Cumartesi, Aralık 9, 2023
Ana SayfaGÜNCELCan Kaybı 19 bin 388'e, ulaştı

Can Kaybı 19 bin 388’e, ulaştı

Can Kaybı 19 bin 388’e,ulaştı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, depremden etkilenen Malatya’da açıklama yaptı.

Erdoğan özetle şunları kaydetti:

“Son tespitlerimize göre hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ülke genelinde 19 bin 388’e, yaralı kurtarılanların sayısı 77 bin 711’e ulaştı.

Şu an 10 ilimizde yurt dışından gelen ekiplerle birlikte toplam 141 bini aşkın personel görev yapıyor.

Çalışmalar için öncelikle 100 milyar liralık bir kaynak tahsis ettik. AFAD acil yardım ödeneğinden oturduğu binalar yıkılmış, ağır veya orta hasar görmüş vatandaşlarımıza hane başına 15 bin lira taşınma yardımı yapmaya başlıyoruz.

Yine bu hanelerdeki vatandaşlarımızdan konteyner kentler dışında barınacaklara ev sahibi olanlar için aylık 5 bin lira, kiracı olanlar için aylık 2 bin lira kira yardımı yapacağız.

Hiçbir insanımızı çaresiz, sahipsiz bırakmayacağız. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımızdan devletlerine güvenmelerini istiyorum. Bazı istismar şebekelerine sakın kulak vermeyin. Bu süreç istismar süreci değildir. Bugün birlik olma günüdür, dayanışma günüdür. Özellikle sosyal medya platformları vasıtasıyla yalan yanlış haberlerle sizleri galeyane getirmek isteyen provokatörlere kesinlikle prim vermeyin. Milletimizin acısı üzerinden ister ticari ister siyasi ister başka amaçla istismar peşinde koşanların hepsini de maşeri vicdan kaydediyor. İşte OHAL yasasını çıkardık mı, çıkardık. Niye çıkardık? Bunu istismar etmesinler diye.

Bazı yerlerde soygunlar oldu, marketler soyuldu. Düşünün bu millet harama hiçbir zaman tevessül etmez. O marketlerin sahiplerine müracaat etseler onlar zaten hepsini seferber eder. Şu anda binlerce tır deprem bölgesine geliyor mu, geliyor. Niye? Ya bu millet vefakat, bu millet cefakar. Mağdura mazluma el uzatmadan yapamaz. Bizim mayamızda bu var. Her şeyden önce Müslümanız. Bir ekmeği paylaşmasını da gayet iyi biliriz. Her zorluğun sonunda bir kolaylığın, her karanlığın sonunda bir aydınlığın, her gözyaşının sonunda bir ferahlığın olduğunu çok iyi biliyoruz.”

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı