Web Tasarım 599TL

Kartal'in Sesi Gazetesi – Kartal Haberler – Kartal Sanat

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 16-19 Mayıs’ta sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 16-19 Mayıs’ta sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
19
11 Mayıs 2020 - 20:27
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 16-17-18-19 Mayıs günlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün yedinci kez video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantı sonrası açıklama yapan Erdoğan, 16-17-18-19 Mayıs günlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıkladı. Erdoğan ayrıca 9 büyükşehirde daha giriş çıkış kısıtlamasının kaldırılacağını söyledi. Bu şehirler Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Maraş, Urfa ve Tekirdağ.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Tarabya’daki Huber Köşkü’nden katıldığı toplantı saat 15.15’te başladı. Erdoğan’ın başkanlık ettiği toplantıda bazı illere seyahat yasağının kaldırılması ve 4 günlük sokağa çıkma yasağı gelmesi gündeme alındı. 65 yaş üstü vatandaşlar için dün uygulanan dört saatlik sokağa çıkma izninin devam edip etmeyeceği de toplantıda konuşuldu. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için getirilen sokağa çıkma yasaklarının esnetilmesine dönük Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda atılacak adımlar toplantıda karara bağlandı.

Toplantı sonrası açıklama yapan Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“YAŞLILARIMIZA SAHİP ÇIKIYORUZ”

“Koronavirüs salgınında özellikle batı ülkelerinde en büyük dramlar yaşlı bakım evlerinde yaşanmıştır. Türkiye olarak, yaşlılarımıza da sahip çıkıyoruz.

Sosyal güvencesi olmayan 805 bini aşkın 65 yaş üzeri vatandaşımıza ayda 672 lira yaşlılık maaşı ödemesi yapıyoruz. En düşük emekli maaşını 1500 TL’ye çıkararak yaşlılarımıza ilave bir destek sağladık.

Sağlık hizmetlerimizden öncelikle yararlandırıyoruz. Evde bakıma ihtiyacı olan yaşlılarımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz. 5 milyon yaşlı ve ya kronik yaşlımıza evde hizmet götürdük.”

“TOPLANAN BAĞIŞ TUTARI 2 MİLYAR LİRAYI BULDU”

“Yardım kampanyamızda toplanan bağış tutarı 2 milyar lirayı bulmuştur. Bağışlarınızın sürmesini bekliyoruz.”

“NORMALLEŞME ADIMLARI 10 MART ÖNCESİNE DÖNÜŞ GİBİ ALGILANMAMALI”

“Ülkemizdeki ilk vakanın tespit edildiği 10 Mart’ın üzerinden 2 ay geçti. İyileşen hasta sayımız, toplam test sayımız katlanarak artıyor.

Kurallara gösterdikleri sabır için vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de hayatımızı belirli kurallara riayet ederek devam ettirmek zorunda oldUğumuz bir döneme girdik.

Salgının yenilmesinin vakit alacağı açıktır. Bazı ülkeler salgını kontrol altına alırken, bazılarında yeni başlıyor. Bu tablo uzunca bir süre maske kullanımı, fiziki mesafeyi koruma gibi yeni bir düzeni işaret ediyor.

Vatandaşlarımızın hayatı normalleştirme adımlarını 10 Mart öncesine dönüş gibi algılamaması gerekiyor.

Ülkemizde bugüne kadar salgın tehdidi sebebiyle 412 yerleşim yerini karantinaya almak zorunda kaldık. Bunlardan 300’ünde karantina sona erdi.

Maske, fiziki mesafe, temizlik şartlarına uyulmadan bir araya gelinen etkinliklerde tek bi kişi bile yüzlerce, binlerce kişiye bulaştırabiliyor.  Zaruri bir işi olmadan dışarı çıkanlar, gereksiz kalabalıklar oluşturanlar kendi ellerile virüsü besliyorlar. Bu gerçeği ne kadar hızlı kabullenip içselleştirirsek, mücadelemizi o derece etkili yürütürüz.

“MASKESİZ EVİN DIŞINA ADIM ATMAYACAĞIZ”

Maskesiz olarak asla evin dışına adım atmayacağız. Sokakta, markette, iş yerinde fiziki mesafeyi mutlaka koruyacağız. Dışarda işimiz bitip de evimize döndüğümüzde kıyafetlerimiz dahil daha kapsamlı bir temizlik yaparak hayatımıza devam edeceğiz.

Attığımız normalleşme adımlarının bu kurallar çerçevesinde değerlendirilmesini istiyorum. Eski günlere tamamen dönmüyoruz sadece salgın döneminde hayatımızı biraz daha kolaylaştırmaya çalıştırıyoruz.”

“İŞ DÜNYAMIZA ÇARKLARINI ÇEVİREBİLECEKLERİ ALAN AÇMA GAYRETİNDEYİZ”

“Aldığımız tedbirleri gerektiğinde genişletecek, gerektiğinde sınırlandıracak dinamik bir şekilde yöneteceğiz.

Esnafımıza ve çalışanlarımıza ekmeklerini kazanabilecekleri şartları oluşturmaya çalışıyoruz. Sanayicimize, iş dünyamıza çarklarını çevirebilecekleri alan açma gayretindeyiz.

Salgın sonrası yeniden şekillenecek küresel sistemde ülkemizi avantajlı bir konuma getirmek istiyoruz.

Sosyal Koruma Kalkanı’nı daha da güçlendireceğiz. 6 ay süreyle ertelediğimiz SSK ve Bağ-kur primlerinin tutarı 40 milyar lirayı buldu.

Sağlıkla ilgili hassasiyetlerimizden asla taviz vermeden ülkemizi güçlendirmekte kararlıyız.

“HASTANE AÇILIŞINI JAPONYA BAŞBAKANI İLE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

“Önceki gün bayrama kadar açılışa hazır hale gelecek olan Yeşilköy ve Sancaktepe hastanelerimizin inşaatını inceledik. 26 Mayıs’ta Başakşehir Şehir Hastanemizin açılışını Japonya Başbakanı Abe ile gerçekleştireceğiz.”

“SEKTÖRLERE GÖRE REHBERLER HAZIRLANDI”

“Normalleşme programı kapsamında Sağlık Bakanlığımız her sektörde bu adımların hangi aşamalara göre atılacağıyla ilgili rehberler hazırladı. Kurumlarımız ve işletmelerimiz faaliyetlerini bu esaslara göre yürütecektir.”

“YAŞLILAR VE GENÇLER HAVA ALMAYA ÇIKMAYA DEVAM EDECEK”

“Dün saat 11.00-15.00 arasında 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma imkanı verdik. Kurallara riayet ettiklerini, temiz hava aldıklarını görmekten memnuniyet duydum.

Herhangi bir olumsuzluk tespit edilmediği takdirde bu uygulamayı önümüzdeki haftalarda da sürdürmeyi planlıyoruz.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar 17 Mayıs günü 11.00-17.00, 20 yaş altı da 20 Mayıs ve 22 Mayıs günlerinde sokağa çıkmayı sürdürecekler.

4 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

“16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.”

9 ŞEHRE DAHA GİRİŞ ÇIKIŞ KISITLAMASI KALDIRILDI

“Geçtiğimiz hafta 7 ildeki giriş-çıkış sınırlandırmasını sonlandırmıştık. Bu hafta yaptığımız değerlendirmede 9 ilimiz için daha sona erdirmeyi kararlaştırdık. Bunlar Adana, Diyarbakır, Mardin, Trabzon, Ordu, Denizli, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Tekirdağ illerimizdir.

“KUAFÖRLERDE KURALLARA RİAYET EDİLMELİ”

“Kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler bugün faaliyete başladı. Bu işletmelerimizden maske, fiziki mesafe gibi belirlenen kurallara riayet ederek halkımıza hizmet vermelerini bekliyoruz. Herhangi bir olumsuzluk durumunda sınırlamaya mecbur kalmamak için hatırlatma ihtiyacı hissediyoruz.”

“YIKANABİLİR BEZ MASKE SATIŞINA İZİN VERİLECEK”

“Maske satışını normalleşme adımları çerçevesinde serbest bıraktık. Yıkanabilir bez maske standartları iş birliğiyle belirlendi. Bunlar için de bir üst fiyat tespit edilerek satışına izin verilecek. Yıkanabilir bez maske standartları belirlendi; üst fiyat belirlenerek satışına izin verilecek.”

“OTELLERDE NORMAL ÇALIŞMA DÜZENİNE DÖNÜLECEK”

“Otellerde normal çalışma düzenine dönülmesini sağlıyoruz.”

“İŞSİZLİK SİGORTASI ÖDEMELERİNİ ÖNE ÇEKTİK”

“Emeklilerimizin maaş ödemelerini 15 Mayıs’tan itibaren hesaplarına yatırmaya başlayarak bitireceğiz.

Mayıs ayı işsizlik sigortası ödemelerini de öne çektik.

Sosyal destek programının ilk iki fazında 4 milyon 400 bin vatandaşımıza 1000’er TL nakit desteği verdik.

Üçüncü faz nakit desteği programında da ödemeler başladı. Bu kapsamda ödeme yapılan kişi sayısı da 900 bini buldu.”

YAŞ ÇAY ALIM FİYATI

“Geçtiğimiz yıl ÇAYKUR yaş çay alımını 2 lira 90 kuruştan yapmış, bu rakam 3 lira 3 kuruşa yükselmişti. 2020 yılı için yaş çay alım fiyatı 3 lira 27 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu rakam 13 kuruşluk destekleme ile birlikte kilogramda 3 lira 40 kuruşa karşılık gelmektedir.

19 Mayıs gecesi sokağa çıkma kısıtlamasının sona ermesiyle vatandaşlarımız çay için özel izinleriyle yola çıkabileceklerdir. Hasatla beraber yaş çay alımları başlayacaktır.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.