Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGÜNCELPendik Ertuğrulgazi Mahallesi Halkı, Pendik Belediyesi Önünde Toplandı

Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi Halkı, Pendik Belediyesi Önünde Toplandı

Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi halkı, tapulu arsalarının önemli kısmının ellerinden alındığını belirterek; 2 bini aşkın bir kitle ile Pendik Belediyesine gelerek askıdaki imar planına itiraz dilekçesi vermek üzere belediye önünde toplandı.

Pendik/Yüksel Fırat

Video: https://www.youtube.com/watch?v=bk1F4hvrq9U

Pendik Belediyesi Encümen Kararı ile Pendik “Ertuğrulgazi Mahallesi İmar Planı Uygulaması” 25 Ekim 2023 tarihinde askıdan indirileceğinde Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi halkı Pendik Belediyesine gelerek askıdaki imar planına itiraz dilekçesi verdiler.

Sabah mesaisi ile birlikte Pendik Belediyesi önünde toplanan 2 bini aşkın hak sahibi dilekçe vermek için uzun kuyruklar oluşturdular.

Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi halkı, 1980’li yıllarda Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden varını yoğunu satarak dişi ve tırnağı ile yaptıkları meskenler için yıllardır hukuk mücadelesi vermektedirler.

Yıllardır hak mücadelesi veren mahalle halkı Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği altında toplanarak mücadele etmektedirler. 2022 yılı içerisinde, ortak imzalarla mahallenin rezerv alan ilan edilmesine ve imar planına karşı iki ayrı dava açtılar. İmar planı uygulaması geçti ve diğer dava için bilir kişi bekleniyor.

Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Volkan Saç, Pendik Belediyesi önünde yaptığı açıklamada; Mevzuunun basit bir tapu davası olmadığını belirterek “Buradaki insanlar yerinden edilmek isteniyor” dedi.

Saç; “Bizim mahallemiz sanki boş bir alanmış gibi rezerv alan ilan ettiler. Normal şartlarda bir alanın rezerv alan olarak ilan edilebilmesi için boş alan olması lazım.

Ayrıca bir imar planı hazırlandı. Vatandaşlar ilk tapu sahibi olduklarında 350 m² hak sahibi oldular. Ya da öyle zannettiler. Ancak önce yüzde 20 kesinti yapıldı ve onun da üzerinden yüzde 40 kesinti yapıldı. Totalde bugün ellerine geçen 168 m² bir tapu.

Burada da şöyle bir oyun var: Burası rezerv alan ilan edildi. Rezerv alanlarda bir parselde 2/3 yani yüzde 66’yı bulan hissedar söz sahibidir. Dönüşümü o yapar. Bununla ilgili bir kanun yapılıyor yüzde 66’yı yüzde 50’ye çekecekler. Böylece Pendik Belediyesi söz sahibi olacak dönüşümde. Yani burada vatandaşlar 168 m²’nin bile sahibi değiller. Yerler hiçbir şekilde güvence altında değil. Rezerv alan ilan edildiği için yarın öbür gün buradan gönderilebilirler. Gönderilmezlerse, dönüşüm başlarsa burada dönüşümde söz sahibi idare olacak, vatandaşlar olmayacaktır.

Pendik Ertuğrulgazi Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Volkan Saç, Video: https://www.youtube.com/watch?v=bk1F4hvrq9U

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı