Çarşamba, Aralık 6, 2023
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIBilgi karanlığa ışıktır

Bilgi karanlığa ışıktır

Değerli dostlarım,
Bilgi karanlığa ışıktır, aydınlatır.
Bazı insanlar kendilerine bir şey sorulduğunda, bilmediği halde bilmiyorum demezler. Bilmiyorum demek, onlara çok zor gelir. Çünkü o konuda bilgisi olmadığı için utanırlar. Fikir sahibi olmadığı halde bilmiyormuş gibi davranırlar. Hani derler ya “cahiller cesur olur” cahil insan için, yılların sorgulanmayan yalanı gerçekmiş gibi savunulur.
Bir kez bilinç altı oluşmuştur. Bilinç altı kişinin doğumundan itibaren, yerleşmiş her türlü veri, değer, tabunun otomatik yerleşmiş ve alışıla gelmiş olarak uygulanması ve yerine getirilmesidir. Sorgulanmaz ve değerlendirilmez, düşünmesi yoktur.
Sadece olan düşünce yerine gelir yada getirilir. Bilgi bir hakikati deneyimlemektir. Tecrübe etmektir ve özümsemektir. Bir hakikati deneyimlemedikçe ve tecrübe etmedikçe, o hakikatin manasına ve bilincine tam varamayız. İşte o zaman onlardan bir çok şeyin doğruluğunu veya yanlışlığını sorgulamayız. Olmayan bir çok şeyi varmış gibi görürüz.
Değerli dostlarım bilginin karanlığa aşık olması için akıl ve gönül gözünün açık olmasını umut eder, esenlikler dilerim.
Mehmet Şahin
Mehmet Şahin
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı