Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaGENELAlevi Kurumları Meclis Önünde, “Torba yasa değil, eşit yurttaşlık istiyoruz”

Alevi Kurumları Meclis Önünde, “Torba yasa değil, eşit yurttaşlık istiyoruz”

Alevi Kurumları Meclis Önünde, “Torba yasa değil, eşit yurttaşlık istiyoruz”

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde kabul edilen yasa teklifinin yetersiz olduğunu savunan Alevi kurumları, “Torba yasa değil, eşit yurttaşlık istiyoruz” çağrısıyla Meclis’in Çankaya kapısında bir araya gelmek istedi.

Alevi kurumları, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen ve cemevlerine yönelik düzenlemeleri de içeren Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne karşı “Torba yasa değil, eşit yurttaşlık istiyoruz” çağrısıyla TBMM önünde bir araya gelmek istedi.

Pirha’nın haberine göre çeşitli illerden gelip TBMM Çankaya kapısı önünde buluşmak isteyen Alevilerin yolu polisler tarafından kesildi. Otobüslerin geçişine izin verilmedi. Yurttaşlar Meclise doğru yürüdü.

Dün gece saatlerinde İstanbul Garip Dede Cemevi’nden yola çıkan üç otobüs de Çankaya Öveçler girişinde trafik polisi tarafından durdurulurken, otobüslerin girmesinin yasak olduğu gerekçesiyle geçişlere izin verilmedi. Otobüsten inenler TBMM’ye doğru yürüyüşe geçti.

Yurttaşlar, “Devletin Alevisi olmayacağız” ve “Alevilik torbaya sığmaz” sloganları attı.

Aleviler TBMM Çankaya kapısı önünde bir araya gelirken, polis Alevilerin etrafını sardı. Yapılan görüşmeler sonuçsuz kalırken, Alevilerin Meclise yapmak istediği yürüyüşe polis biber gazıyla müdahale etti.

İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı