Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaKADIN“18” Yolları Açan Kadınlar Belgeselinin Gösterimi 

“18” Yolları Açan Kadınlar Belgeselinin Gösterimi 

“18” Yolları Açan Kadınlar Belgeselinin Gösterimi 

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA-DER)’nin yapımcılığını, gazeteci-yazar Barış İnce’nin ise yönetmenliğini üstlendiği, Türkiye’nin ilk kadın milletvekillerinin hak mücadelesinin ele alındığı, “18” Yolları Açan Kadınlar adlı belgesel niteliğindeki kısa film, Soğanlık Kültür Merkezi’nde gösterime girdi

Kartal Belediyesi Kadın ve Aile Müdürlüğü, Kartal Belediye Meclisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu ve KA-DER’in iş birliği ile gösterime giren belgesel, ‘5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının 88’inci yıl dönümü dolayısıyla izleyiciler ile buluştu.

Etkinliğe Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, KA-DER Başkanı Nuray Karaoğlu, Kartal Belediye Meclisi Başkan Vekili Özlem Bulut, Kartal Belediye Meclisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Aysel Yücel, Kartal Belediye Meclisi Üyeleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

1935 seçimlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin ilk kadın vekillerinin siyaset yolculuğuna mercek tutan kısa filmin gösteriminden önce, kısa bir açılış gerçekleştirildi ve ilk sözü Kartal Belediye Meclisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Aysel Yücel aldı.

Yücel, “Kadınlar, 19. Yüzyılın başında ayrımcılık ve baskı karşısında örgütlü mücadeleye başladı” 

Kartal Belediye Meclisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Aysel Yücel yaptığı açılış konuşmasında 2019 Yılında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nu kurduklarını yine 2021 yılında Kadı Aile Müdürlüğü’nü kurarak ilk adımlarımız attık. Hep yanımızda olan kadın dostu Belediye Başkanımız Gökhan Yüksel’e huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Yücel kadın hareketinin gelişimini de anlatarak; “Homojen bir gurup olmayan kadınlar 19. Yüzyılın başından itibaren evrensel ataerkil kültüründen kaynaklanan ayrımcılık ve baskı karşısında örgütlü mücadeleye başlamış ve dernekler kurarak, dünya fuar ve sergilerine katılarak, konferanslar düzenleyerek, dergi ve gazete çıkararak seslerini duyurmaya çabalamışlardır.” dedi.

Kartal Belediyesi’nde kurulan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nden ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nun çalışmalarından da söz eden Yücel’in ardından KA-DER Başkanı Nuray Karaoğlu kürsüye çıktı. Karaoğlu 5 Aralık 1934’ün, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazandığı tarih olduğunu ifade ederek KA-DER’in bu anlamlı günün olduğu hafta etkinlikler düzenlediğini belirtti.

Karaoğlu, “KA-DER’in; siyasetteki tüm karar alma mekanizmalarında kadın ve erkek eşitliğini savunur”

1997 yılında kurulan KA-DER’in; siyasetteki tüm karar alma mekanizmalarında kadın ve erkek eşitliğini savunarak bu eşitliğin gerçekleştirilmesi için çalışmalar gerçekleştiren bir kurum olduğunu belirten Karaoğlu, KA-DER kurulmadan önce yüzde 4.5 ile gerçekleşen meclisteki kadın temsil oranının, geçen 25 yılda yüzde 17.1 oranına ulaştığını ve 101 kadın milletvekilinin olduğunu ifade etti.

Belgeselin yapım süreci ile ilgili de kısa bilgiler paylaşan Karaoğlu’ndan sonra mikrofonu Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel devraldı. Başkan Yüksel, yerel bir yönetici ve kamu idarecisi olarak üzerine düşen sorumlulukları yerine getirme çabası içinde olduğunu belirterek bireylerin kendilerini yetiştirebilmeleri için koşulları olabildiğince iyileştirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Yüksel, “Kadınların özgüvenini artırmak”

Toplumsal cinsiyet eşitliğine önem verdiklerini ve Kartal Belediyesi’ndeki Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün yapmak istediği adımlardan bir tanesinin de kendini geliştirmek isteyen kadınların özgüvenini artırmak olduğunu belirten Başkan Yüksel, Kartal Belediyesi’nin sahip olduğu 15 kreşte de bu doğrultuda bireyler yetiştirildiğini söyledi.

Hem bireyleri yetiştirmek hem de annelere hayata daha çok karışma olanağı vermek için kreşleri çok önemsediklerini aktaran Yüksel, kadınların ayağa kalkması ile daha iyi günlere gidileceğine inandığını söyledi. Konuşmaların ardından Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel KA-DER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu’na hediye ve çiçek takdim etti.

Etkinlikte daha sonra Barış İnce’nin yazıp yönettiği ve kadınların Osmanlı’nın son döneminden itibaren seçme seçilme talebini ve mücadelelerini anlatan ve “Yolları Açan Kadınlar” mesajıyla hazırlanan,  40 dakikalık “18” adlı belgesel, beyaz perdeye yansıtıldı.

 

İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı