Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANAT72. Berlinale COVID-19 Gölgesinde Başladı

72. Berlinale COVID-19 Gölgesinde Başladı

72. Berlinale COVID-19 Gölgesinde Başladı

 

Festival boyunca COVID-19 salgını sebebiyle sıkı tedbirler alınacak. Sinemalara yarı kapasite izleyici kabul edilecek. Katılımcılar için aşılanmak ya da COVID-19’dan iyileşmiş olmak anlamına gelen “2G Plus” kuralı geçerli olacak.

 
72. Berlin Uluslararası Film Festivali (Berlinale) COVID-19 önlemleri gölgesinde bugün başladı. Yarışma bölümündeki filmlerin gösterileceği Berlinale Palast sinemasının önünde ve festival alanında hazırlıklar tamamlandı.
Bugün Uluslararası Jüri Üyeleri Ryusuke Hamaguchi, Tsitsi Dangarembga, jüri başkanı M. Night Shyamalan, Said Ben Said, Anne Zohra Berrached, Connie Nielsen ve Karim Ainouz düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Günlük negatif test ibrazı

Festivalin açılışı, Fransız yönetmen Francois Ozon’un “Peter von Kant” filminin gösterimiyle yapılacak.
Festival boyunca COVID-19 salgını sebebiyle sıkı tedbirler alınacak. Sinemalara yarı kapasite izleyici kabul edilecek. Katılımcılar için aşılanmak ya da COVID-19’dan iyileşmiş olmak anlamına gelen “2G Plus” kuralı geçerli olacak. Ayrıca bu kişiler, günlük negatif test ibraz edecek ve maske takacak. Gazeteciler ve festivale akredite olanlar için test merkezleri de kuruldu.

69 ülkeden 256 film

Festival, 20 Şubat’ta son bulacak. 18 filmin “Altın Ayı” ödülü için yarışacağı 72. Berlinale’de 69 ülkeden 256 film gösterilecek. Festivalin ödül töreni 16 Şubat’ta yapılacak. Salgın öncesi 1 gün olan “halk günü” bu yıl 4 güne çıkartılacak ve 17-20 Şubat’ta gerçekleştirilecek.
Festivalde, Maryna Er Gorbach’ın yönetmen koltuğuna oturduğu, TRT ortak yapımı “Klondike” filmi Panorama bölümünde gösterilecek.
Berlinale, geçen yıl salgın sebebiyle iki bölüm şeklinde düzenlenmişti. Kışın yapılan ilk bölümde filmler sadece akreditasyonu olanlara çevrim içi olarak gösterilmiş, yazın açık hava sinemalarında ise izleyici ile buluşmuştu.

“Sorumsuzluk” eleştirileri

Öte yandan DW Türkçe’de yer alan habere göre Almanya’da vaka sayılarının tırmanışta olmasına rağmen festivalin yüz yüze düzenlenmesi eleştirilere neden oluyor. Alman basınındaki yorumlarda dünyanın birçok ülkesinden binlerce sinemacı, gazeteci, sektör temsilcisi ve izleyiciyi bir araya getiren festivalin yüz yüze düzenlenmesi “sorumsuzluk” olarak nitelendiriliyor.
Berlinale yöneticileri Carlo Chatrian ve Mariette Rissenbeek ise izleyicilerin sağlığının öncelikli olacağını ve tedbirlerin artırıldığını vurgulayarak, yüz yüze festivali savunuyor.
Berlinale’nin Sanat Direktörü Chatrian festivalin neden geçen yıl olduğu gibi çevrim içi düzenlenmediği yönündeki soruları, sinemanın insanların sosyalleşmesine olan katkısına işaret ederek “Filmleri yalnız izlemek gerçek bir zevk vermiyor” sözleriyle yanıtlıyor. Festivalin İdari Direktörü Rissenbeek de “Gösterdiğimiz filmlerin beyazperdeye ihtiyacı var” diyor.
İstanbul – BİA Haber Merkezi (AÖ)
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı