Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaGÜNCEL‘ATATÜRK’ÜN ASKERİ DEHASI’

‘ATATÜRK’ÜN ASKERİ DEHASI’

‘ATATÜRK’ÜN ASKERİ DEHASI’

 
Atatürk’ü Anma Etkinleri kapsamında, ‘Atatürk’ün Askeri Dehası Söyleşisi’ ile Emekli-Tümgeneral ve Yazar Ahmet Yavuz’un katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide Atatürk’ün dünya tarihine geçen başarılarının perde arkası aktarıldı.
Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan söyleşi, ‘Selanik’ten Sonsuzluğa Giden Yol’ belgeselinin gösterimi ile başladı. Gösterimin ardından, Emekli-Tümgeneral ve Yazar Ahmet Yavuz, Atatürk’ün dünya tarihine geçen büyük askeri başarılarını anlattı.

İngilizlerin Çanakkale’de Kabul Ettiği Gerçek

Emekli Tümgeneral Yavuz, Atatürk’ün Selanik’teki okul günlerinden Milli Mücadele yıllarına kadar, yetiştiği sosyo-kültürel ve siyasi ortamın, askeri hayatı ile karakteristik özelliklerini etkilemiş olmasına dikkat çekti. Gençlik yıllarında okul arkadaşlarının tamamı, ‘Vatan nasıl kurtarılabilir?’ sorusuna cevap ararken, Mustafa Kemal’in bu sorunun yanında, ‘Cumhuriyet nasıl kurulabilir?’ sorusuna da cevap aradığına dikkat çeken Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü; “İngilizlerin kabul ettiği bir gerçektir. Atatürk’ün Çanakkale Savaşları’ndaki askeri zekası, savaşın Türkler için kazanıldığı andır. Bunu herkesin çok iyi anlaması gerekir. O’nun bu askeri zekasının yanında Kurtuluş Savaşı’na başlamadan önce, İstanbul’da diplomatik zekasını da görüyoruz.”
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı