Salı, Haziran 6, 2023
Ana SayfaGENELBakan Kurum Cevizli Mahallesini "Riskli Alan" ilan etti.

Bakan Kurum Cevizli Mahallesini “Riskli Alan” ilan etti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Murat Kurum, Kartal’da Orhantepe Mahallesi Çınar Caddesi’nde 62 konut ve 11 dükkanın anahtarları teslimi için geldi ve halka seslendi: “Burayı Cevizli Mahallemizi “Riskli Alan” ilan ediyoruz, rezerv alan ilan ediyoruz ve emsalimizi 2.05’e çıkarıyoruz.” dedi.

Orhantepe Mahallesi’ndeki 951 bağımsız bölümden 312 bölüm teslim edildi

Kordonboyu, Yukarı ve Petrol-İş Mahallelerimizin bir kısmını kapsayan ve 2013 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile 6306 Sayılı Kanun kapsamında “Riskli Alan” olarak ilan edilen 14 Hektarlık alanda bugüne kadar hiç bir atılamazken; Cevizli Mahallesi de “Riskli Alan” rezerv alan ilan edildi.

Kartal’da 6 Şubat 2019’da Yeşilyurt Apartmanı’nın yıkılması sonucu başlatılan Orhantepe Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 2023 yılında tümünün hak sahiplerine teslim edileceği 14 etapta 801 konut 150 dükkanda dönüşüm çalışmalarında 250 konut Nisan 2022’de teslim edildi. Bugün de 2. etaptaki hak sahiplerinin 62 konut ve 11 dükkanın anahtarları teslim edildi.

Orhantepe Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, 2023 yılı sonunda tamamlanıp teslim edilecek 951 bağımsız bölümden 312 bölümü teslim edilmiş oldu.

Kartal Orhantepe Mahallesi’nde halka seslenen Bakan Kurum öncesi Ak Parti Kartal İlçe Başkanı Nimet Gündoğdu teşkilat adına halkı selamladı. İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı Yunus Fırat Aydın’da etkinliğe katılarak halkı selamladı.

“Heman buradaki ofisimize gelin sözleşmelerimizi imzalayalım”

Kartal Orhantepe Mahallesi’nde halka seslenen Bakan Kurum, “İstanbul bizim ruhumuz, canımız, aşkımız. Aziz İstanbul’umuza, Sultan Fatih’in torunlarına, Eyüp Sultan’ın komşularına hizmet etmek bizim için her zaman büyük bir şereftir, onurdur, gururdur. Şimdi İstanbul’un yarınını değiştirecek yüzyılın dönüşümünü başlattık. Evlatlarımızın istikbali için İstanbul’da riskli 1,5 milyon yapıyı yenilemek üzere Gaziosmanpaşa’dan ilk temellerimizi attık. Siz kıymetli kardeşlerimle el birliğiyle kentsel dönüşümü yürütelim dedik. Yarısı Bizden Kampanyası’nı başlattık. Böylece yeni yapacağımız konutların maliyetinin yarısını devlet olarak biz karşılıyoruz. Şu ana kadar İstanbul’da kaç başvuru aldık biliyor musunuz?  Bugün itibariyle İstanbul’umuzda 413 bin bağımsız bölüm için şimdiden yapılan toplam başvuru sayısı 73 bine ulaştı. Bu, daha şimdiden 1,6 milyon kardeşimizin hayatı değişmeye başladı demektir” dedi.

Kurum vatandaşları yarısı bizden kampanyasına katılım çağrısı yaparak “Heman buradaki ofisimize gelin sözleşmelerimizi imzalayalım” çağrısı yaptı.

Kurum, Çavuşoğlu Sanayi Sitesi esnafıyla bir araya geldiklerini söyleyerek, Çavuşoğlu Sanayi Sitesi esnafının buranın taşınması talebinin olduğunu ve “Bize diyorlar ki, hazine mülkiyetindeki bir yerin tahsisini yapar mısınız? Çalışmalarımız yaptık ve Çavuşoğlu Sanayi Sitesi’ni daha iyi hizmet verecek bir alana taşıyoruz.”

“Cevizli Mahallemizi “Riskli Alan” ilan ediyoruz”

Cevizli Mahallemiz bizden müjde bekliyor. Cevizli mahallesindeki vatandaşlarımız Orhantepe’deki imar hakları neyse bize de aynısını verirseniz bizde dönüşmek istiyoruz. Diyorlar ki 1.7 olan emsalimizi Orhantepe gibi 2.05’e çıkarır mısınız diyorlar. Burayı Cevizli Mahallemizi “Riskli Alan” ilan ediyoruz, rezerv alan ilan ediyoruz ve emsalimizi 2.05’e çıkarıyoruz. Hayırlı olsun!

Kurum, Orhantepe’de 14 etapta 801 konut 150 dükkanda dönüşüm çalışmaları yürüttüklerini söyledi. 250 konut ve dükkanın yapımını tamaladıklarını ve “Bugün de 2. etaptaki hak sahiplerini belirlediğimiz 62 konut ve 11 dükkanımızın anahtarlarını vatandaşlarımıza vereceğiz. 1. ve 14. etaplar içinde kardeşlerimiz bizden müjde bekliyorlar. En kısa zamanda onaları da hak sahiplerini belirleyerek anahtarlarını teslim edeceğiz” dedi.

“Kemal Kılıçdaroğlu çıkmış TOKİ başka işlerle uğraşıyor diyor”

Sözlerine devam eden Bakan Kurum, “Son dönemde bakıyoruz, bugüne kadar TOKİ’nin adını hiçbir zaman hayırlı bir şekilde anmayanlar, sürekli küçümseyenler, bugün TOKİ’yi dillerinden düşürmüyorlar. Nedenini söyleyeyim mi? Çünkü depremlerde tek bir TOKİ binası yıkılmadı. Orada 143 bin konutta yaşayan yaklaşık 600 bin vatandaşımızın burnu bile kanamadı. Şimdi, Kemal Kılıçdaroğlu çıkmış TOKİ başka işlerle uğraşıyor diyor. TOKİ başka ne işle uğraşıyormuş Kılıçdaroğlu cevap versin desek, inanın veremez. TOKİ, 1984-2002 arasında 18 yılda sadece 43 bin konut yaptı. Ne demişler, ‘at sahibine göre kişner’ Son 21 yılda TOKİ kaç konut yaptı, tam 1 milyon 200 bin. Okullardan aile sağlık merkezlerine, üniversite kampüslerinden spor komplekslerine kadar 37 bin de sosyal donatı inşa etti. 81 ilimize milyonlarca metrekare millet bahçesi kazandırdı. Şimdi Kemal Kılıçdaroğlu’na soruyorum. 5 yıldır Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de büyükşehir belediyeleri sizde, peki kaç konut inşaatı başlattınız? Mesela, Kartal’da kaç konut inşa ettiniz? Bunlar üretemez ancak boş vaatler sunar” diye konuştu.

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı