Pazar, Haziran 23, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANAT6. Vedat Günyol Deneme Ödülleri Açıklandı

6. Vedat Günyol Deneme Ödülleri Açıklandı

Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde 6. Vedat Günyol Deneme Ödüllerini açıkladı.

 
Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu, 6. Vedat Günyol Deneme Ödülü’ne “Kanun Hükmünde Yalnızlıklar” başlıklı dosyasıyla Mazlum Çetinkaya’yı uygun gördüğünü açıkladı.
Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu, 6. Vedat Günyol Deneme Ödülü’ne, “Seçici kurulumuz, etik-poetik duyarlığını aktüel politik sorunlarla ilişkili biçimde ortaya koyabilme cesareti gösterebildiği ve Vedat Günyol yazın ve düşünce geleneğinin aydınlık, iyimser çizgisine önemli katkılarda bulunduğu için 6. Vedat Günyol Deneme Ödülü’ne “Kanun Hükmünde Yalnızlıklar “başlıklı dosyasıyla Mazlum Çetinkaya’yı uygun görmüştür” dedi.
Yazar, Avukat Celal Ülgen’in anlatımıyla Vedat Günyol’u tanımak için videoyu tıklayınız.

Yazar, Avukat Celal Ülgen “Kanun Hükmünde Yalnızlıklar “başlıklı dosyaya ilişkin, “Ben bir hukukçuyum, arkadaşım Tahir Şilkan’da hukukçu. Yıllardır avukatlık yapıyoruz. Bu dönemde gördüğümüz kadar hukuk dışı bir olay ve hukuk dışı uygulamalara asla rastlamadık. Özellikle 15 Temmuz kalkışmasını bahane ederek çıkarılan Olağanüstü Hal Yasası ile birlikte Kanun Hükmünde Kararname uygulaması ülkemizde kurunun yanında yaşın da yandığı çok fazla uygulamaya sahip olmuştur. İşte bu uygulamalardan birisi de Kanun Hükmünde Kararname ile görevinden alınan bir öğretmenin “Kanun Hükmünde Yalnızlıklar” başlıklı bir kitap yazmasıdır. Hiç kimse hiçbir şekilde Kanun Hükmünde Kararname’yi “Kanun Hükmünde Yalnızlıklar” diye yorumlayamazdı. Bu kadar güzel ve bu kadar yalın yazılmış bir esere ödül verdiğimiz için (parantez içinde söyleyeyim ki) Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu’nu ve kendimiz de kutluyoruz.
Şafak Baba Pala’nın “Devinimler” adlı yapıtına ise Vedat Günyol Jüri Özel Ödülü verildi.
Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu, “Daraltılmış Yeni Baskı” kitabı ile Hakan Unutmaz’ı 6. Vedat Günyol Genç Deneme Yazan Ödülü’ne layık gördüğünü açıkladı.
Ödüller, 6 Mart 2022 Pazar günü saat 14.00’te Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törende sahiplerine verilecektir.
Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu 6. Vedat Günyol Deneme Ödülleri açıklaması;
“Deneme türünün edebiyatımızda özgün ve seçkin yazarlarından Vedat Günyol’un anısını yaşatmak, onu yeni kuşaklara tanıtmak üzere, Kartal Belediyesi öncülüğünde, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye PEN Yazarlar Derneği, Cumhuriyet Gazetesi, Kırmızı Kedi Yayınevi ve İstanbul Atatürk Lisesi Mezunları Vakfı’nm desteği ile düzenlenen 6. Vedat Günyol Deneme Ödülleri çerçevesinde 19 Temmuz 2021 tarihinde yaptığımız duyuruya son başvuru tarihj 14 Kasım 2021 ‘e kadar 43 katılımcı yanıt vermiş ve yapıtlarını göndermiştir.
Gönderilen deneme kitaplarını ve dosyaları, seçici kurulumuz okumuş, incelemiş ve değerlendirmiştir.
Seçici kurulumuzun oy çokluğu ile 2021 yılı 6. Vedat Günyol Deneme Ödülleri’ne layık bulduğu yapıtlar, yazarlar ve gerekçeli kararlar aşağıda açıklanmıştır.
Buna göre, seçici kurulumuz, etik-poetik duyarlığını aktüel politik sorunlarla ilişkili biçimde ortaya koyabilme cesareti gösterebildiği ve Vedat Günyol yazın ve düşünce geleneğinin aydınlık, iyimser çizgisine önemli katkılarda bulunduğu için 6. Vedat Günyol Deneme Ödülü’ne “Kanun Hükmünde Yalnızlıklar “başlıklı dosyasıyla Mazlum Çetinkaya’yı uygun görmüştür.
Seçici kurulumuz, kitaplarla, yazarların sözleriyle yaşama yeni bir renk, yeni bir boyut kattığı,. yazmanın insanı teklikten çokluğa, çığlıktan kahkahaya ulaştıracağının bilincini yalın bir dil, etkili bir anlatımla yansıttığı için Şafak Baba Pala’nın “Devinimler” adlı yapıtına Vedat Günyol Jüri Özel Ödülü vermiştir.
Seçici kurulumuz şiire, şairlere, edebiyata, kitaplara, kitap fuarlarına, yaşamayan yazarlara dair yazdığı, dilin imkanlarını yokladığı, bakış açısını daraltıp derinleştirdiği eleştirel, sade ve etkileyici denemelerini topladığı “Daraltılmış Yeni Baskı” kitabı ile Hakan Unutmaz’ı 6. Vedat Günyol Genç Deneme Yazan Ödülü’ne layık görmüştür.
Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu alfabetik sıra ile şu isimlerden oluşmuştur: Adem Uçar, Adnan Özyalçıner, Aykut Küçükkaya, Celal Ülgen, Hüseyin Köse, Ömer Faruk, Rengin Cemiloğlu, Tahir Şilkan, Uğur Kökden, Zeynep Oral.”
Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu Başkanı Avukat Celal Ülgen açıklama yaptığı basın toplantısına; yazar Nesim Ovadya İzrail, yayıncı ve şair Mustafa Köz, şair-yazar-avukat Tahir Şilkan, yazar Aykut Sezgin, Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Umut Veli Develi katıldı.
Yayıncı ve şair Mustafa Köz ise koşulların ağırlaştığı bu karanlık dönemde Vedat Günyol’un aydınlığını yaşatmanın çok önemli olduğunu söyledi. Köz sözlerine şöyle devam etti: “Her şeyin günden güne ağırlaşıp bizi kabuklarımıza çekmek için yol arayan bütün karanlıklara inat, Vedat Günyol’un dilde, düşüncede aydınlanmada yarattığı o yeni dünyayı bu ödüllerle sürdüreceğiz. Buna inanıyorum. Bir ödül törenini 6 yıl yapmak kolay değil. Hele hele bu koşullarda hiç kolay değil. Geldiğiniz için, Vedat Günyol aydınlığında birlikte olduğumuz için sizlere çok teşekkürler”.
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş