Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaGENELEkrem İmamoğlu: İlişiklerini kesmeyenler için suç duyurusunda bulunacağım

Ekrem İmamoğlu: İlişiklerini kesmeyenler için suç duyurusunda bulunacağım

Ekrem İmamoğlu: İlişiklerini kesmeyenler için suç duyurusunda bulunacağım

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, hâlâ İstanbul’un bütçesinin üçte ikisine sahip olan iştiraklerin yönetim kurullarında bulunan isimlere çağrı yaptı, takip ettiğini ve isimleri afişe edeceğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15 Temmuz anmasının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Genel sekreter ve yardımcılarının istifa açıklamaların sorulması üzerine İmamoğlu, “Niçin Cuma? Benim konuşmamı mı beklediler yani? Mazbatayı alalı bir aya yaklaşıyor? Niçin Cuma? Kimse milletin aklıyla oynamasın. Bizim burada aradığımız ahlak ve iyi niyet. Ben İBB başkanıyım, 5 milyona yakın oy almış bir insanım. 16 milyonun hesap soracağı kişiyim ben. Dolayısıyla ben Cuma günü bir açıklama yapıyorum ve o günün akşamında istifalar geliyor. Kendisi açıklama yapıyor. Bu işin ahlaki bir tarafı var. İnsanlara biz tebligat gönderiyoruz, bir an önce genel kurulları yapın ki biz kendi ekibimizle kendi kadromuzla sürece hakim olalım” dedi.

“BEN AÇIKLAMA YAPTIM ARDINDAN İSTİFALAR GELDİ”

DHA’da yer alan habere göre, “İstanbul’un bütçesinin üçte ikisi iştiraklerde” diyen İmamoğlu, “Bu millet bize hesap soracak. Paramız nasıl kullanılıyor gerçekten İstanbul lehine mi kullanılıyor? Birincisi bu. İkincisi biz oradan bilgi alacağız. Bakın biz sağlıklı bilgi alamıyoruz. Kim istifa etti etmedi sağlıklı bilgi alamıyoruz. Siz tamamen iyi niyetli olmayan bir davranışla şirketlerin kuruluş yönetmeliğinin verdiği yetki ile 45 günlük sürenin tamamını kullanıyorsunuz. Neredeyse Ağustos ayının sonuna doğru genel kurul kararları alıyorsunuz? Niçin? Bir hafta sonraya alın. 10 gün sonraya alın. Yazıktır, günahtır. Neyi kaçırıyorsunuz, orada nasıl bir sistem yönetiyorsunuz? Bu millet İstanbul’un konsolide bütçesinin neredeyse üçte ikisinin içinde olduğu iştirakler üzerinden benden hesap soracak. Ben şu anda sürece hakim değilim, bu kadar net. Onun için bize yazı yazmayı bıraksın, ben ahlaka, iş ahlakına ve de insanlara olan, bu İstanbullulara olan saygısına dönük bir mesaj verdim. Bak ne güzel karşılığını buldu. O akşam 6 üst düzey yönetici istifa etti. Konuşmasak daha kaç hafta duracaktı? Genel kurula kadar duracaktı. İkincisi tekrar söylüyorum, genel kurulların 45 günün tamamını kullanarak gün belirlenmesinin altında yatan niyet bence iyi olmayan bir davranış. Hâlâ devam diyor. Üçüncüsü bu yazıları yazıyorsunuz, bir baksınlar bakalım kimin danışmanları hâlâ yönetim kurullarında ya da özel kalemi hâlâ yönetim kurulunda. Sorun kendisine, nNiye duruyorlar orada?” şeklinde konuştu.

“BEN BU İŞİN BÜTÜNÜNE BAKIYORUM”

Bir gazetecinin “İlişiklerinin kesilmesine dair bir yazı göndermeniz gerekiyor” demesi üzerine İmamoğlu, şunları söyledi: Bunlar teknik işler. Ben iyi niyetten bahsediyorum. Bizim arkadaşlarımız takip ediyor. Cuma günü akşamı istifalar verildi, cumartesi günü haberim oldu. Benim için hiç bir şey ifade etmiyor. Ben bu işin bütününe bakıyorum. Yönetim kuruluna katılan arkadaşlarım var. Zabıta marifetiyle çağrı yaptım. 12’si geldi diğerleri gelmedi. Sorduğum soruyu söyleyeyim. Kişisel iradenizle mi hâlâ orada duruyorsunuz, siyasi bir irade mi size talimat veriyor? Bakın bu soruyu orada sordum, burada da soruyorum. Benim her şeyim şeffaf. Hiçbir cevap alamadım ama alana kadar her ikisine de cevap verilmiş gibi algılarım. Bu kadar açık ve net.

“Yaklaşık 20 günümü doldurdum” diyen İmamoğlu, “Hesap sorulacak günlerim tıkır tıkır, işliyor. Halkıma sesleniyorum. Ben hâlâ belediye bütçesinin 3’te 2’sine, çalışanın yüzde 80’ine sahip iştiraklere henüz hakim olamadım, bu kadar net. Milletimize duyuruyorum. Buna bir irade engel oluyorsa, yanlış yoldadır. Bu millet bizden hesap soracak. Dolayısıyla iştirakler bir an önce genel kurullarını öne çekmeliler. Bir an önce şirketlere biz kadromuzu atamalıyız. Şeffaf yönetim anlayışımızla beraber, her günün de hesabını vatandaşına veren bir yönetimi İstanbull’a buluşturmalıyız” diye konuştu.

“AFİŞE EDECEĞİM, TARİHE NOT DÜŞECEĞİM!”

Genel sekreterin dışında genel sekreter yardımcılarının da bir çok şirketin yönetiminde yer aldıklarının hatırlatılıp “O şirketler de de genel kurul süreci işletiliyor mu?” diye sorulması üzerine İmamoğlu şu cevabı verdi: Aynı şekilde, son gününü ve son anını kullanma çabası. Ayın 23-24-25 ve 28’ine genel kurul kararı alma çabası var. Nedir bu? 40-45 gün daha orada duracaksınız, niçin? Kendi şirketin değil. Ben sizden şahsım adına devir almıyorum. Orada artık kimin durduğunun bir önemi yok. Suç duyurusunda bulunacağım. Hakkımdır ya da değildir, suç duyurusunda bulunacağım. Tarihe not düşeceğim, afişe edeceğim, millete anlatacağım. Ben insanlara böyle söz verdim. Şahsımla ilgili değil. Millete ait bir varlığın korunması süreci, millete ait bir varlığın yeni yönetim anlayışıyla buluşma süreci, millete ait bir varlığın hesap verme sürecinin başlaması… Dolayısıyla ben gün gün bu konuları aktaracağım. Suç duyurusunda bulunacağım. Afişe edeceğim. Cuma günü konuştum, cevap verdi. Güzel, bir karşılık buldu. Bu gün de sayenizde konuşuyorum. Umarım yarın yine bir karşılık bulur. Bulmadı, konuşmaya devam edeceğim.

AKILLARA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN “TOPAL ÖRDEK” SÖYLEMİ GELDİ

Ekrem İmamoğlu’nun bu açıklamalarının ardından akıllara Cumhurbaşkanı Erdoğan’un 31 Mart’ın ardından İmamoğlu için sarfettiği “Bunlar topal ördek” sözü geldi.

31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlerde Ekrem İmamoğlu’nun sandıktan İBB Başkanı olarak çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyada yayılan bir videosunda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu için “Bunlar neye döndü şimdi biliyor musun, bunlar topal ördek” demişti.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş