Cuma, Haziran 9, 2023
Ana SayfaGÜNCELÇocuklar yine kurayla kreşlere girebildiler

Çocuklar yine kurayla kreşlere girebildiler

Kartal Belediyesi’ne bağlı 15 Çocuk Gelişim Merkezi’nde eğitim görecek çocukların başvuruları için noter huzurunda kura çekildi.

 
2016 ile 2019 yılları arasında doğan çocukların farklı kreş ve sınıflara alınacağı kayıtlar için Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü’ne yapılan başvurular arasında gerçekleştirilen çekiliş ile Kartal Belediyesi’ne bağlı kreşlerde ilk kez eğitim görecek minikler belirlendi.
Kreş Müdürlüğü’ne yapılan başvurular için Kartal Belediyesi Bülent Ecevit Kültür Merkezi Evlendirme Dairesi Salonu’nda pandemi önlemleri alınarak gerçekleştirilen kura çekilişine; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı İmam Aydın, Kartal 5. Noteri Berrin Güneş’i temsilen Başkâtip Nuray Ünal, Kâtip Kemal Akpınar, Kartal Belediyesi Kreş Müdürü Enif Yavuz Dipşar, Kartursaş Genel Müdürü Yaşar Tan, Kartal Belediyesi avukatlarından Gökhan Özvural, kreş öğretmenleri ve veliler katıldı.
Her Çocuk Gelişim Merkezi için ayrı ayrı kuralar çekildi. Kimi kreşler için başvuru ve alınacak çocuk sayısı aynı olduğundan dışarıdan kalan çocuk olmadı. Ama örneğin Gümüşpınar  Çocuk Gelişim Merkezi için 2017 doğumlu 21 başvuru yapılmasına rağmen bunlardan sadece 8 çocuk öğrenci alınabildi.

“HER MAHALLEYE EN AZ 2 KREŞ GEREKLİ”

Kartal İTürkiye’de ’15 Çocuk Gelişim Merkezi’ ile belediyeye ait en çok kreşin olduğu ilçedir. 20 mahalle ve 15 Çocuk Gelişim Merkezi’nin olduğu Kartal’da 15 Çocuk Gelişim Merkezi yetersiz kalmaktadır. Bu yetersizliği Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı İmam Aydın, “Örnek teşkil edecek bir noktadayız ancak kreş ihtiyacının artarak devam ettiğini ve aslında her mahalleye en az 2 kreşin gerektiğini belirtti.” Aydın, “Kreşlerin yapımının bir devlet politikası olması gerektiğini” belirtti.
Geçen yıl noter huzurunda gerçekleştirilen kura çekiminde başvuruda bulunan 695 çocuk arasından 260 çocuk kura ile hak kazanmıştı. İstanbul’da en çok kreşe sahip olan Kartal’da 435 çocuk ise kreşlere girememişti.
 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı