Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANAT41. İstanbul Film Festivali Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

41. İstanbul Film Festivali Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

41. İstanbul Film Festivali Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

 
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 8-19 Nisan tarihlerinde düzenlenecek 41. İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülleri’ne sinema ve tiyatro oyuncuları Meral Çetinkaya ve Gülsen Tuncer’e değer görüldü.
Festivalin Sinema Onur Ödülleri 7 Nisan gecesi yapılacak 41. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni’nde Meral Çetinkaya ile Gülsen Tuncer’e verilecek.
bianet ve T24 derlemeleriyle sinema ve tiyatro oyuncuları Meral Çetinkaya ve Gülsen Tuncer

Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Meral Çetinkaya

 
5 Mart 1945’te Bursa’da doğdu. 1969’dan başlayarak çeşitli tiyatrolarda çalıştı. En yoğun olarak çalıştığı Dostlar Tiyatrosu, Bakırköy Belediye Tiyatroları, Kenter Tiyatrosu ve Biriken Tiyatrosu’dur. Rol aldığı oyunlardan bazıları “Ayak Takımı Arasında”, “Sezuan’ın İyi İnsanları”, “İlk Gençlik”, “İvan İvanoviç Var mıydı Yok muydu”, “Ocak”, “Şili’de Av”, “Bitmeyen Kavga”, “Gün Dönerken”, “İkili Oyun”, “Yalınayak Sokrates”, “Sivas 93”, “Tatyana”, “Sahibinden Kiralık”, “Keşanlı Ali Destanı.”
Sinemaya “Ağrı Dağı’nın Gazabı” (1973) ile başladı. Rol aldığı filmler arasında “Bir Yudum Sevgi”, “Firar”, “Uçurtmayı Vurmasınlar”, “Suyun Öte Yanı”, “Denize Hançer Düştü”, “Eylül Fırtınası”, “Maruf”, “İz”, “Her Şeye Rağmen”, “Vizontele”, “Vizontele Tuba”, “Karanlıktakiler”, “Mutluluk”, “Mucize”, “Sibel”, “Babaannem” sayılabilir.
Dizi çalışmalarına 1986’da TRT’de “Sızı” ile başladı. “Bizimkiler”, “Binbir Gece”, “Gülbeyaz”, “Şeytan Ayrıntıda Gizlidir”, “Öyle Bir Geçer Zaman Ki”, “İstanbullu Gelin”, “Çukur”, “Atiye” ve “Aziz” gibi yapımlarda rol aldı. Sanatçı performanslarıyla pek çok ödülün de sahibi oldu.

Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Gülsen Tuncer

 
1945’te Adana’da doğdu. Oyunculuğunun yanı sıra söz yazarı olarak da tanınıyor. Profesyonel tiyatro oyunculuğuna 1968’de Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu’nda başladı. İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tepebaşı Sahnesi’nde, Ankara Çağdaş Sahne’de ve Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde yöneticilik yaptı. Ertuğ Koruyan, Deniz Türkali, İbrahim Bergman, Mehmet Çerezcioğlu ve Mustafa Alabora ile birlikte Grup 6 Tiyatrosu’nu kurdu.
Demokratik kadın örgütlerinde aktif olarak çalıştı. İstanbul TRT radyosunda birçok şiir, radyo tiyatrosu, kültürel programı seslendirdi ve söyleşiler yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında tek kişilik, metnini kendi hazırladığı okuma tiyatroları, şiir resitalleri ve müzikli gösteriler düzenledi. Mehmet Teoman’la profesyonel olarak müzik çalışmaları yürüttü. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet İsvan’ın kültür danışmanlığını yaptı. 40’a yakın filmde başta asistanlık olmak üzere kamera arkası çalışmalarda bulundu. 80’e yakın film ve dizide rol aldı. Pek çok ödülün sahibi olan sanatçı, milletvekili seçimlerinde ve Beyoğlu Belediye Başkanlığı seçimlerinde bağımsız aday oldu. SODER, TODER, SİNESEN, FİLM-SAN sinema meslek örgütlerinde yönetim kurulu üyeliği yaptı. İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarında sahne estetiği ve oyunculuk; Marmara Üniversitesi’nde iletişim ve sahne estetiği; TÜRSAK’ta sinema ve tiyatro oyunculuğu; Sadri Alışık Kültür Merkezi’nde tiyatro tarihi, oyunculuk bilgisi ve dramaturji dersleri verdi. Birçok üniversitede seminerler vermeye devam etmektedir.
Rol aldığı filmler arasında Sinema Bir Mucizedir / Büyülü Fener (2005), Solgun Bir Sarı Gül (1996), Cadı Ağacı (1994), İlk Aşk (1991), Düğün (1999), Berdel (1990), A Ay (1988), İpekçe (1987), On Kadın (1987), Gramofon Avrat (1987), Afife Jale (1987), Çağdaş Bir Köle (1986), Uzun Bir Gece (1986), Fatmagül’ün Suçu Ne (1986), Asılacak Kadın (1986), Ölmez Ağacı (1984), Dağınık Yatak (1984), Faize Hücum (1982), At (1981), yönetmen yardımcılığını üstlendiği Harakiri (1975) ve ilk filmi Kopuk (1972) sayılabilir. Fazilet Hanım ve Kızları (2017), Aşk-ı Memnu (2008-2009), Çalıkuşu (1986), Üç İstanbul (1983), Bugünün Saraylısı (1985) gibi birçok dizide rol aldı.
Fotoğraf: T24
 
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş