Cuma, Haziran 9, 2023
Ana SayfaKARTALAhmet Özal, Suriye’de barışçıl, siyasi diplomatik çözüm gerekli

Ahmet Özal, Suriye’de barışçıl, siyasi diplomatik çözüm gerekli

Ahmet Özal, Suriye’de barışçıl, siyasi diplomatik çözüm gerekli

Kartal/ Yüksel Fırat

Tek Parti Genel Başkanı Ahmet Özal, Suriye ve Beşar Esad’la görüşülmesi ve Astana toplantılarına çağrılması gerektiğini belirterek; Suriye’de barışçıl, siyasi ve diplomatik çözümün gerektiğini söyledi.

Teknoloji ve Kalkınma Partisi Tek Parti İstanbul’da ilk teşkilat toplantısını Genel Başkan Ahmet Özal’ın katılımıyla İstanbul Anadolu Yakası teşkilatları olarak Kartal’da yaptı.

Basının ve parti üyelerinin davetli olduğu kahvaltılı toplantı Volkan Arpacı restoranda gerçekleşti. Toplantıya Genel Başkan yardımcıları Süleyman Yağcıoğlu ve Ali Karakurt, Yeni Yol Partisi Genel Başkanı Hasan Yurdan ve Yeni Yol Partisi Sözcüsü ve 100 civarında partili ve basın katıldı.

Tek Parti Genel Başkanı Ahmet Özal bugün Türkiye’de çok insan siyaseti mevki, makam ve para için yaptığını söyleyerek “Bunlardan hayır gelmez” dedi.

Özal, ekonomi, demokrasi, dış politika, toplantı ve yürüyüş hakkı başta olmak üzere birçok konuyu üyelerle ve basınla paylaştı.

Tek Parti Genel Başkanı Ahmet Özal önceliklerin ve kendilerini ise şöyle tanımladı: “Birinci önceliğimiz problemler nasıl çözülür onu anlatmaktır, hiç kimseye hakaret etmez ve hiç kimse aleyhine konuşmayız. Çözümü konuşuruz. Bu tutumuz iktidar ve muhalefet için aynıdır. Hiç kimseye Tek Parti ‘kavgacı bir partidir’ dedirtmeyiz” dedi.

DIŞ POLİTKA VE SURİYE

Hem açıklaması içinde hem de Kartal’ın Sesi gazetemizin sorusu üzerine dış politika ve Suriye konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Suriye ve Beşar Esad’la görüşülmesi ve Astana toplantılarına çağrılması gerektiğini belirten Özal; Suriye’de barışçıl bir siyasi diplomatik çözümün gerektiğini söyledi.

Kartal’ın Sesi gazetesi  Türkiyede siyasi çözüm sorununda hep muhataplık sorunu var. Astan toplantılarında Suriye muhataptır diyorsunuz. Siyasi çözümün aciliyeti nedir ve muhataplık sorununa nasıl bakıyorsunuz? sorumuzu cevaplayan Tek Parti Genel Başkanı Ahmet Özal

‘Suriye’de Beşar Esad’la görüşülmesi lazım. Biz yıllardan beri görüşmüyoruz. Sınırlarımızda problem olduğu söyleniyor. Beşar Esad ile görüşmeyince kendimiz çözmeye çalışıyoruz. Zaman zaman harekat yaptık. Ama şöyle düşünün Rusya ve İran Suriye’inin savunma anlaşması yaptığı iki ülke ve resmi olarak Suriye’de bulunma hakları var. Biz uluslararası camiada orada işgalci olarak görünüyoruz. Bu görüntünün de ortadan kalkması lazım.

Birleşmiş Milletler nezdinde Suriye Anayasa’sının yeniden yazılmakta olduğuna dikkat çekerek; ‘Suriye Anayasası yeniden yazılacak. Türkiye şuna hazırlıklı olmalı, Suriye Anayasası eğer Suriye’nin kuzeyinde Kürt Bölgesi’ni -aynı Irak’taki gibi- Şama bağlı otonom olarak tanırsa Türkiye ne yapacak? Hiçbir şey yapamaz. Türkiye’nin buna da hazırlıklı olması lazım. Buna göre senaryo ve planların olması lazım diyerek süreci tanımladı.

Tek Parti Genel Başkan Vekili 17.Dönem Samsun Milletvekili Dr. Süleyman Yağcıoğlu ise toplantıda yaptığı konuşmada parti isimlerinin Teknoloji ve Kalkınma Partisi olmasını “Z Kuşağı” ile ilişkilendirerek; “Z Kuşağını” bilinçli olarak yönlendirmek için bu ismi belirlediklerini söyledi.

Tek Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali Karakurt yaptığı konuşmada, Türkiye için göreve her zaman hazır olduğumuzu göstermek için buradayız. Karakurt inisiyatif almaktan geri durmayacaklarını belirti.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı