Pazartesi, Haziran 27, 2022
Ana SayfaKÜLTÜR SANATAhmet Mümtaz Taylan, "Benim İşim Hikaye Anlatmak"

Ahmet Mümtaz Taylan, “Benim İşim Hikaye Anlatmak”

  1. Kartal Kitap Fuarı’nda, Ahmet Mümtaz Taylan sanatseverle soru cevap olarak sohbet etti. Benim işim hikaye anlatmak” dedi.

Kartal/ Yüksel Fırat

Ahmet Mümtaz Taylan “Tiyatroda yönetmenlik, yazarlık vb. benim işim hikaye anlatmak şehrin hikayesini anlatmak, ülkenin problemini anlatmak, bireyleri birbirine yaklaştırmak herkesin birbirinden uzak olmaya özendirildiği bir ortamda tersini iddia ederek hayır diyerek dirsek dirseğe durmayı anlatmaktır” dedi.

Kartal Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Kartal Kitap Fuarı, edebiyat ve sanat dünyasının ünlü kalemlerini ağırlamaya devam ediyor. Fuarın ikinci gününde yazar, oyuncu ve yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan sevenler ile bir araya geldi. Ünlü sanatçı söyleşide, yeni kitabı, ‘Ara Toplam, Yolumu Ararken Öğrendiklerim’ ve sanat ve toplum hayatıyla ilgili merak edilen soruları cevapladı.

Ahmet Mümtaz Taylan kendisini dinlemeye gelen Başta Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve sanatsevere yakın bir noktada konumlandı. Taylan “kitapla sınırlı kalmadan hangi konuda istiyorsanız sinema, televizyon, tiyatro hikayemizi ya da yazarlık dönemimi de içeren her şeyi sorabilirsiniz” dedi.

‘Ara Toplam, Yolumu Ararken Öğrendiklerim’

Ahmet Mümtaz Taylan ‘Ara Toplam, Yolumu Ararken Öğrendiklerim’ adlı kitaba ilişkin soruyu cevaplarken; “Benle ilgili bir kanaatiniz varsa ve o kanaatin hangi hangi yordamlarla bu noktaya kadar geldiğini ve bir tür kendini inşa etme sürecinin hikayesi olarak tarif etmek mümkündür” dedi.

Leyla ile Mecnun

Ahmet Mümtaz Taylan bir soru üzerine, uzun yıllardır çok sevilen Leyla ile Mecnun adlı dizinin, önümüzdeki yıl çekimlerinin devam edeceğini söyledi.

İstanbul Hesabı

“Ahmet Mümtaz Taylan ile İstanbul Hesabı” ile ilgili başka şehirler olacak mı sorusunu cevaplarken; “Başka şehirler olmayacak” diye cevapladı. Taylan, “Neden biliyor musunuz? Çünkü o İstanbul’u tanıtma programı değil. Kentlilik bilincine katkı için yapılmakta. Kentlilik bilincinin oluşması lazım. Ancak hayatın zorlukları var. Birincisi maddi zorluklar; Hep konuşuyoruz ya aramızda Boğazı görmeden yıllardır İstanbul’da yaşayan insanlar var diye. Çünkü hayat mücadelesi, sabahın köründe kalkıp toplu taşıma ile işe gidiyorlar ve köle gibi çalışıp geç saatlerde yorgun argın gözünü açacak hali olmadan eve dönmektedirler. Ailesi ile geçirecek zamanı bile nerdeyse mecburen uykuya veren insanların yaşadığı bir kentteyiz. “İstanbul Hesabı” cebinde çok para olmadan toplu taşımayla İstanbul’da bir yerden bir yere gidip aç kalmadan da nasıl gezilebileceğini anlatmaktadır.

Tiyatro

2018 yılından bu yana tiyatro oyunu sahnelemeyen sanatçı Taylan, yakın zamanda mutlaka bir tiyatro oyununu da sahneye taşımak istediğini söyledi. Tiyatroda yönetmenlik, yazarlık vb. ülkenin problemini anlatmak, bireyleri birbirine yaklaştırmak herkesin birbirinden uzak olmaya özendirildiği bir ortamda tersini iddia ederek hayır diyerek dirsek dirseğe durmayı anlatmaktır” dedi.

Varda Kosta

Hadi ilk siz söylemiş olayım diyerek ‘Önümüzdeki ay yapımcılığa başlıyorum. Bu ülkenin insanlarının hak ettiği kalitede işler yapmak için orada da gayret sarf etmeye başlayacağım. Yazar odaklı çalışan ilk prodüksiyon şirketi biz olacağız. İsmi de Varda Kosta olacak. Yani bir benzetme ile  “Hükümet Kadın” anlamında.’

Soru yağmuruna tutulan Taylan, özellikle gençlerin sanat ve topluma ilişkin sorularında oldukça memnun olduğunu ifade etti.

Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar