Cumartesi, Nisan 13, 2024
Ana SayfaMANŞETCemal Çoban, Genel-İş Sendikasını ziyaret etti

Cemal Çoban, Genel-İş Sendikasını ziyaret etti

Cemal Çoban,İşçiler kendi adaylarını çıkarmalı.” …Ben de sizin bu mücadelenizden güç alarak bağımsız meclis üyesi adayı oldum. Kartal Belediyesinde işçilerin yüzde 95’i Genel-İş Sendikasında örgütlü. Bu seçimde işçi arkadaşlar oylarını emanet olarak bana verecekler.”

Bağımsız Kartal Belediye Meclis Üyesi Adayı Cemal Çoban, DİSK/Genel-İş Sendikası Anadolu Yakası 1 No’lu Şubeyi ziyaret etti.

Cemal Çoban, kendisini karşılayan Şube Başkanı Ahmet Arıkan’ı yöneticileri ve temsilcileri yeni görevlerinden dolayı kutladı ve başarılar diledi.

Sıcak bir ortamda yudumlanan çay ve kahveler eşliğinde işçiye has olan her konuda sohbetler edildi.

SİZİN MÜCADELENİZDE GÜÇ ALARAK ADAY OLDUM

Cemal Çoban, Ahmet Arıkan’ı bir kez daha kutlayarak; ” Sendikal alanda işçilerin bilinçliliği, örgütlülüğü ve mücadelesi üzerinden gelen yöneticiler olmanız tüm işçilerin kazanımıdır. Ben de sizin bu mücadelenizden güç alarak bağımsız meclis üyesi adayı oldum. Kartal Belediyesinde işçilerin yüzde 95’i Genel-İş Sendikasında örgütlü. Bu seçimde işçi arkadaşlar oylarını emanet olarak bana verecekler.”

“Evet bu oyları emanet olarak alıyorum. Broşürümde şöyle dedim: ‘Düşünün  ki, Kartal’ın sorunlarını en iyi bilen ve işçilerden emekçilerden hareketle sürece müdahale edecek olan 2500 civarında işçi ve emekçinin çalıştığı Kartal Belediyesi çalışanlarının mecliste temsil edecek adayları yok.’ Bu eksikliği bu dönem işçiler gidermediği için; Siz işçilere layık olmaya çalışarak bu görevi ben yerine getirmeye çalışacağım.”

İŞÇİLER HER ALANDA KENDİLERİNİ YÖNETMELİ

“Ancak işçiler sendikalarında örgütlenip, kendilerini yönettikleri gibi belediyelere de sahip çıkıp yönetmelidirler. Evet belediye başkanları ve bürokrasisi siz işçiler karşısında kapitalist sistemin temsilcileri olarak duruyor. Sendika olarak bunlara karşı işçilerin hakları için mücadele etmek sendika olmanızın gereğidir. Belediye meclislerindeki işçi üyelerle ise hem bu mücadeleyi büyütmeli hem de yönetmeyi öğrenmeli işçiler. Çünkü geleceğin halkçı belediyelerini tamamen biz işçi ve emekçiler yöneteceğiz.”

” Bundan dolayı eski Eğitim-Sen Şube Başkanı olarak sendikal görevim bittikten sonra iddiamda vazgeçmedim. İşçilerin kendilerini yaşamın her alanında örgütleyecekleri ve yönetecekleri iktidarları için mücadele ediyorum.

“Kartal’da bulunan diğer sendikalarımızı da ziyaret edip görüş ve önerilerini birlikte tartıştık. Bu dönem Kartal Belediye Meclisinde sizlerin sözcüsü olacağım. Düzenli toplantılarla hep birlikte kararlaştırdığımız kararları savunan ve hayata geçmesi için mücadele eden bir sözcü olacağım.”

“Kartal’ı işçilerden emekçilerden öğrenecek, işçi sınıfının bakışıyla sorunlara yaklaşacağız. Çünkü, sokakları en iyi bilen dış temizlik işçileri, imar durumunu en iyi bilen emekçi memurlar, insan olmanın onurunda başka çıkar gözetmeyen işçilerin bakışı olmadan Kartal yönetilemez.

BAŞARINIZ BİZ İŞÇİLERİN BAŞARISI OLACAK

Şube Başkanı Ahmet Arıkan,” Cemal Hoca ben sizi Kartal’daki işçi ve emekçilerin mücadelesi içinde tanıyorum. Söyledikleriniz gerçekten çok önemli. İşçilerin kendi organları üzerinden kendi kendilerini yönetmesi bizim de şiarımız. Sendikada bunu hayata geçirmeye çalışıyoruz. İşçiler her yerde kendilerini örgütlemeli. Örneğin bizi küçümseyen ve aşağılamaya çalışan belediye bürokrasisi; Yönetmeyi rant yaratma olarak gördüğü için yönetemediğinden, sıkıştığı her yerde biz işçileri halkın önüne yem olarak atmaya çalışmaktadır.”

“Belediye bütçeleri biz işçilerin denetimi dışında tutulmaktadır. Müteahhitlere her zaman para bulan belediyeler, biz işçiler söz konusu olduğumuzda bütçe sıkıntısını öne çıkarmaktadırlar. Dolayısıyla halkı esas alan bir belediye yönetimi için biz işçiler ve sendikalar mutlaka yönetmeye de talip olmalıyız. Evet, bu dönem kendi içimizde çıkardığımız bir adayımız olmadı. Ancak dediğiniz gibi önümüzdeki dönem bunu gerçekleştireceğiz. Çalışırken görev ve sorumluluklarımızı işçiye yakışır biçimde yerine getirdiğimiz gibi belediyelerin doğru yönetilmesi için de işçi ve halk adına müdahale eden bir sendika olacağız.”

“Sendika olarak işçi ve emekçiden yana olan tüm adayları önemsiyor ve kendimiz olarak görüyoruz. Bu nazik ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyoruz ve başarılar diliyoruz. Başarınız biz işçilerin başarısı olacaktır.”

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı