinglere maruz kalmaktadır.
 • 8 Bir ders sonrası için bile bir garantisi olmayan mesleğin adıdır ücretli öğretmenlik.
 • 9 Eğitim desteği almayan kendi imkanlarıyla Sorumluluk bilinciyle değer yaratan mesleğin adıdır ücretli öğretmenlik.
 • 10 Sendikalaşma ve Örgütlenme hakları olmayan mesleğin adıdır ücretli öğretmenlik.(Ne memursun ne de işçi Sendikalar bu durumdan dolayı yanlarında durmuyor)
 • 11 Kimsenin gitmek istemediği yerlere ( Varoş ve Gettolar ) gitseler bile tayin aldıran kadrolu öğretmenler den boş kalan derslere seve seve giren öğrencilerine olan topluma olan sorumluluğunu yerine getiren fedakarca davranış ve duruşun adıdır ücretli öğretmenlik.
 • 12 Emekli olma hayali dahi kuramayan mesleğin adıdır ücretli öğretmenlik.
 • 13 Geçici bir iş olmasına rağmen Devlet tarafından bir istihdam modeline dönüştürülen Sömürü ve adaletsizliğin adıdır ücretli öğretmenlik.
 • 14 Devletin ve Toplumun ayıbı M.E.B. in Ayıbı ve Açığını kapatan iş modelinin adıdır ücretli öğretmenlik.
 • 15 20 yıldır sömürülen bir zaman dilimine sahip mağdurlar yaratan sistemin adıdır ücretli öğretmenlik.
 • 16 Liyakat Sahibi deneyimli ,donanımlı, yetişmiş göreve hazır ancak hakkı yenen bir türlü hakkı verilmeyen mağduriyetin adıdır ücretli öğretmenlik.
Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı