Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaGÜNCELEkrem İmamoğlu suikast iddiasıyla ilgili konuştu: Görevimizin başındayız

Ekrem İmamoğlu suikast iddiasıyla ilgili konuştu: Görevimizin başındayız

Ekrem İmamoğlu suikast iddiasıyla ilgili konuştu: Görevimizin başındayız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “MOBESE meselesi ciddi bir meseledir, özel yaşama müdahaledir. Bunu bize yaşatan kurum yetkilileri bakandan başlamak üzere aşağıya doğru tek bir yazımıza, tek bir soruşturmamıza cevap vermemiştir” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB iştiraki KİPTAŞ ile Beylikdüzü Belediyesi’nin ortak yürüttüğü bir kentsel dönüşüm temel atma törenine katıldı.
Burada gündeme ilişkin gazetecilerle konuşan İmamoğlu, İBB’nin ulaşımda yüzde 50’lik bir zam teklifinin UKOME’de bakanlık yetkililerinin oylarıyla reddi için “İstanbulluya hizmet verme çabası içerisinde olan kurumlarımızın iş yapmaları engelleniyor” dedi.
İmamoğlu sadece 2,5-3 ay içerisinde akaryakıt fiyatlarında yüzde 120’lere varan bir artış yaşandığını belirterek bakanlık temsilcilerini eleştirdi.
“Siyasi ihtiraslar üzerinden, kurumlarını batıracak kadar gözü kararmış insanların siyaset yapmasını gerçekten üzülerek takip ediyorum” dedi.
UKOME’nin “uydurma bir genelgeyle” zapt edildiğini belirten İmamoğlu şöyle konuştu:
“10,5 milyar TL’yi aşan bir sübvansiyon rakamı şu anda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde söz konusu. Yeni gelen zamlarla, şu anki tarifeyle, toplu taşımadaki otobüsleri, metrosu, vesair gibi birçok alandaki araçların çalışabilmesi için İBB’nin bütçesinden oraya neredeyse, bugün 10,5 diyoruz, belki yarın 11 milyar diyeceğiz… Zam durmuyor ki. Yani belki yarın akşam tekrar zam gelecek akaryakıta.
Yalvarıyoruz. Bakın; 11 Büyükşehir Belediyesi olarak birkaç kez yayınladık. Dedik ki; ‘Madem destek olmak istiyorsunuz toplu taşımaya, ÖTV almayın. KDV almayın. Yani toplu taşıma, akaryakıtla ilgili bizi destekleyin. Onu da biz avantaj olarak vatandaşımıza yansıtalım.’ Ama yani biz otobüse su koymuyoruz. Hoş, suya da zam yapmıyorlar. Bu ülkede elektriğin fiyatı yüzde 300’lere yakın artmış, 2019 seçiminden bu yana su aynı yerde duruyor. Suyu elektrikle yolluyoruz insanların evine.
O bakımdan İETT’yi de batırmak istiyorlar. İSKİ’yi de batırmak istiyorlar. İETT, 150 yıllık kurum, hizmet etmek için çırpınıyor. Biz ister miyiz vatandaşımıza zam yapmak? İstemeyiz. Hadi bakayım akaryakıt zammını geriye. Al elektrik zammını geriye. Biz o zaman niye zam isteyelim ki?
Gözleri kararmış. Ne karartmış gözlerini? ‘Vay bu Ekrem İmamoğlu nereden çıktı da 2019’da İstanbul’u kazandı!’ Akılları gitmiş. Yani bu nasıl bir duygudur? Bu nasıl bir anlayıştır?”

Suikast iddiası

İmamoğlu, Danıştay cinayeti hükümlüsü Osman Yıldırım’ın kendisine yönelik suikast mektubuyla ilgili de konuştu.
İmamoğlu “Ben de basından okudum” derken “Şahsen benim beklentim bu işle yetkili ve ilgili olan kurum ve kuruluşların gerektiği zaman dilimlerinde siyasilere gereken açıklamaları ilgiyle, itinayla yapmaları ve iş birliği içinde olmalarıdır. Bunu temenni ediyoruz. Yoksa biz görevimizin başındayız. Bunlar olur, olacaktır da” dedi.
Yıldırım’ın ihbar mektubunda mobese görüntülerine yaptığı atıfa ilişkin de açıklamada bulunan İmamoğlu, ‘Bu mektubu yazan kişinin söyledikleri beni ilgilendirmiyor. MOBESE meselesi ciddi bir meseledir, özel yaşama müdahaledir. Bunu bize yaşatan kurum yetkilileri bakandan başlamak üzere aşağıya doğru tek bir yazımıza, tek bir soruşturmamıza cevap vermemiştir. Ama bu konudan asla vazgeçmeyeceğiz. Hukuki takibimiz devam etmektedir’ diye konuştu.
İstanbul – BİA Haber Merkezi (HA)

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı