Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaGÜNCELDEMOKRASİ ÖRNEĞİ: UĞUR MUMCU MAHALLESİNDE MUHTAR ADAYI BELİRLEME YÖNTEMİ

DEMOKRASİ ÖRNEĞİ: UĞUR MUMCU MAHALLESİNDE MUHTAR ADAYI BELİRLEME YÖNTEMİ

Uğur Mumcu Mahallesinde Muhtar Adayı Hüseyin Karataş’ın adaylık süreci demokratik işleyişin bir örneği olarak gerçekleşti. Bu sürecin nasıl örgütlendiğini oluşmuş olan komiteye sorduk.

Komitede Muhtar İnisiyatifi Sözcüsü, Mustafa Albayrak:

“Uğur Mumcu Mahallesi demokrat, çağdaş, hayata soldan bakan yurtseverlerin çoğunlukta olduğu bir Mahalle olmasına rağmen muhtarlık konusunda Ak Parti ve MHP anlayışından muhtar, seçimi kazanıyordu. Bunu sebebi demokrasi cephesinde birden çok adayın çıkmasıdır. Örneğin 2009 Yılında 6-7 adayın çıkması, 2014 Yılında da birçok adayın çıkmasından dolayı seçimi kaybettik.

Kendi değerlerimize uygun bir muhtarlığın oluşması; seçime tek adayla girmemizi gerektiği hepimiz açısından netti. Bundan dolayı mahalleliler olarak bir çalışma başlattık. Bu çalışmaya CHP, İYİ PARTİ, HDP, EMEP, ÖDP, TKP, DP, olmak üzere 7 partinin üyeleri ve çevreleri katıldı. Ancak bu siyasi partilerin bir platformu olarak değil biz mahallelerin bir araya gelmesiydi.

Tek adayla seçime girilmesi konusunda prensip karar alındı.Ardından yaptığımız toplantılar sonucunda 16 kişilik bir komite oluşturuldu.Komite fırsat eşitliği yaratmak için bir duyuru metni oluşturdu. Bu duyuru metninde muhtar adayımız tarif edildi ve muhtar adaylarının 31 Aralık tarihine kadar başvuru yapmaları istendi. Duyuru metni kahvelere, duraklara, vb. asılarak mahalle halkı bilgilendirildi.

Bu çalışmanın ardından toplam 9 aday başvurusu oldu. Komite bu adayları daha yakından tanımak için toplantılar örgütledi. Ardından tüm adaylara amaçlarının seçime tek adayla girmek olduğu belirtildi. Adayların da katılımıyla da süren bu çalışmanın ardından Hüseyin Karakaş Muhtar Adayı olarak belirlendi.

Adayımız tüm bu kesimlerin ve esas olarak mahallede yaşayan herkesin adayıdır. Mahalledeki sorunların çözülmesi ve daha iyi bir mahalle için çalışmalar yapılacak.”

Diğer bir komite üyesi Av. Cemalettin Bektaş:

“Başından beri temel hedefimiz seçilecek muhtarın mahalleyi temsil etmesidir. Çünkü mevcut muhtarlık mahalle halkının değil idarelerin isteklerini mahalle halkına ileten kurum olarak işlemektedir. Oysa biz hep birlikte bir yönetim oluşturacağız. Yani Mahalle Meclisi ile kararlar alacağız.Hangi partinin seçmeni olduğuna bakmaksızın tüm mahalle halkını bu sürece katacağız. Dolayısıyla muhtar da esas olarak bizim bir sözcümüz olarak görev yapacaktır.”

Mahalle Meclisi başta site, apartman yöneticileri olmak üzere herkese açık olacak diyen Hüseyin Karakaş kendisinin de artık bir parti kimliği ile değil tüm Uğur Mumcu halkının temsilcisi, sözcüsü olarak tanımlamaktadır.

Emekli İlköğretim Müfettişi olan Muhtar Adayı Hüseyin Karakaş, “eğitimci olmam ve branşımın pedagoji olması mahalle sorunlarına yaklaşımda ayrıca bir avantaj oluşturacaktır. Ama esas olan burada gerçekleştirdiğimiz güç birliğidir. Brecht’in dediği gibi ‘bin göz bin kulak’,hem sorunların tespitinde hem de çözümünde gücümüz mahalle halkının birliği olacaktır. Biz muhtar ve azalarla sınırlı değil 40-50 kişilik Halk Meclisi komitesiyle mahalleyi yöneteceğiz.

Hüseyin Karakaş, “ Mahallemizde ortaya çıkan bu demokratik birliğin her alan için örnek olacağını umuyorum” diyor.

Uğru Mumcu demokrasi güçleri bu başarılarının haklı gururuyla seçim çalışmalarına başlamak üzere da kolları sıvamışlar.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı