Cumartesi, Nisan 13, 2024

7 gün 7 oyun

7 gün 7 oyun: Maltepe tiyatronun merkezi oldu

Maltepe Tiyatro Günleri sona erdi. Prof. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen ücretsiz etkinliğe binlerce sanatsever katıldı.

Maltepe Belediyesi, “27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü”ne özel bir etkinlikle Maltepelileri sanatla buluşturdu. 21-27 Mart tarihlerinde 7 gün boyunca 7 farklı oyun, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak sahnelendi. Etkinlik ilk gününden itibaren kapalı gişe olarak, sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılandı.

Maltepe Tiyatro Günleri’nin açılış oyunu, Maltepe Belediye Tiyatrosu ve Avrasya Tiyatrolar Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği “Şerefine İnsanoğlu” oldu. Oyunu yaklaşık 500 tiyatro sever takip etti. İnsanlığın ikiyüzlülüğü, toplumsal sınıf ayrımı ve savaş karşıtlığını ele alan oyun, izleyicilerden tam not aldı. Yoğun katılımla başlayan tiyatro günleri, 2’inci gününde de aynı heyecanla devam etti.

22 Mart akşamı sahnelenen “Büyük İskenderin Atı” adlı oyun da çok yoğun bir katılımla izleyicisiyle buluştu. “Tiyatroadam” ekibince sahnelenen oyun, “bireysel deliliği, toplumsal normların dayattığı kolektif delilikle” kıyaslayarak izleyiciye kahkaha dolu dakikalar yaşattı. Finalinde büyük alkış toplayan oyun, Sanatseverlerin de büyük beğenisini topladı.

Maltepe Tiyatro Günleri’nin 3’üncü günü, usta oyuncu Berna Laçin’in tek kişilik oyunu “Hayal Satıcısı” ile devam etti. Ücretsiz davetiyelerin günler öncesinden tükendiği oyuna Maltepelilerin ilgisi de yoğundu. Türkiye’de kadının yaşadığı toplumsal sorunları, baskıyı ve mücadelesini ele alan oyun, Berna Laçin’in etkileyici performansıyla izleyicisini hayran bıraktı. Finalde seyirciler dakikalarca usta oyuncuyu ayakta alkışladı. Oyun sonrası Maltepe Belediyesi’ne özel bir röportaj veren Berna Laçin, “Cansın Maltepe” diyerek izleyicilere selam gönderdi. “Sahnede nefes alıyorum” diyen Laçin, “27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü” için de mesaj verdi.

Kapalı gişe ve kalabalık bir katılımla devam eden etkinliğin 4’üncü gününde sahne, Sarıyer Belediye Tiyatrosu’nundu. Usta yazar Aziz Nesin’in kaleminden “insan hakları” “düşünce özgürlüğü” gibi konuları ele alan eleştirel oyun, Maltepelilere coşku, sevinç, hüznü aynı anda yaşattı. 500’ün üzerinde sanatsever tek perdelik oyunun ardından sanatçıları uzun süre alkışladı.

Maltepe Tiyatro Günleri’nin 5’inci gününde ise komedi rüzgârı esti. Oyuncu Emre Karayel’in sevilen etkileşimli oyunu “Erkek Aklı-Oksimoron” İstanbul’un dört bir yanından Maltepe’ye gelen tiyatro hayranlarının beğenisine sunuldu. Kapalı gişe oyunda Türkan Saylan Kültür Merkezi hınca hınç dolu. Oyunun ilk dakikasından son anına kadar kahkaha hiç eksik olmadı. Oyundan önce Maltepe Belediyesi’ne özel konuşan Emre Karayel, festivale dönüşen tiyatro günleri için teşekkür etti.

Usta sanatçı Oya Başar ve oyuncu Ebru Kural’ın birlikte oynadığı “Plastik Aşklar” Maltepe Tiyatro Günleri’nin 6’ıncı gününde sahnelendi. “Kadın” ve “Yaşam” hakkında çarpıcı mesajlar veren oyun, 500 kişinin katılımıyla renkli anlara sahne oldu. 7’den 77’ye her yaştan sanatsever Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde tiyatronun coşkusunu yaşadı. Oyunun sonunda usta oyuncu Oya Başar, Maltepelilerin sevgi seliyle karşılandı. Sahneden inmeden önce Başar ve Kural’ı tüm salon ayakta alkışladı. Oyun sonrası Maltepe TV’ye özel röportaj veren Başar, “Tiyatro hiç ölmesin, insanlık öldüğü zaman tiyatro bitecektir” dedi.

Festivale dönüşen etkinliğin kapanışını ise, usta sanatçı Cihat Tamer ve Suna Akyol’un başrollerini üstlendiği “İkinci Bahar” adlı oyun yaptı. Aşk, romantizm ve komedi dolu oyunda usta sanatçılara eşlik eden oyuncular Kerem Poyraz Kayaalp ve Selin Köseoğlu’nun performansları da büyük beğeni topladı. Oyunu izleyen yüzlerce izleyici, finalde sanatçıları dakikalarca alkışladı.

21 Mart’ta başlayan Maltepe Tiyatro Günleri “27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü”nde noktalanmış oldu. 7 gün boyunca 7 farklı oyun Maltepelilerin ve İstanbulluların beğenisine sunuldu. Yaklaşık 5 bin kişi tiyatronun coşkusu ve heyecanını Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yaşamış oldu.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı