Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaEMEKCargill işçilerinin Palladium Tower önündeki direnişi 24. gününde

Cargill işçilerinin Palladium Tower önündeki direnişi 24. gününde

Cargill işçilerinin Palladium Tower önündeki direnişi 24. gününde

İşe iade davasını kazandıkları halde işbaşı yaptırılmayan ve direnişlerini İstanbul Ataşehir Paladium Tower’da bulunan Cargill Genel Müdürlüğü önüne taşıyan işçiler, 24 gündür beton üzerinde yatarak direnişlerini sürdürüyor.

Evrensel gazetesi haberine göre; Bursa Orhangazi’de 1999 yılında nişasta bazlı şeker ve hayvan yemi üretmeye başlayan Amerikalı gıda tekeli Cargill’de Tekgıda-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan işçilerin direnişi 513. gününde. İşe iade davasını kazandıkları halde işbaşı yaptırılmayan ve direnişlerini İstanbul Ataşehir Paladium Tower’da bulunan Cargill Genel Müdürlüğü önüne taşıyan işçiler, 24 gündür beton üzerinde yatarak direnişlerini sürdürüyor.

“Aslında diyecek çok şeyimiz var ama asıl olanı.İşimizi geri istiyoruz” diyen işçiler, işe dönene kadar mücadele etmekte kararlı. İşçilerle birlikte aylardır direnen Tekgıda-İş Sendikası Uzmanı Suat Karlıkaya sosyal medya üzerinden şu paylaşımda bulundu: “İstanbul’a gelip burada yatıp kalkmaya başlayalı 24 gün oldu. Tüm zorluklarına karşı başımız dik direniyoruz. Cargill yönetimine tekrar sesleniyorum bu sorunu çözmek sizin elinizde. Tekgıda-iş Sendikasının ve Cargill işçilerinin vazgeçmek gibi bir niyeti yok. Tek söylediğimiz işimizi geri istiyoruz.”

5 İŞYERİNDE DAHA SENDİKALAŞMA MÜCADELESİ SÜRÜYOR

Öte yandan Cargill’in dışında 5 işyerinde daha sendikalaşma mücadelesi sürüyor. Aydın Belediyesinde 431, Muğla TÜVTÜRK’te 396, Eskişehir TÜVTÜRK’te 296, Urfa TÜVTÜRK’te 298, Saica Pack’ta da 107 gündür işçiler, direnişteler.

CHP’li Aydın Büyükşehir Belediyesine bağlı Aydın İmar AŞ’de çalışırken DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan işçilerin başlattığı direniş 431 gündür devam ediyor.Urfa, Eskişehir ve Muğla’da DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan Urfa TÜVTÜRK/Polçak işçilerinin direnişi 298’inci, Eskişehir TÜVTÜRK/Reysaş işçilerinin direnişi 297’inci, Muğla TÜVTÜRK işçilerinin direnişi ise 396’ıncı gününde.Sakarya’da bulunan Saica Pack’ta Selüloz-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan işçiler de 108. gündür mücadelelerini sürdürüyor. Direnişte olan işçiler, sendikalı olarak işe geri dönmek istiyor.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş