Cuma, Haziran 24, 2022
Ana SayfaGENEL"Aydos Ormanları Millet Bahçesi değil Muhafaza Ormanı Olmalı"

“Aydos Ormanları Millet Bahçesi değil Muhafaza Ormanı Olmalı”

“Aydos Ormanları Millet Bahçesi değil Muhafaza Ormanı Olmalı”

Aydos Ormanları Savunması Aydos Ormanı’nda yaptıkları basın açıklamasında “Aydos Ormanları Savunması olarak Millet Bahçesi değil Muhafaza Ormanı olmalı diyoruz” dedi.

Aydos Ormanları Savunması, Sancaktepe’de  Aydos Ormanında Millet Bahçesi yapılma projesine karşı adli süreci başlattıklarını belirterek ” Tüm halkımızı bu süreçte yanımızda olmaya davet ediyoruz” çağrısı yaptı.

İstanbul’un güneyindeki Kuzey ormanlarından, parçalana küçüle varlığını sürdürmeye çalışan Aydos Ormanı’ndan sesleniyoruz denilen açıklamada; İklim krizinin giderek tırmandığı, küresel ısınma nedeniyle her yıl yüzlerce orman yangınına yenilerinin eklendiği, doğal yaşamın ciddi tehdit altında olduğu günlerdeyiz.

Bizleri sadece sizler dinlemiyorsunuz, yaşayabilmeleri bu ormanın mikroklimasına , bütünlüğünün korunmasına bağlı Türk meşesi, mazı meşesi, doğu gürgeni, geyik dikeni, kuş üvezi, çiçekli dişbudak, çakal eriği, muşmula; kocayemiş, akçakesme, ateş dikeni, İspanyol katırtırnağı, boyacı katırtırnağı, katran ardıcı, çam ağacı, eşsiz güzellikteki İstanbul çiğdemi de dinliyor. Balıkçıllar, yaban ördekleri, göçmen kuşlar yuvamıza dokunmayın, “ya hep beraber ya hiç birimiz“ diye haykırıyor. Çünkü onlar bizden daha iyi biliyor: Orman çalısıyla, ağacıyla, börtü böceğiyle, tüm hayvanlarıyla, yosunuyla, mantarıyla, toprağıyla orman.

Böyleyken TOKİ tarafından ihalesi yapılan Millet Bahçesi Projesi ile 25 hektarlık alanın, ormanın bütünlüğünü kaybetmesine yol açarak yerini betona ve restoran, kafe, büfe, kıraathane, kreş gibi yapılara terk etmesi planlanmakta.

Birinci derece sit alanı olan Aydos Ormanının bütünlüğüne zarar verecek her girişime karşı ormanın sesi olmak zorundayız. En büyük karbon yutaklarından biri olan ormanlar olmazsa bizler de yokuz. Aydos Ormanları Savunması olarak Millet Bahçesi değil Muhafaza Ormanı diyoruz” denildi.

Basın açıklamasının ardından bir çağrı da Kartal Uğur Mumcu 1 Mayıs etkinliğinde yapıldı.

Aydos Ormanları Savunması adına konuşan Sema kasap, “Aydos Ormanı’nda bugün ilk etkinliği düzenledik. Millet Bahçesi yapımı Sancaktepe tarafından yapılıyor olsa da Uğurmumcu Mahallesi halkı olarak orman hepimizin ve hepimiz bu ormanda yürüyor ve nefes alıyoruz. Çocuklarımızın geleceği açısından biz oranın ranta açılmasını istemiyoruz.

19 Mayıs’ta ikinci etkinliğimiz yapacağız. Uğurmumcu halkı olarak Aydos Ormanı’nın bozulmasına karşı mücadeley destek olmanızı istiyorum” diyerek çağrı yaptı.

 

 

İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar