Pazar, Mayıs 29, 2022
Ana SayfaGÜNCELAhmet Say'ın vefatını oğlu Piyanist Fazıl Say duyurdu

Ahmet Say’ın vefatını oğlu Piyanist Fazıl Say duyurdu

 

Ahmet Say’ın vefatını oğlu Piyanist Fazıl Say şu sözlerle duyurdu:

“Babamı kaybettik. Üzüntüm sonsuz. Ahmet Say, Türkiye’nin en değerli aydınlarından biriydi, tüm müzik ve edebiyat çevresinin de başı sağolsun. 86 yıllık ömründe ne çok eser bıraktı. Ve çok özel çok güzel bir baba oğul ilşkisidir, son anına kadar. Başımız sağ olsun…”

 

TÜRKİYE YAZARLAR SENDİKASI AHMET SAY’IN  ardından taziye mesajı yayımladı.

AHMET SAY’I YİTİRDİK

Edebiyatçı, müzik eğitimcisi ve müzik yazarı Ahmet Say’ı uzun süren bir rahatsızlığın ardından yitirdiğimizi üzüntüyle öğrendik. Ahmet Say edebiyat yapıtları, folklor araştırmaları, yayınına katkıda bulunduğu dergiler ve dört ciltlik müzik ansiklopedisi ile ülke kültürüne önemli katkı yapmış bir yazarımızdı.

1935 yılında İstanbul’da doğan Ahmet Say, konservatuar öğrenimi görmüştür. İstanbul Erkek Lisesini bitirdikten sonra Almanya’da basın-yayın eğitimi almıştır. Bingöl’de  öğretmen, halk eğitimcisi ve folklorcu olarak çalıştığı süreçte türkü, ağıt ve masallar da derleyen Ahmet Say, o yıllardaki çalışmalarını “Bingöl Hikayeleri” adlı kitabında anlatmıştır. “İpek Halıya Ters Binen Kedi”, “Güneşin Savrulduğu Yerden” adlı öykü kitapları, yazarların otobiyografilerinin ve anlatılarının yer aldığı “Kendileri” adlı bir kitabı, “Ağaçlar Çiçekteydi” ve ‘İnsanoğlu İnsanlar” adlı anı kitapları, “‘Müzik Nedir, Nasıl Bir Sanattır?” adlı sanat kuramı kitabı, “Mozart” adlı derlemesi yayımlanan Ahmet Say’ın “Kocakurt” adlı bir de romanı vardır. Piyanist-besteci Fazıl Say’ın babası olan Ahmet Say, Evrensel Gazetesinde köşe yazıları da yazmıştır.

Edebiyatımıza ve kültürümüze önemli katkıları olan Ahmet Say’ın yakınları başta olmak üzere dostlarına, yazar ve sanatçı arkadaşlarıyla okurlarına Türkiye Yazarlar Sendikası olarak başsağlığı diliyoruz.

TYS YÖNETİM KURULU

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar