Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaGÜNCELBuztaş, "Biz kadınlar için bu yola çıkmak bile bir nevi mücadeledir"

Buztaş, “Biz kadınlar için bu yola çıkmak bile bir nevi mücadeledir”

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Belediye Başkan aday adayı Şengül Tarhan Buztaş, “Biz kadınlar için bu yola çıkmak bile bir nevi mücadeledir, ben de bu mücadeleye başlamış oldum” diyerek CHP Kartal İlçe Başkanı Mert Polat’a başvuru dosyasını sundu.

Kartal/Yüksel Fırat

Cumhuriyet Halk Partisi Kartal ilçe teşkilatında gerçekleşen sunum partililerin ve özellikle kadın partililerin yoğun katılımı ile gerçekleşti.

YÖNETİM KADEMELERİNDE KADINLAR ÇEK AZ DEĞERLENDİRİLDİ

Partililere seslenen Buztaş; parti kademelerinde kadınların çok az değerlendirildiğini belirterek; “Sevgili arkadaşlar, partimizde kadınlarımız gerçekten çok büyük mücadele veriyor. Hepimiz bunun tanığıyız. Evet, emekçi erkek yoldaşlarımız da var, kadınlarımız da var. Ancak ne yazık ki yönetim kademelerinde kadınlarımız, hepimiz görüyoruz ki çok az değerlendirildi” dedi.

KADINLAR SESİNİ YÜKSELTMEK ZORUNDA

1930’larda Artvin’de, bir beldede, Anadolu’da bir beldede kadın bir belediye başkanı adayı çıktığını ve günümüzde  kadın belediye başkanlarının azlığı ve yokluğuna dikkat çeken Buztaş, “1930’lu yıllara göre o kadar çok bu görevi hak eden donanımlı kadınlarımız var. Bunların önünün açılması gerekiyor. Bu bizim Cumhuriyete olan borcumuzdur. Cumhuriyet Halk Partisi o dönemde bunu öngörebilmiş. Ne yazık ki biz bunu taşıyamamışız, büyütememişiz. Bakın, 31 Mart seçimlerinde 41 tane tüm tüm partilerden 41 tane Belediye Başkanı seçilmiş. Bizim partimizde 934 tane Belediye Başkanı adayı olmuş. Bunun 44 tanesi kadın ve sadece 10 tanesi seçilebilmiş ve genellikle de çok zor bölgelerden aday gösterilmiş. Biz kadınlar icracı kurullara yönetim alanlarında ne yazık ki çoğu zaman çeşitli nedenlerle engellenmektedir. Bunu aşmak öncelikle bizim örgütlü mücadelemize düşmektedir. Ve bunun için çok güçlü biçimde sesimizi yükseltmek zorundayız” dedi.

ADALETLİ VE ŞEFFAF BELEDİYECİLİK 

şeffaf bir belediyecilik için aday olduğunu söyleyen Buztaş; “Sevgili arkadaşlar, ben gerek siz örgütlü mücadele içindeki arkadaşlarımın sesi olarak gerek tüm işçilerin, emekçilerin, esnafın beklentisine uygun olarak ve tüm inanç sahiplerinin, tüm etnik kesimlerin taleplerini, beklentilerini uygun olarak adaletli ve şeffaf bir belediyecilik için adayım.”

“BEN BU MÜCADELEYE BAŞLAMIŞ OLDUM”

Buztaş konuşmasını “Kadınların değerlendirilmesi noktasındaki görüşüm de şudur ki, her kadın değil arkadaşlar, Tansu çiller de bir kadındı. Bizim değerlendirilmesini istediğimiz kadınlar, demokrasi mücadelesi veren kadınlardır. Bizim değerlendirilmesini istediğimiz kadınlar aydın kadınlardır. Kadın mücadelesine duyarlı kadınlardır. Emekçi sorunlarına, toplumsal sorunlara, çevre sorunlarımıza duyarlı kadınlardır. Bu kadınlarda partimizde yeterince vardır. Her aşamada da büyük bir mücadele vermektedirler.  Biz kadınlar için bu yola çıkmak bile bir nevi mücadeledir. Ben de bu mücadeleye başlamış oldum” diyerek tamamladı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı