Pazar, Haziran 16, 2024
Ana SayfaGÜNCELCumhuriyet’in 100. Yılında Kartal'da onbinler yürüdü

Cumhuriyet’in 100. Yılında Kartal’da onbinler yürüdü

Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü, Kartal’da onbinlerin katıldığı  yürüyüş ve konserle kutlandı. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ise “Sevgili genç kardeşlerim, İngilizler 1919’da işgal ettikleri bu topraklar için Cumhuriyet kurulduktan sonra en fazla 2 yıl yaşar dediler; fakat bu gün 100. Yılını kutluyoruz.” dedi.

Kartal’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 100. yıl münasebeti ile bu yıl oldukça özel ve görkemli bir programla kutlandı. Kartallılar, 100. Yıl Çocuk Şenlikleri, vals, zeybek ve ritim gösterileri ve onlarca etkinliğe gün boyu kutlamalara katıldı.

81 İl, Selanik ve Kıbrıs’tan Gelen Topraklarla ‘Türkiye Haritası Anıtı’

Kartal Belediyesi’nin, Cumhuriyet’in 100. yaşı onuruna düzenlediği yüzlerce etkinliğin yanında ‘Türkiye Haritası Anıtı’ da yine Kartallı Kazım Meydanı’nda oluşturuldu. Türkiye’nin 81 vilayetinden, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ve Selanik’ten gelen topraklarla Türkiye haritası oluşturuldu ve 100. Yılın anısını yaşatması için Kartallı Kazım Meydanı’ndaki yerini aldı.

Saatler ilerledikçe Kartallı Kazım Meydanı’nda toplanan heyecanlı kalabalık, 100. yılı bu kez sanatçı Özgür Kıyat’ın konseri ile kutladı. Konserin ardından ‘Cumhuriyet’e Giden Yol’ belgesel filminin gösterimi yapıldı.

Cumhuriyet Sevdalısı Vatandaşlar, Meydanlara Sığamadı

Kartallı Kazım Meydanı’na çıkan her sokaktan binlerce vatandaş, kızılay bulvarına çıktı. Onbinler halinde , ‘100. Yıl Cumhuriyet Yürüyüşü’ne katıldı. Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in de katıldığı yürüyüş Kartal Meydanı’nda kurulan konser alanında sona erdi. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, burada hazırlanan sahneye eşi Sibel Doğan Yüksel ile birlikte çıkan Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, vatandaşları selamladı. Başkan Yüksel Kartallılara şöyle seslendi: 

 “Cumhuriyet Kurulduktan Sonra En Fazla 2 Yıl Yaşar Dediler; 100. Yılını Kutluyoruz”

“Sevgili komşularım bundan tam 100 yıl önce çok zor durumda olan bir imparatorluğun, 1919 yılında tüm kaleleri zapt edilmişti. Anadolu’nun tüm toprakları işgal altındaydı ve silah gücü kullanmadan da çok zorluklar altında kalan vatan topraklarını, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları vatan kıldı. 

Vatan kılınan bu topraklar, Cumhuriyetle taçlandı. Bugünlere kolay gelinmedi ve 100 boyunca devam eden Cumhuriyet, birçok insanın, birçok ülkenin belki de zoruna gitti. İngilizler 1919’da işgal ettikleri bu topraklar için Cumhuriyet kurulduktan sonra en fazla 2 yıl yaşar dediler; fakat bugün 100. Yılını kutluyoruz. Ne mutlu Atatürk ilke ve inkılaplarını benimseyenlere ne mutlu bu yolda ilerleyenlere, ne mutlu bunu şiar edinenlere, ne mutlu emanet ettiği gençlere ve hepimize.” 

Ünlü Şarkıcı Hadise, Atatürk’ün Arazi Kıyafetiyle Sahne Alarak Cumhuriyet Coşkusunu Sahneye Taşıdı

Ünlü şarkıcı Hadise, Kartal’da düzenlenen Cumhuriyet’in 100. Yıl etkinliklerine damga vurdu. Sahne performansına tarihsel bir anlam katan Hadise, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ünlü arazi kıyafetiyle sahne aldı.

Türkiye’nin sevilen şarkıcısı Hadise, Cumhuriyet’in 100. yılını coşkuyla kutlayanlara unutulmaz bir an yaşattı. Ünlü şarkıcı, Kartal Belediyesi’nin düzenlediği konserde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile sembolleşen arazi kıyafetinin birebir aynısını giyerek sahne aldı. Onuncu Yıl marşı ile sahneye çıkan ünlü sanatçı özel kostümüyle izleyicilerden tam not aldı. 

Kartal Heykeli Hediye Edildi

Konser sonunda eşiyle birlikte sanatçı Hadise’nin sahne aldığı alana çıkan Başkan Gökhan Yüksel, ünlü sanatçıya kentin sembolü olan kartal heykelciği hediye etti.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş