Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaGÜNCELBMG, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde Forum Düzenledi

BMG, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde Forum Düzenledi

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) “Yolsuzluğa, işsizliğe karşı birleşirsek kazanırız” çağrısıyla Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde bir forum düzenledi.

Salonda Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Murat Çepni, Urfa’nın Suruç’tan Şenyaşar ailesi adına Ferit Şenyaşar, çeşitli işkollarından direnişçi işçiler, Cumartesi Anneleri ve üniversiteli öğrencilerinin yanı sıra  Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) ve Grup Vardiya yer aldı.
Salonun büyük oranda dolu olduğu forumda sinevizyon gösteriminin ardından ilk açıklama Birleşik Mücadele Güçleri adına yapıldı.
BMG adına yapılan açılış konuşmasını Senar Şat yaptı. Türkiye’de sol ve sosyalistlerin 50 yıldır mücadele ettiğini ve büyük bir deneyim sahibi olduğuna işaret eden edildi. Parçalı mücadeleleri bir araya getirmek üzere BMG’nin kurulduğu vurgulanarak, amacın bu güçleri aynı çatı altında tutup işsizliğe, hukuksuzluğa ve sömürüye karşı çıkmak olduğu söylendi. Şat devamında, “BMG. Yoksulların, işsizlerin, emekçilerin, kadıların LGBTİ+’ların, yoksul Kürt Halkının, Alevilerin, ezilen ve sömürülen her kesimin ihtiyacı olarak doğdu BMG. Bu yüzdendir ki ezilen sömürülen her kesimin sesi olmaya çalıştı çalışmaya da devam ediyor” denildi.
Daha sonra işyerlerinden ve çeşitli alanlardan gelenler kürsüye çıkarak sorunlarına ve mücadelelerine ilişkin sunumlar yaptılar.
Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) üyesi Hıdır Sabur cezaevlerinde hak ihlallerinin her geçen gün arttığına dikkat çekerek, “Salgın döneminde 150 bin adli tutuklu bırakılırken, bir siyasi tutuklu bırakılmadı. Tam tersi bırakılmamak için cezaevlerinde gözlem kurulları oluşturuldu ve infazları yakıldı. Anayasanın 10’uncu maddesi yaşam hakkı kutsaldır diyor. Geçen hafta 8 tutsak yaşamını yitirdi. Bin 600 hasta tutsak var. Biz konuda tutsak aileleri olarak hapishaneler ölüm evi olmasın diye eylemler yaptık ve bu ihlaller de son buluncaya kadar eylemlerimize devam edeceğiz” dedi.
Kod-29 ile işten atılan Sinbo İşçisi Dilbent Türker ise, “İki işçi Ankara’ya yürüdük. Önümüze bir ordu yığıldı ama mücadelemize devam ettik. Bu karanlığı parçalamak için bir araya gelmeliyiz. Eğer bir araya gelmezsek kazanımlarımızdan da oluruz. İşçi sınıfının birleşik mücadele zeminin kurmak ve mücadele etmek zorundayız” dedi.
İstanbul KHK Platformu üyesi Ömer Bilal Karakaya, 6 yıl önce KHK’yle işten atıldıklarını ve “Bu torbanın içerisinde her kimlikten insan vardı. Ama bizim bu torbadan omuz omuza vererek çıkacağımıza inanıyorum. Yan yana durmak çok güç veriyor”
Kağıt toplayarak geçimlerini sağlayan geri dönüşüm işçileri adına yapılan konuşmada 23 Ağustos’ta gerçekleşen belediyenin saldırısını dikkat çekti ve “Arkadaşlarımız bir iki ay çalışamadı. Tutuklu arkadaşlarımız serbest bırakıldı. Mücadelemiz devam ediyor” diye konuştu.
Söz alan HDP Milletvekili Murat Çepni, “BMG bir yeni yaşam perspektifi, bir mücadelenin zafere taşınılması perspektifidir. Bu anlamda HDP olarak mücadelenin merkezindeyiz. HDP bir oy kalabalığı değildir, HDP bir oy çokluğu değildir. HDP’siz ittifak olur mu diye soranlara bunu söylüyoruz, HDP’siz Kürt halkı olmadan özgürlük kazanılamaz. HDP olmadan Kürt halkı olmadan işçi sınıfı özgürlüğünü, ekmeğini kazanamaz” dedi.
Urfa’nın Suruç ilçesinde AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısında babası ve iki kardeşi öldürğlen ve kendi de yaralı kurtulan Ferit Şenyaşar da forumda söz aldı. Urfa Adliyesi önünde başlattıkları Adalet Nöbeti’nin 300. gününde olduklarını dile getiren Şenyaşar, “Bu olayı yapan iktidar partisinin vekilidir. Bundan dolayı hem katliama uğradık hem de yaşadığımız yeri terk ettik” dedi.
Galataport işçisi, bir Belediye işçisi, CarrefourSa Depo İşçileri SML Etiket işçisi ve Emekli-Sen, Birleşik Gençlik Meclisi (BGM), Barınamıyoruz, HDP Kadın Koordinasyonu adına konuşmalar yapıldı.
Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) müzik grupları ve Grup Vardiya’nın müzik dinletisinin ardından etkinlik son buldu.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş