Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaGÜNCELAYDOS ORMAN SAVUNMASI, "AYDOS BAHÇE DEĞİL ORMANDIR"

AYDOS ORMAN SAVUNMASI, “AYDOS BAHÇE DEĞİL ORMANDIR”

AYDOS ORMAN SAVUNMASI, “AYDOS BAHÇE DEĞİL ORMANDIR”

Aydos Ormanı çevresinde oturan vatandaşların oluşturduğu Aydos Orman Savunması kitlesel olarak bir kez daha; “Aydos bahçe değil ormandır. Millet bahçesi değil muhafaza ormanı istiyoruz” dedi.

Aydos Ormanı çevresindeki ilçelerde oturan vatandaşlar Sancaktepe İlçesi Veysel Karani otobüs son durağında toplanarak Aydos Orman’da süren inşaat alanına yürüdüler. Donkişot Bisiklet Kolektifi, Kuzey Ormanları Savunması, Munzur Çevre Derneği, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, sol- sosyalist partilerin destek verdiği basın açıklamasında “Aydos, bahçe değil ormandır. Orman kalmalıdır. Aydos Ormanına dokunma” pankartı açıldı.

Kitlesel katılımla gerçekleşen basın açıklamasında, Aydos Ormanı Savunması adına sözcü Gönül Gümüşoğlu Özer, basın açıklamasını okudu.

Sözcüsü Gönül Gümüşoğlu Özer; “Her şeyden önce orman bir doğal yaşam alanıdır” dedi. Özer, “Bu doğal döngüye aykırı her faaliyet, içinde yaşayan canlılara zarar verir. Gürültü, aydınlatma, yerini değiştirme, kesme, ağaçların dibini kazma, cendereye alma geri dönüşsüz tahribat nedenidir flora ve fauna için” ifadelerini kullandı.

ÇAMLAR KURAMAYA BAŞLAYACAK

Özer, şöyle devam etti: “Oysa bu orman günlerdir hallaç pamuğu gibi altüst ediliyor. İş makinelerinin gürültüsünden geçilmiyor. Dere yatağını doldurdular. Temizlik adı altında ağaçların arasındaki bodur bitkileri katlediyorlar. Çamlar macera parkı diyerek işkence ile sıkıştırılıyor. Bu ağaçlar enine büyüdüğü zaman, kabuğunu kesip içine işleyecek taktıkları aparatlar. Gövdelerinde açılan yaralar enfeksiyon etkenleri için giriş kapısı olacak. Hepsi kurumaya başlayacaklar.”

“Hayvanlar can havliyle ormandan dışarı attılar kendilerini” diyerek devam eden Özer, “Bahçelerimizde yılanlar, daha önce görmediğimiz büyüklükte kelebekler görmeye başladık. İkinci olarak, etrafta yaşayan insanların arzusu hilafına tamamen hukuksuz bir süreç yürütülmektedir” ifadelerini kullandı.

“MİLLET BAHÇESİ DEĞİL MUHAFAZA ORMANI İSTİYORUZ”

Aydos Ormanı’nın 1. derece sit alanı olduğunu vurgulayan Özer, “Tek bir çivi çakılamayacağına dair bilirkişi raporu mevcut olup buna istinaden hem idare mahkemesinde hem Danıştay’da kazanılmış davalar mevcuttur” dedi.

Özer, açıklamasını; “Bu davalarla Millet Bahçesinin hiç ilgisi yokmuş gibi büyük bir pişkinlikle ve el çabukluğu ile OGM tarafından mesire alanı olarak Sancaktepe Belediyesine kiralanmış alana Millet Bahçesi kondurulmaya çalışılmaktadır. Hepinizi bu haksız ve hukuksuz sürece dur demeye, bu katakullinin parçası olmamaya çağırıyoruz. İklim krizi, selller, orman yangınları kapıdayken daha fazla orman kaybetmeye tahammülümüz yok! Millet Bahçesi değil Muhafaza Ormanı istiyoruz” diyerek bitirdi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı