Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaGÜNCEL“Bir Dilin Peşinde, Zazalar ve Zaza’ca Üzerine”

“Bir Dilin Peşinde, Zazalar ve Zaza’ca Üzerine”

Hasat Sanat Atölyesi bu hafta YANGINA SU TAŞIYANLAR söyleşilerinde Cemal Piranij’ı konuk etti.
Cemal Piranij “Bir Dilin Peşinde, Zazalar ve Zaza’ca Üzerine” bir sunum gerçekleştirdi.
Moderatörlüğünü Ali Rıza Gelirli’nin gerçekleştirdiği sonumda Piranij, Zazaca’nın Hint-Avrupa dil ailesinin İran dilleri grubunda bulunan Kuzeybatı İran koluna bağlı bir dil olduğunu belirtti.
Piranij Zazaca’nın bir dil mi yoksa Kürtçe’nin bir lehçesi mi olduğu tartışmalarının sürdüğüne dikkat çekerek, “Zazaca’nın Kürt dil grubu içinde sayılmasının bugün için doğru bir zemin olacaktır” dedi
Cemal Piranij, Zazalar’ın Tunceli, Elâzığ, Çermik, Bingöl, Siverek, Erzincan ve Muş’un Varto Bitlis, Mutki bölgelerinde daha yoğun yaşadıklarını ve çeşitli bölgelerin dili adlandırırken Piranij, Dımılki (Dımıli), Dımbıli, Kırdki, Kırdi, Kırmancki gibi tanımlar kullandığını belirtti. Ancak bugün genel olarak “Zaza” adlandırmanın genel kabul gördüğünü belirtti.
Cemal Piranij Türkiye’de Zaza’ca üzerine çalışmaların ve Zaza’ca yazın dilinin özellikle 90’lı yıllardan sonra geliştiğini belirtti.
Cemal Piranij’in sunumunun ardından katılımcıların da sorularıyla ve soruna ilişkin açıklamalarıyla konu bir çok yanıyla ele alınıp derinliğine tartışıldı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı