Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaKÜLTÜR SANATBerdos Dağlıyan ‘demli kaçak çay tadında’ öykülerle, şiirlerle, Kartal’a Geliyor

Berdos Dağlıyan ‘demli kaçak çay tadında’ öykülerle, şiirlerle, Kartal’a Geliyor

Berdos Dağlıyan ‘demli kaçak çay tadında’ öykülerle, şiirlerle, denemelerle Kartal’a Geliyor

 
Hasat Sanat Atölyesi kültüre, sanata, sanatsal üretime ve aydınlanmaya dönük çabasını Berdos Dağlıyan’ı Kartal’a davet ederek sürdürmektedir.
Berdos Dağlıyan  Kartal’a gelecek olmasını şu duygularla dile getirdi; “Uzun süren pandemi sonrası kış uykusundan uyanır gibi Kartallı dost canlarla buluşmaya ilk olmasının heyecanıyla gidiyorum. Benim dostlarım kardeşlerim olarak bizi yalnız bırakmayacağınızı umuyorum.”
Berdos Dağlıyan  Yaya Turna şiir kitabından on yıl sonra bu yıl ardışık olarak Taş Meselleri ve Dengbêjin Gölgesinde iki öykü kitabını yayımladı. Ve şimdi Kartallı Berdos Dağlıyan okuyucuları ya da Berdos Dağlıyan’ın şiirini, öykülerini ve denemelerine merak eden okuyucular söyleşi-imza etkinliğinde buluşacaklar. Demli kaçak çay eşliğinde demli kaçak çay tadında sohbetler edecekler.

Müslüm Üzülmez Berdos Dağlıyan’ı ve yazınını şöyle anlatır;   “Bazalt sokaklarının karla tezatlık yaptığı 17 Şubat 1957’de Diyarbakır’da doğmuş” Bedros Dağlıyan. “Kadim kültürlerin birbiri içinde yoğrulduğu bir hayatın içinde, rüzgârlarla savrulan yaprak gibi hayat bizi nereye savurursa oraya gittik,” der sonrasında. “Dara düşmüş turna gibi”, “meçhul gurbetlerde” dolanır Diyarbakır, Sivas, Tokat ve İstanbul’u… İki yıl İstanbul Üsküdar’da Surp Haç Tıbrevank Ermeni Lisesi’nde yatılı okur, ama memleket ve aile hasretine dayanamayıp Diyarbakır’a döner tekrar. Ziya Gökalp Lisesi’ni bitirir, ardından da Diyarbakır Eğitim Enstitüsü’nü. 1980’de, 12 Eylül’den bir ay önce, “Karacadağ’da emanet verdim düşlerimi dertli bir gelinciğe/ Anlatsın seher vakti güneşi ve Dicle’yi geride kalanlara” deyip, yüreğinin bir yarısını Diyarbakır’da bırakarak İstanbul’a gider, yerleşir. Yerleşir ama, nereye giderse gitsin, nerede bulunursa bulunsun; hayatında iki şeyden hiç vazgeçmez: Okuduğu ve yazdığı kitaplardan ve bir de Marksizm’den.
Bedros Dağlıyan yazma ve okuma sevdalısı bir hemşehrimdir. Yaşadığımız bahtı kara topraklarda güneş ışınları gibi tarihten süzülüp gelen masalları, ninnileri, hikâyeleri surlarla çevrilmiş hanelerde kederle dinler, hüzün ve acıların sarnıcında biriktirir yaşanmışlıkları. Zamanı geldiğinde de sözcüklere döküp “demli kaçak çay tadında” insan sevgisini esas alan şiirler, denemeler ve öyküler yazar. “Kendi toprağında sürgünlüğü/ Acıları, lal olup yüreğinde naçar kalmış”lığı anlatır daha iyiye duyulan bir özlemle.
“Demli kaçak çay tadında” insan sevgisini esas alan şiirler, denemeler ve öyküler” Kartal’da dile gelecek.

SÖYLEŞİ – İMZA ETKİNLİĞİ

Şair, yazar Bedros DAĞLIYAN
Yer: Hasat Sanat Atölyesi (Sanat Sokağı, eski tren istasyonu sokağı)
Tarih: 11 Temmuz 2021 Pazar
Saat: 17.00 – 19.00

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı