Pazar, Mayıs 29, 2022
Ana SayfaPOLİTİKAAK Parti Meclis Denetim Komisyonu Raporlarını Paylaştı

AK Parti Meclis Denetim Komisyonu Raporlarını Paylaştı

AK Parti Kartal İlçe Örgütü, İBB ve Kartal Belediyesi Denetim Komisyonu Üyelerinin şerhlerini iftara taşıdı

İstanbul/ Kartal- Yüksel Fırat

AK Parti Kartal İlçe Örgütü, basına verdiği iftar yemeğinde İBB ve Kartal Belediyesi Meclis Denetim Komisyonu raporları üzerine açıklamalarda bulundular.

AK Parti Kartal İlçe Başkanı Ebubekir Taşyürek, ilçe yöneticileri ile Kartal Belediyesi AK Parti Belediye Meclis Üyelerinin de bulunduğu iftar ve basın açıklamasında Meclis Üyesi Haydar Göksoy meclis kürsüsünde gündeme getirdiği iddiaları tekrar gündeme getirdi ve bir kez daha 400 kişilik yemeği sordu.

Taşyürek, iftar öncesi tek tek tüm gazetecileri selamlayıp kendilerine Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” adlı kitabı hediye etti.

AK Parti Kartal İlçe Başkanı Ebubekir Taşyürek, İBB Denetim Komisyonu Üyelerinin denetim raporuna düştükleri şerhi birkaç madde de özetledi ve ilk olarak yatırım sorununa dikkat çekti.

“İBB BORÇLANMA LİMİTİNİ DOLDURMUŞ DURUMDA”

Taşyürek, “Denetim komisyonundaki arkadaşlarımın hazırladıkları raporlardan kimini kamuoyu ile paylaşmak istiyorum” diyerek başladığı konuşmasında “İstanbul’da yatırım harcamaları son üç yılda yüzde 34’e düştü. 2016-2017-2018 yıllarında bu oran yüzde 55’lerde iken son üç yılda maalesef yüzde 34’lere düştü. İkinci olarak devir alınan borç 28 milyarken 57.6 milyara yükselmiş durumda. Maalesef belediye borçlanma limitlerini doldurmuş durumda. Buda şunu gösteriyor, İstanbul halkına yeni yatırımlar yapılamayacağı, yeni borçların yapılmayacağı yeni kaynakların bulunamayacağına ilişkin önemli bir işaret” dedi.

Taşyürek İBB’nin 30 şirketine dikkat çekerek “Bu şirketlerde daha önce 2019 yılında 359 personel ve yönetici ile idare edilirken2020 yılında 460 kişiye 2021 yılında ise 478 kişiye çıktı. Aynı işi 359 kişi yaparken şimdi 478 kişi yapıyor. Ekrem İmamoğlu yönetimi, CHP’li eski belediye başkan adaylarını, İl yönetim kurulu üyelerini, eski milletvekili adaylarını ve onların akrabalarını bu iştirak şirketlerinde işe almışlar. Bunlar belgeli bir şekilde hazırladığımız raporlarda mevcut” ifadelerini kullandı.

Taşyürek’in İBB Denetim Komisyonu üyelerinin bir diğer dikkat çektikleri konunun harcamaların fütursuzca yapıldığına ilişkindi. Taşyürek, “Önemli başka bir konu ise sosyal medya fenomeni olarak bilinen YouTube Lara İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı görsellerin günlük paylaşımlardan dolayı günlük 10 bin TL para verilmiş. Ben halkın paralarının nasıl fütursuzca harcandığını sizin taktirlerinize bırakıyorum” dedi.

DENİZ TAKSİ

Taşyürek’in dikkat çektiği bir diğer konu; Tasarımı ve üretimi tamamen İBB’ye ait olan 50 adet deniz taksi ile ilgiliydi. Kartal’ın özelleştirmeden kaynaklı olarak deniz ulaşımını kaybetmiş olmasına rağmen Taşyürek Deniz Taksilerin özel şirketlere verilmesini savunarak şunları söyledi; “50 adet deniz taksi ihalesinin bedeli 84 milyon 950 bin TL. Artı KDV’dir. İşletme ihalesi bedeli ise 54 milyon 973 bin TL. Artı KDV’dir. Yani toplam 139 milyona çıkıyor. Bunun karşılığında deniz taksilerde 2021 yılında elde edilen gelir 54 bin 300TL.

Taşyürek devamında, Basiretli yönetici ne yapması gerekiyor? İhaleye çıkacaksınız hatları belirleyeceksiniz ve işletmeyi kiraya vereceksiniz. Adam kendi taksisini alacak size de kira ödeyecek. Bu şekilde ne deniz taksi alacaksınız ne de işletme için ihale vereceksiniz. Bu da başka bir skandaldı. Halkın parasının nasıl çarçur edildiğinin, belediyeciliği bilmemenin en güzel örneklerinden birisi olduğunu düşünüyorum”

AK Parti Kartal İlçe Başkanı Ebubekir Taşyürek, daha sonra sözü Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Haydar Göksoy’a verdi. Göksoy, “Nisan ayında 45 günlük bir çalışma sonucu Denetim Komisyonu muhalefet şehrimizi Kartal Belediyesi Meclisi’nde sunduk” dedi.

“KARTAL BELEDİYESİ’NİN BORCU 586 MİLYON”

Haydar Göksoy devamında “Kartal Belediyesi 2021 yılında 343 milyonluk bir bütçe ön gördü. Gerçekleşme oranı yüzde 98’lere varmasına rağmen hiçbir projeye imza atamadılar. 2021 yılı itibariyle Kartal Belediyesi’nin borcu 586 milyon Türk Lirası olarak kayıtlara geçti.

Kartal Belediyesi’nin borcunun her geçen gün arttığını vurgulayarak; “Kartal Belediyesi bizim söylemlerimizi dikkate almış olsaydı, bugün bu kadar borcu olmayacaktı. Bu borcun altına Denetim Komisyonu Üyeleri olarak hepimiz imza atmış bulunmaktayız.

Gelirler yuvarlak rakam 510 milyon olmasına rağmen giderler toplamı 538 milyonu bulmuştur. Kartal belediyesinin güncel borç durumuna baktığımızda 2021 yılı itibariyle toplam 586.000.00 TL olduğu tespit edilmiştir. Bir önceki yıla baktığımız zaman 2021 yılında da 22,000,00 TL arttığı tespit edilmiş, Duran varlıklarımızda ise yaklaşık 62.000,00 TL. bir artış söz konusu hale gelmiştir” dedi.

MÜDÜRLÜKLERİN HARCAMALARI

Haydar Göksoy müdürlüklerin durumuna ilişkin ise “Özel kalem Müdürlüğü beyan edilen müdürlük bütçesi giderler çizelgesinden %99 bir gerçekleşmeyle 6.786.45 tl kullanmıştır. Doğrudan Temin usulüyle 7 ihale sonucu başkanlık katı ağırlama ve yeni yıl promosyonuna harcanan para yaklaşık 2.782.000 TL olarak kayıtlara geçmiştir.

Destek Hizmet Müdürlüğü Kartal Belediyesi’nin bütçesi en yüksel olduğu müdürlüklerin başında gelir. Destek Hizmet Müdürlüğü’nün 84 milyon 210 bin TL olan 2021 yılı bütçesi yüzde 99 erçekleşme ile 83 milyon 284 bin TL olarak gerçekleşmiştir. Destek Hizmet Müdürlüğü bu bütçeyle ne yapmış? Sizlerin vicdanına bırakıyorum

Basın Yayın Müdürlüğü bütçesi 5.094.000 TL. Bütçesinin %99.58 oranında bir gerçekleşmesi olmuş. İlçemizde faaliyet göstermeyen birçok firmaya ciddi rakamlar aktarılıyor. Yandaş firmalar başta Halk tv, Tv52, Amiral medya, Buz yayıncılık, Gazete kritik, Krt tv, Politik yol internet,  Sirius reklam Cem tv ve Tl1 bunlara tek tek verilen rakamları size okumayacağım ama çok büyük meblağlar ediyor.

Kültür Müdürlüğü bütçesinde Kartal Belediyesi Başkanı Gökhan Yüksel zamanında ilk defa ciddi bir artış görüldü. 18.383.563 lira bütçesi olan müdürlüğün g gerçekleşme oranı %98 seviyesine ulaşıyor. 18 milyoluk bütçeye rağmen ihale şartnamelerinde yaklaşık 6.000.000 TL’lik bütçe aktarımı yaparak ihale yapmaya devam ediyor. Bir müdürlük maalesef sanat ve kültür adı altında 24 milyonluk bütçeyi heba ediyor” diyerek müdürlüklerin harcamalarına ve neden Şehr koyduklarını açıklamış oldu.

Haydar Göksoy “849 ihale dosyasının birçoğu adrese teslim” edildiğini söyledi.

“SERVİS EDİLEN YEMEK”

Haydar Göksoy konuşmasını tanımlanamayan yemek iddiası ile bitirdi. “Son olarak Gün turizm Otelcilik iddiamı bugün de sizlerin huzurunda devam ettiriyorum. 90 bin TL’lik Cumhuriyet yemeği 400 kişilik hiç kimse bana ‘sizin bakanınızda, meclis üyenizde, milletvekiliniz de buna katıldı’ diyemez. Hiç kimse bana Titanik hotelde Kastamonululara verilen yemeği burada 400 kişilik yemek adı altında servis edemez.”

Kartal Belediyesi AK Partili Grup Başkanvekili Muhammer Bektaş ise borç sorununa dikkat çekerek; “Kartal Belediyesi’nin çok ciddi bir borcu bulunmaktadır. Arkadaşlar 586 Milyon borç bilançoda resmi olarak görünen rakam. Bunun dışında taahhuk ettirilmemiş, müdürlüklerden mali işlere indirilmemiş belki 300-400 milyonluk bir borç daha var. Bu ciddi bir borç demektir. Kartal belediyesi 3-4 yıl boyunca hiçbir şey yapmadan gelirinin tamamını bu borçlara verse ancak kapatabilir. Sonuç olarak Kartal Belediyesi’nin bu borç ve gelirlerini göz önüne aldığımızda vaat ettiği yatırımların hiçbirini yapma şansı yok. Mevcut yönetim gün geçtikçe, Kartal Belediyesi’ni borç sarmalına sokuyor. İnşallah bundan sonra düzelir diye temenni ediyoruz” dedi.

İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar