Pazar, Ekim 1, 2023
Ana SayfaKARTAL‘7. Vedat Günyol Deneme Ödülleri’ Töreni Yapıldı

‘7. Vedat Günyol Deneme Ödülleri’ Töreni Yapıldı

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen ‘Vedat Günyol Deneme’ ödüllerini kazananlar için Kartal Kitap Fuarı “KE” sahnesinde ödül töreni düzenlendi.

Kartal Belediyesi öncülüğünde Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye PEN Yazarlar Derneği, Cumhuriyet Gazetesi, Kırmızı Kedi Yayınevi ve İstanbul Atatürk Lisesi Mezunları Vakfı’nın desteği ile bu yıl 7.ncisi düzenlenen Vedat Günyol Deneme ödüllerini kazananlar için Kartal Kitap Fuarı “KE” sahnesinde ödül töreni düzenlendi. 

Vedat Günyol Deneme Ödül töreni öncesi Celal Ülger, Tahir Şilkan ve Adil İzci’nin gerçekleştirdiği söyleşide konuşmacılar Vedat Günyol’u anlattılar. Konuşmacılar bu kez Vedat Günyol’un dostluk, fedakarlık ve fafalılık yanlarını öne çıkararak anlattılır.

Dostlarına kapısı her zaman açık olan Günyol’un, gelen dostlarının kendisine ulaşamamsı kabullenemeyeceği bir durumdur. Yazar Adil İzci bu durumu şöyle anlattı.

Vedat Günyol elektriklerin kesik olduğu bir gün kapısına şu notu yazar; ” Elektrikler kesik. İçerideki odadayım. Sesinizi duyuramasanız; Lütfen, bahçe kapısından geçerek pencereleri tıkırdatın. Sesinizi yine duyuramazsanız; Balkona gelin iç odanın penceresine el atın. Gerekirse camı çerçeveyi alın aşağı. Çünkü evdeyim. Geri Dönmenizi istemem. Görüşme ortamını, olanağını hiçe indirgeyerek. Merhaba Vedat Günyol”

Deneme türünün edebiyatımızda özgün ve seçkin yazarlarından Vedat Günyol’un anısını yaşatmak ve onu yeni kuşaklara tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen Vedat Günyol Deneme Ödülleri’nin 7.ncisi, bu yıl 3. kez düzenlenen Kartal Kitap Fuarı’nda düzenlendi.

Ödül törenine Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Adem Uçar, Av. Celal Ülgen, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Başkanı Adnan Özyalçıner ile seçici ve yürütme kurulu üyeleri katıldı. Oldukça kalabalık bir izleyici topluluğunun da izlediği ödül töreninde Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu’nun değerlendirerek ödüle layık gördüğü yazarlar, ödüllerine kavuştu. 

Ödüle layık görünen eserlerin gerekçelerini Şair Mustafa Köz açıkladı.

Yazar Hürriyet Yaşar’ın “Şair Haydar Ergülen de olgun kıvrak bir Türkçeyle her biri bir sözcük üstüne yazılmış bu kısacık denemelerinde sevdiği sözcüklere sanki borcunu öderken, okurunu da sözcüklerin kendisindeki çağrışımları arasında deneme dilinde keyifli gezintilere çıkartıyor.” ifadeleri ile gerekçeli kararını kaleme aldığı 7. Vedat Günyol Deneme Ödülünü, Haydar Ergülen, “Yayan Yapıldak” adlı kitabıyla kazandı.

Ödülü kendisine Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Adem Uçar ve Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS)  Başkanı Adnan Özyalçıner takdim etti.

2 yazarın eşit oy alarak “Seçici Kurul Özel Ödülü” aldığı törende Tuğçe Isıyel; “Parçalı Bulutlu” kitabıyla, Özgür Taburoğlu ise “Anlatı Desenleri” isimli 4 ciltlik kitabıyla, Seçici Kurul Özel Ödülü’nü aldı. Kazanan isimler ödüllerini Av. Celal Ülgen, TYS Başkanı Adnan Özyalçıner ve Tahir Şilkan’ın elinden aldı. 

Ödül töreninde Genç Deneme Yazarı Ödülünü, “Z Bakış” eseri ile kazanan Esila Ayık’a ödülünü ise yazar Hakan Unutmaz ve Aykut Sezgin takdim etti.

Bu yıl 7. kez verilen ödülleri Vedat Günyol Deneme Ödülü Seçici Kurulu değerlendirdi. 27 Temmuz 2022’de duyurulan ve 11 Kasım 2022 tarihine kadar 49 katılımcının yapıtlarını gönderdiği yarışmayı alfabetik sırayla şu isimlerden oluşan kurul değerlendirdi: Adem Uçar, Adnan Özyalçıner, Arif Kızılyalın, Celal Ülgen, Hakan Unutmaz, Halil İbrahim Özcan,  Hürriyet Yaşar, Hüseyin Köse, Mazlum Çetinkaya, Rengin Cemiloğlu, Tahir Şilkan ve Uğur Kökden.

Vedat Günyol Deneme Ödül töreni fotoğrafları için bağlantıyı açınız!

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı