Cuma, Şubat 23, 2024
Ana SayfaEMEKDİSK/EMEKLİ-SEN’DEN 65 YAŞ ÜZERİNE YAPILAN UYGULAMALARA KARŞI  BASIN AÇIKLAMASI

DİSK/EMEKLİ-SEN’DEN 65 YAŞ ÜZERİNE YAPILAN UYGULAMALARA KARŞI  BASIN AÇIKLAMASI

Emekli – Sen Anadolu Yakası Şubeleri “Pandemi koşullarında da açlığa ve sefalete itilen  65 yaş üstü bireyleri korumaktan uzak ve ötekileştirici uygulamaların bir an önce son bulmasını istiyoruz” dedi.

“Yeni Normal” Kime Normal?
Kartal Meydanında basın açıklamasını gerçekleştiren Emekli-Sen yöneticileri ve üyeleri, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde açıkça yer alan ayrım yapma yasağına pandemi döneminde de uyulmadığını vurguladı.
Bası açıklamasının açıl konuşmasını AEmekli- Sen Maltepe Şube Başkanı Fefzi Kirlibal yaptı.
DİSK/ Emekli – Sen Bölge Temsilcisi Aysel Lüle yaptığı açıklamada; ‘Tüm ülkeler ve Türkiye’de de genel politika emeklileri topluma yük olarak görmektir’ dedi.
Emekli-Sen yönetimi, 21 Mart tarihinden bugüne sokağa çıkma yasağının etkilediği emeklilerin “yeni normal” adı altında yapılan düzenlemede dahi yasaklarının devam etmesi COVİD-19un sadece 65 yaş üstü insanlardan bulaştığı izlemini verdiğine dikkat çekerek, emeklilerin sürekli dışarıda çalışan ve okuyan yakınlarıyla iç-içe olduklarını ve bu uygulamaların 65 yaş üstünü virüsten koruyamayacağını belirtti.
65 yaş üstüne yaşatılanın bir hapis hayatı olduğunu belirten Emekli – Sen Anadolu Yakası Şubeleri adına açıklamayı okuyan Kartal Emekli – Sen Şube Sekreteri Nalan Yakupoğlu şunları dile getirdi:
“ 65 yaş üstü vatandaşların evde kalmaları onları bir yere kadar pandemiden korurken, başta bu insanların rutin sağlık kontrolleri aksadığından pandemi dışındaki tüm sağlık sorunlarında artış yaşanacaktır. Sokağa çıkma yasağıyla birlikte hareketsiz kalan bu insanlar için pek çok fiziksel ve zihinsel hastalık riski artmaktadır. Bir bütün olarak insanın iyi olma halinin güneş, yürüyüş ve iletişim gibi pek çok faktöre bağlı olduğu gerçekliliği göz önünde bulundurulmayarak en temel haklardan mahrum bırakılan 65 yaş üstü bireylerin pek çok başka risk faktörünün önü açılmıştır.
Küresel salgınlardan korunmak için belli kısıtlamalar elbette toplum sağlığı için önemlidir. Ancak ülkemizde yapılan düzenlemeler, en baştan itibaren ve özellikle son gevşemelerle birlikte bir düzenleme değil, insan hakları ihlali boyutunu kazanmıştır. Kısıtlamaların belli bir yaş grubuna uygulanmasının biz emeklileri her gün dışarda olması gereken okuyan ve çalışan yakınlarımızın taşıma riski olduğu virüsten koruyamaz.  Üstelik alınan kararlarla hayata geçirilen “yeni normal” in salgınla bilimsel mücadelede bir gerçekliği yoktur.
İnsan hakları ihlali boyutuna ulaşmış 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağına karşı sesimizi yükseltiyoruz:
65 YAŞ ÜZERİNE ÖZGÜRLÜK!
EMEKLİYİZ, HAKLIYIZ, KAZANACAĞIZ!
YAŞASIN DİSK/EMEKLİ-SEN!”
Basın açıklamasına, CHP Kartal İlçe Başkanı Efendi Argunşah, Pendik CHP İlçe Başkanı Doğan Çakmak, Ekin Radyo’dan Levent Çelik katılarak desteklerini gösterdi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı