Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaGÜNCELAvrupa Hareketlilik Haftası Kartal’da Bisiklet Korteji

Avrupa Hareketlilik Haftası Kartal’da Bisiklet Korteji

Kartal Belediyesi, 2020’de teması “Herkes için sıfır emisyonlu hareketlilik” olan Avrupa Hareketlilik Haftası’nı, Bisiklet Korteji etkinliği ile kutluyor.
Türkiye, Avrupa Hareketlilik Haftası kampanyasına 2015 yılından itibaren katılmaya başladı. Belediyeler üzerinden her yıl katılım yükselerek devam ediyor. Kartal  ise Avrupa Hareketlilik Haftası’na bisiklet korteji ile katılıyor.
Avrupa Hareketlilik Haftası, her yıl bir tema ekseninde kutlanmaktadır. 2019 yılının teması, “Güvenli Yürüyüş ve Bisiklet” iken 2020 yılı teması “Herkes için sıfır emisyonlu hareketlilik” olarak belirlenmiştir. Kartal Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası’nı, Bisiklet Korteji etkinliği ile kutlayacak.

Avrupa Hareketlilik  Haftası Nedir?

Ulusal koordinatörlüğü Türkiye Belediyeler Birliği tarafından yürütülen Avrupa Hareketlilik Haftası, Avrupa Birliğinin bir girişimi olarak her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında başta AB ülkeleri olmak üzere tüm dünyada kutlanmaktadır. Haftanın bu yılki teması “Herkes için sıfır emisyonlu hareketlilik” , Kampanya dâhilinde belediyelerin ulaşım planlamasının ve toplu ulaşım sisteminin geliştirilmesi, bisiklet ve yaya yollarının artırılması, vatandaşlarına ise bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım yöntemleriyle seyahat etmesinin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.
Avrupa Hareketlilik Haftası kampanyasının amacı toplu taşımanın, yürüme ve bisiklete binme ve diğer sürdürülebilir hareketlilik biçimlerinin desteklenmesidir. Yürümek ve bisiklete binmek en aktif ulaşım biçimleridir ve kent ve kasabalarımızın geleceği bakımından hayati öneme sahiptir.Düzenli olarak bisiklete binen bir kişi binmeyen kişiye göre 2 yıl daha uzun yaşıyor. Günde 25 dakika yürüyen bir kişi ise yürümeyen bir kişiye göre 7 yıl daha fazla yaşıyor. Dolayısıyla  CO2 emisyonu olmayan, güvenilir, sosyal ve ekonomik olarak herkesin kullanabileceği bu ulaşım biçimlerinin sağlığa ciddi faydaları vardır.
Kartal’da da ulaşım planlamasının ve toplu ulaşım sisteminin geliştirilmesi, bisiklet ve yaya yollarının artırılması, vatandaşların ise bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım metotlarıyla seyahat etmesini amaçlayan ve her yıl 6-22 Eylül tarihleri arasında dünyanın her yerinde kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası, Kartal’da da özel bir etkinlikle kutlanacak.
Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel  CO2 emisyonu olmayan bisikletin, sağlıklı, güvenli ve ucuz bir ulaşım aracı olmasından hareketle  “Avrupa Hareketlilik Haftası teması çerçevesinde bisikletli ulaşımı teşvik etmek ve farkındalık yaratmak amacıyla bisikleti ile katılım sağlayabilecek tüm komşularımızı bisiklet kortejine davet ediyorum” dedi.

“Bisiklet Korteji” Etkinliği

Kartal Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü’nün organizasyonu ile gerçekleşecek olan “Bisiklet Korteji” etkinliği:
Tarih: 19 Eylül Cumartesi günü saat 08.00
Yer: Kartal Meydanı’nda yer alan Atatürk Heykeli önünden başlayıp, Dragos Sahil Amfi Tiyatro önünde son bulacak.
 
 
 
 
 
 
 
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı