Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaKÜLTÜR SANATBehiç Ak: Dünyayı Çocuklarımızdan Çaldık

Behiç Ak: Dünyayı Çocuklarımızdan Çaldık

Mimar, gazeteci, yazar, karikatürist Behiç Ak, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 2. Büyükkent Bölge Temsilciliği’ne konuk oldu. Ak, “Dünyayı çocuklarımızdan çaldık” dedi

Yüksel Fırat/Maltepe

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Gezi 11 Yaşında, Maltepe’de Mimarlar Odası 2. Büyükkent Bölge Temsilciliği’nde Gezi Nöbeti söyleşileri her Perşembe devam ediyor. 30 Mayıs 2024 Perşembe akşamı Gezi Nöbeti söyleşi konuğu ise Behiç Ak oldu.

Behiç Ak, Osman Güdü’nün kolaylaştırıcılığını yaptığı bir sunum gerçekleştirdi.

Behiç Ak, Mimarlar Odası’nda gerçekleştirdiği sunumda kamunun esas olduğuna dikkat çekerek; “Kamunun çıkarları ile mimarların çıkarları arasında bir fark olduğunu düşünüyorum. Her zaman mimarların çıkarları ile kamunun çıkarları özdeş olmayabilir. Mesela, Özal döneminde “Tapu Tahsis Belgesi”  gelmişti Mimarlar Odası’na “Tapu Tahsis Belgesi” ne karşı çıkmamız gerektiğini söyledim. Ama mimarlar bir esnaf olarak “Tapu Tahsis Belgesi”nden yana tutum aldı.” dedi.

Ak, 80 darbesi ile birlikte 24 Ocak kararları ile neo liberal döneminin başladığına dikkat çekerek bu politikaların sonucu olarak değişen bir sürü şey olduğuna dikkat çekti.

Ak, neo liberal sistemle özelleştirme, para politikası, arsa rant, spekülasyon vb. Neo liberal sistemle birlikte işçi sınıfının olmadığı ve herkesin müteşebbis olduğu anlayışının hakimiyeti, toplumsal çürüme, mono kültürün hakim hale gelmesi, yıkıcı neo liberal kültürle geçmiş kültürün yok edilmesi, kamucu anlayışın yok edilmesi, analitik eleştirel düşüncenin yok edilerek insanların tarafgirlik hale getirilmesi konularından hareketle sistem eleştirisi geliştirerek, özellikle kamuculuğa dikkat çekti.

Tüm bunarım sonucu olarak yaşanan gerçek bir çürümenin sonucu olarak burjuvazinin de kapitalizmi kurtarmalıyız kaygısına düştüğünü söyleyerek;

“Spekülasyon geleceği çalmaktır. Derler ya hani ‘dünyayı biz çocuklarımızdan ödünç aldık’ oysa ödünç almadık çocuklarımızdan çaldık. Örneğin bir arazi değerinin 10 katı bir değer kazanıyorsa bu gelecekten mutlaka bişey çalıyorsunuz demektir.” Dedi.

Ak “tüketimi suçlu olarak göstermek kapitalistlerin yaptığı bişey. Bugün dünyada olan en büyük problem aşırı üretimdir. Aşrı üretim neden var? Ucuz emek olduğu için var. Yıkanabilir bir bardak yerine pet şişenin olması bu aşırı üretimin sonucudur. Üretim de ne üretildiğine bakmamız lazım. Bizim pet şişeye ihtiyacımız var mı? Hayır yok.

Sunumun ardan katılımcılar, sorular sorarak ve katkıda bulunarak etkinliği zenginleştirdiler.

Etkinliğin sonunda; Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanımız Prof.Dr. Alper Ünlü, Behiç Ak’a plaket takdiminde bulundu.

Etkinlik fotoğrafları: https://www.facebook.com/photo/?fbid=26054694137462364&set=pcb.26054702550794856

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş