Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaYEREL HABERLERKartal Meclisinde Çözümsüz Etap Olarak, Etap 1 Etap 2

Kartal Meclisinde Çözümsüz Etap Olarak, Etap 1 Etap 2

Etap 1 Etap 2 denile alan Kartal Belediyesi’nin önerisi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının  kabulü sonrasında 12 Ekim 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla  Batı Merkez Projesi adı altında “riskli alan” ilan edildi.

Yüksel FIRAT

Kartal’ın Sesi-Etap 1 Etap 2 denile alan Kartal Belediyesi’nin önerisi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının  kabulü sonrasında 12 Ekim 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla  Batı Merkez Projesi adı altında “riskli alan” ilan edildi.
8 yıldır vatandaşlar bu bölgede deprem korkusu ve mağduriyetle yaşamaktadırlar. Yine bu dönem “riskli alan” gerekçesiyle Yavuz Selim Devlet Hastanesi tasfiye edildi. Bölge harabe bir görünüm kazanmaya başladı.
Kartal halkı soruna çözüm beklereyken Kartal Belediye Meclisinde Hükümet ve Belediye karşıtlığı üzerinden sorunu nasıl ele alındığına tanıklık ettik.

YETKİ KİMDE?

Kartal Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi Muhammer Bektaş Kartal Belediye Meclisi 6 Kasım Oturumunda “Kartal Etap1, Etap2 ile ilgili Bakanlık tek dilekçe ile karar verdi. Bu zamana kadar ne yapıyorsunuz, niye çıkmadı?” sorusuna Kartal Belediyesi Başkan Vekili Oktay Aksu “Bakanın önünde bekliyor” cevabı verdi. Bunun üzerine Muhammer Bektaş “ Niye bekliyor bakanlığın önünde. Bu Kartal Belediyesi Meclis üyelerinden bir tanesinin haberi yok, yaptığınız işlerden.
Kartal Etap1, Etap2 ile ilgili hangi vatandaşla görüşüp bu kararı aldınız? 5 yıldır bekleyen vatandaşlar binalarında dönüşüm yapamıyorlar. Niye imzalanmadığını getirin Mecliste birlikte bakalım. Gizli kapılar ardından projeler hazırlarsanız, eksik gedik yaparsanız onaylanmaz.
Kartal Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Meclis Üyesi Önder Turmuş;  Kartal Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi Muhammer Bektaş’ cevaben “Kartal Etap1, Etap2 ile ilgili süreci bakanlık yürütüyor. Bakanlığın plan yapma yetkisi var. Bakanlığın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ya da Kartal Belediyesi’ne sormadan bunu gerçekleştirme yetkisi var. Burası riskli alandır.  Bir an önce gerçekleştirebilir. Nasıl,  DAP’ın İstmarina yapımında bu inisiyatifi alıp gerçekleştirdiyse burada da gerçekleştirebilir. Plan yapma yetkisi tamamen bakanlıktadır.

PROJE NEREDE?

Daha sonra kürsüye çıkan Kartal Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi Nizamettin Altındaş çaynı konuya ilişkin olarak; “Bakanlığa İki defa plan teklifi gönderdiniz. Onun öncesine dönersem;  Sayın Belediye Başkanı Altınok Öz burasının riskli alan olması için bakanlığa başvuru yaparak ‘Ben buranın riskli alan ilan etmek istiyorum’ dedi. Bakanlık da ‘Buyur dedi’. Sonra Sayın Belediye Başkanı Altınok Öz ‘ Plan yapma yetkisini de ben istiyorum’ dedi. Bakanlık da ‘Buyur’ dedi ve verdi.
Bakanlık onay makamıdır. Bakanlık, gönderdiğiniz plan teklifleri üzerinden buradaki bütün kamu arazilerini, talepleri, yapı stokunu ve planı inceledi ve ‘bu teklifiniz buraya uygun değildir’ deyip geri gönderdi.
Arda üç yıl geçtikten sonra ikinci teklifi sundunuz. Bu plan teklifinde ise 30 katlı kuleler önermişsiniz. Bu bildiklerimiz ise dışarıda kulaktan dolma bilgiler. Kartal Belediye Meclisinde bize somut bir proje sunumu yapılmadı. Hiçbir şey bilmiyoruz.
Bu ikinci teklif de geri gönderildi hala üçüncü bir teklif yok. 8 sene geçti siz bakanlığın kriterlerine uygun bir teklif sunamadınız” dedi.
Kartal Belediyesi Ak Parti Meclis Üyesi Nizamettin Altındaş konuşmasının devamında Kartal Yavuz Selim Devlet Hastanesi konusunu gündeme getirdi.
Altındaş, “Hastane sizin yüzünüzden gitti. İnsanlar bize atıfta bulunuyor. Burayı riskli alan ilan etmeseydiniz o hastane güçlendirilecek ve yenilenecekti. Riskli bir alan ilan ettiniz ve plansız hale soktunuz.
2,5 senedir bakanlığın önünde bekleyen bir plan teklifiniz yoktur. Yapma yetkisi sizde ama sunmadınız. Yalan söylüyorsunuz” dedi.

HASTANE İÇİN İPTAL DAVASI AÇILACAK MI?

Kartal Belediyesi Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Meclis Üyesi Önder Turmuş;  bu kez Nizamettin Altındaş’a cevaben; “Kartal Belediyesi gönderdi göndermedi kat yüksekliği o, bu dedi. Bakanlık istediğinde gönderilen projeyi onaylayabiliyor. Gazi Osman Paşa’da aynı projeler yapılıyor aynı gün onaylanıyor. Ben burada bir iyi niyet görmüyorum.
Hastane ile ilgili geçen dönem belediye başkanımız da söylemişti madem bu hastaneyi korumak istiyoruz İstmarina’nın arkasında bir yer vardı orayı yapalım dedik. Ama orası bir hastaneye özel sağlık tesis alanı olarak ayarlandı. Bunu da meclisin bilgisine sunuyorum. Hastanenin de bizim üzerimize kalması gerçekten şaşırtıcı.
Bunu üzerine Ak Parti Meclis Üyeleri bir hastaneye özel sağlık tesis alanı olarak ayrılan alan için iptal davası açalım önerisi getirdiler.” İbrahim Doğan böylesi durumlarda iptal davası açmıyor muydu? Biz meclis üyesiyiz söyleyin birlikte açalım” dediler.
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

2 YORUMLAR

  1. Kartal ikinci etap,İstasyon cad,Petrol iş mah. İçten Ap.Daire11 de ikamet Sn.Kartal Belediye Başkanımız dan ricamdır.Lütfen. Deprem açısından riskli bölge ilan edilen bölgemizde canımız emniyette olacak mıdır,ya da 1975 yapımı binamızda ölüp gidecekmiyiz,Nasıl bir gelecek bizi bekliyor bilmek istiyorum,anladığım kadarı ile bu konu devlet ve belediye arasında paslaşılırken araya sıkışıvermiş.

  2. Kartal ikinci etap,İstasyon cad,Petrol iş mah. İçten Ap.Daire11 de ikamet Sn.Kartal Belediye Başkanımız dan ricamdır.Lütfen. Deprem açısından riskli bölge ilan edilen bölgemizde canımız emniyette olacak mıdır,ya da 1975 yapımı binamızda ölüp gidecekmiyiz,Nasıl bir gelecek bizi bekliyor bilmek istiyorum,anladığım kadarı ile bu konu devlet ve belediye arasında paslaşılırken araya sıkışıvermiş.Sayın ve değerli Başkanım,can güvenliğimiz açısından bu konuyu tekrar tekrar ele almanızı saygılarım ve sevgilerimle arz ederim.A.Müzeyyen Erkıkilıç.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş