Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaGÜNCELÇAYIR VE MISIROĞLU TUTUKLANDI

ÇAYIR VE MISIROĞLU TUTUKLANDI

Kartal’daki çöken Yeşilyurt Apartmanı’na ilişkin soruşturmada binanın projesini oluşturan Suzan Çayır, inşaatın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu ve yapı ruhsat sürveyanı Arzu Keleş Boran ve proje ve inşaat mühendisi Osman Mısırlıoğlu gözaltına alındı. Gözaltına alınan isimlerden 2’si tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Apartmanın çökmesine ilişkin davada hakim karşısına çıkan 4 kişiden 2’si tutuklandı.

istanbul’un Kartal ilçesinde çöken, 21 kişinin hayatını kaybettiği binayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 4 kişi ‘taksirle adam öldürme’ suçlamasıyla gözaltına alındı. 2 kişi tutuklandı, 2 kişi de adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar caddesi, Sema sokakta bulunan Yeşilyurt apartmanının çökmesine ilişkin başlatılan soruşturmada, Kartal İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Bürosu ekiplerince binanın projesini oluşturan Suzan Çayır, inşaatın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu, inşaatın sağlık kurallarına uygun olup olmadığını denetleyen inşaat teknikeri Arzu Keleş Boran, proje ve inşaat mühendisi Osman Mısırlıoğlu gözaltına alındı.

Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolüne götürüldü. Burada işlemleri tamamlanan 4 şüpheli, Anadolu Adalet Sarayı’na getirildi.

İki cumhuriyet savcısı tarafından sorgulanan şüphelilerden Suzan Çayır ve Uğur Mısırlıoğlu ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan tutuklanmaları istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

ÇAYIR VE MISIRLIOĞLU TUTUKLANDI

Anadolu 2. Sulh Ceza Hakimliği, şüpheliler Suzan Çayır ve Uğur Mısırlıoğlu’nun aleyhinde kuvvetli suç şüphesi olarak kabul edilebilecek somut deliller bulunması, ön bilirkişi raporu, karot numunesi kırım tutanağı, olay yeri inceleme ve keşif tutanaklarını dikkate alarak, tutuklanmalarına karar verdi.

Hakimlik, Arzu Keleş Baran ve Osman Mısırlıoğlu’nun ise adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakılmasına ve yurt dışına çıkışlarının yasaklanmasına karar verdi.

İstanbul Kartal’da 6 Şubat Perşembe günü 7 katlı Yeşilyurt Apartmanı büyük bir gürültüyle çöktü. Binadaki 35 kişiden 21’i hayatını kaybetti. 14 kişi ise enkaz altından yaralı olarak kurtarıldı. İki katı kaçak olduğu ortaya çıkan binanın giriş katında bulunan konfeksiyon atölyesinin de ruhsatsız olduğu ortaya çıkmıştı. Binanın çökme sebebi olarak bodrum kattaki eski marangoz atölyesindeki kolonların kesilmesi ve inşaat yapımında o dönem tüm inşaatlarda kullanılan deniz kumuna dikkat çekilmişti.

GÖKÇE: ASIL SORUMLULAR KAÇAK KATA İZİN VERENLERDİR

Gelişmeyi Evrensel’e değerlendiren İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe, ortada temel bir problem olduğunu belirterek “Burada var olan 5 kat ruhsatlı binanın üstüne 3 kat kaçak daire inşa edilmiş.  Konu buna uygun ele alınıp, incelenmeli. O kaçak çıkılan 3 kat bu binanın üstüne yapılmasaydı muhtemelen bu bina çökmeyecek ve 21 insan da hayatını kaybetmeyecekti” dedi.  Bu binanın çökmesinde asıl neden olan 3 kat kaçak çıkılmasına müsaade edenlerin üstüne gidilmesi gerektiğini belirten Gökçe “Öncelikli konu budur. Diğeri hikayedir. Sorunu 3-4 tane teknik elemanın üstüne çekmektir. Eğer o teknik elemanlar kaçak çıkılan 3 kata onay vermişse elbette cezalandırılsın. Ama burada böyle bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bunların sorumluluğu olsa bile bu garibanların sorumluluğu en alt düzeydedir. Asıl problemin büyüklüğünü gözden uzak tutmasınlar. 3 kat kaçak yapıya kim göz yummuş, izin vermişse asıl sorumlu odur” dedi. 

İlk Haber Gazetesi- Çöken binanın projesini oluşturan Suzan Çayır mahkemede, “85 yılından itibaren Kartal’da mimari bürom vardır, 10 yaşından beri aynı yerde ikamet etmekteyim, şu ana kadar yaptığım tüm mimari projelerden yasal olmayan herhangi bir olay tespit edilmemiştir. Benim çalışmam bir binanın ruhsat alıp çalışmaya başlaması için yapılan hazırlık dönemidir. Kanunlar yönetmelikler doğrultusunda benim hazırladığım projede büyükşehir ve ilgili belediyeden onay görür ilk onaylanan da mimari tasarım projesidir.  Arkasından satik yani taşıyıcı proje, statik hesaplar tasdik olunur onaylanır belediyeden mekanik ve elektronik projeleri onaylanır, bu projeler sonucunda yapı ruhsatı işlemleri yapılır, hazırladığımız projede ilgili kurumlar tarafından tasdik edilmiştir. Daha sonra inşaatın yapımına başlanır. Yapımıyla ilgili herhangi bir bilgim yoktur, 27 sene önce olmuştur, hem geçen yıllar hem de yapmış olduğum proje sayısı nedeniyle ben bu projeyi hatırlayamadım, ben basında gördüğümde fark ettim projenin bana ait olduğunu da bilmiyordum, eksik noksan bir şey söz konusu değildir, zaten bununla ilgili bir tutanak mevcut değildir. Mimari proje yapıya uygun yapılmış ancak projeye uygun olmayan ilave yapılmış, bunları bilmem mümkün değildir, uygulama yetkili müelifler tarafından yapılır, bunu takip etmemi gerektirecek bir yükümlülüğüm yoktur, zaten dediğim gibi mimari projeye aykırı yapıldığına ilişkin bir tespit de yoktur. Sorumlu olduğum alan projenin hazırlık aşamasıdır. Yasal prosedürler yerine getirilmiştir. Projenin onayı yapıldıktan sonra işim biter. Eğer bir değişiklik talep edilirse ben yeniden bir proje hazırlarım. Ben projeden sonra bütün süreci bilmem mümkün değildir. Kaldı ki yapımcı benim yaptığım projeyi kaldırabilir. O da ilgili onaylardan geçtikten sonra olur. Dosyanın hazırlık aşamasında herhangi bir eksiklik veya kusur bulunmamaktadır. Proje ile ilgili tüm onay ve izinler alınmıştır. Olaydan dolayı çok üzgünüm. Herhengi bir eksikliğim, hatam olmamıştır.” ifadelerini kullandı.

Çöken bina inşaatının teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu da ifadesinde “Mevcut binanın teknik sorumlu olarak benim imzam var. O süre içerisinde üzerime düşen yükümlülükleri yerine getirdim. İnşaatı 2 yıllık bir süreç içerisinde sorunsuz olarak bitirdim. Hukuki olarak benim sorumluluğumda 25 aydır. Bu süreçten sonra da uzatma talep edilmediği için üzerime düşen yükümlülük hukuken düşmüş olmaktadır. İnşaatın kontrolü sürecin yürütülmesi adına tüm görevlerimi yerine getiridm. 98 yılında o ofisten ayrılarak farklı birişe geçtim. Ben de yıkıldığını sonradan öğrendim ve binanın üzerine kaçak kat atıldığını öğrendim. Ancak kakaç kat atıldığını bilmiyorum. Bizim yasal olarak yapılmış binanın üzerine kaçak olarak 3 kat atılmış olmasına rağmen 99 depreminde zarar görmemiştir, ki Anadolu yakası İstanbul depreminin en çok hissedilen yakadır. Binanın yıkılmasında üzerine fazladan 3 kat atılmasının etkisi olduğu gibi daha sonra da ortak alan olan bodrum katın mal sahiplerince iş yerine dönüştürülüp binanın ön taradınfan perde kesilerek iş yeri haline getirilmiştir. İş yeri mobilya atölyesi olarak kiraya verilmiştir. Mobilya atölyelerinin ürünleri ağır olduğu için yaomış olduğu titreşim binayı olumsuz etkilemiştir. Konut alanlarında bu tip işletmelere izin verilmez. Ayrıca bodrum katının komple su içinde olduğu,bunun da  perde duvara zarar vereceği için binanın yıkılmasında önemli etkisi olmuştur. Sosyal medyada da herkes bahsediyor. Evde çatlamalar olduğu, hatta apartman sakinlerinden bir bayanı televizyonda gördüm , evdeki çatlamaları gördüğünü eşini uyardığını söylediğini söylemektedir. Ancak eşi sonra konuşuruz demiştir. Zaten bina o gün çökmüştür. Apartman malikleri bunları görmesine rağmen önlem almamaları bu facianın oluşmasında etken olmuştur. Ben bu bina yapılırken fenni mesul ( TUS ) olarak görev almıştım. Belediye başkanı da zaten televizyonda binanın plan ve projesi tetkik edilerek projeye uygun olduğunu tespit ettik ancak 98 yılında üzerine 3 kaçak kat çkıldığını söylemiştir. Bu da zamanında bu binanın uygun yapıldığının bir belgesidir. Zaten projede bir fazlalık olsaydı zabıt görürdü. İmar kanuna göre ercüman karar verirdi. Bunun olmaması benim yapmış olduğum işlem sorumluluklarımı yerine getirerek bitirdiğimi belirtmektedir. Allah ölenlere rahmet eylesin. Akrabalarına başsağlığı diliyorum. Ben kurallar içinde binayı yaptırttım . Görev sorumluluğu içerisinde binanın plan projesine uygun  yapılmasını sağlattım, görevimi yaptım.” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı