Cuma, Aralık 1, 2023
Ana SayfaEMEKEmekliler; “İnsanca yaşayabilecek maaş" istedi

Emekliler; “İnsanca yaşayabilecek maaş” istedi

Kartal’da DİSK’in çağrısıyla bir araya gelen emekliler “İnsanca yaşayabilecek maaş” ve “Emeklilikte adalet istiyoruz” diye haykırdı.

Emeklilere insanca bir yaşam ve güvence talebiyle Kartal’da DİSK tarafından gerçekleştirilen emekli buluşmasına binlerce kişi katıldı. Emekliler aşırı sıcaktan etkilenirken yüzlerce emekli miting alanın dışında kalarak mitinge katıldı. Türkiye’ni dört bir yanından gelen emekliler, “Sefalete teslim olmayacağız” ve “Emeklilikte adalet istiyoruz”  açlık sınırının altında bir yaşama mahkum olmak istemiyoruz dediler.

“MİLYONLARCA EMEKLİYİ AÇLIĞA MAHKUM ETTİLER”

Evrensel’in haberine göre; “2000 sonrası SGK’lıya kademeli emeklilik gelsin”, “Kademe hakkımız, söke söke alırız”, “Emeklilikte insanca yaşam haktır”, “Susma haykır, emeklilik haktır”, “Birleşe birleşe kazanacağız” dövizleri ve sloganlarıyla meydanı dolduran emeklilere seslenen DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Serdaroğlu, “Bu güzelim ülkede milyonlarca emekliyi açlığa ve sefalete mahkum ettiler. Artık emekliler torunları eve gelsin istemiyor onlara harçlık veremeyeceği için. İnsanca yaşayabilecekleri bir ücret için birlikte mücadele edelim. Artık beklemeye tahammülümüz kalmadı. Hemen şimdi emeklileri insanca yasayacak bir duruma getirin diyoruz” diye seslendi.

“HAKKIMIZ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise emeklilere şöyle seslendi:
“Burası emeklinin, emeğine ekmeğine sahip çıkanların meydanı. Bu meydandaki irademizi tüm ülkede büyüteceğimizin sözünü vereceğiz. Emekliler bayramdan bayrama hatırlanacak insanlar değildir. Bu ülkenin emeklisi bunu hak etmiyor. Bütün emeklilere insanca yaşanacak bir ücret verilmelidir. Emeklileri yük olarak görenlere, emeklileri 7 bin 500 liraya mahkum edenlere söyleyelim; emekliler yıllarca çalıştı, alın teri döktü, kimseden sadaka istemiyoruz hakkımız olanı istiyoruz, hakkımız olanı alana kadar da mücadele edeceğiz.”

“KIDEM TAZMİNATIMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

İşçi sınıfının kazanımı olan kıdem tazminatını gasbetmeye çalışanlara da seslenen Çerkezoğlu, “OVP ile sosyal güvenlik sistemini özelleştirmeyi, en temel kazanılmış hakkımız olan kıdem tazminatımıza el uzatmayı istiyorlar. Ölmek var, kıdem tazminatımızı vermek yok! Kıdem tazminatı Türkiye işçi sınıfının en köklü kazanımlarından biridir. 47 yıldır bu hakkı fona devrederek, ‘tamamlayıcı emeklilik sistemi’ gibi programlarla çok yok etme girişimleri oldu. Dediler ki ‘İşsizliğin nedeni de kıdem tazminatı, büyük bir yüktür’ dediler. Oysa kıdemimiz bizim yıllarca çalışmamızdan gelen 13’üncü ay ücretimizdir, alın terimizdir, olması gereken fona devretmek değil mevcut sistemi daha da güçlendirmektir” dedi.
Emeklilerin refah paylarının yükseltilmesini oyalandıklarını söyleyen Çerkezoğlu, “Emeklilerin bir gün bile, bir saat bile bekleyecek tahammülü kalmadı. İstedikleri zaman KDV’yi ÖTV’yi artıranlar, şirketlerin vergilerini silenler, mesele isçiye emekçiye gelince hep ‘Çalışmalar devam ediyor’ diyorlar. Emekliler bir yük değildir, emekliler bir sorun değildir. Emekli olmak bir maliyet unsuru olarak görülemez, emeklilikte insanca yaşamak haktır. Bunu sağlamak da devleti yöneten iktidarın sorumluluğudur. Biz hakkımızı direne direne, omuz omuza alacağız. Gelirde adaleti, vergide adaleti, memlekette adaleti mümkün kılacağız. Bu meydan, bu dayanışma varsa umut vardır. Haklılığımıza olan inancımızla bu meydandan aldığımız umudu bütün Türkiye’de büyüteceğiz. Emek kazanacak, biz kazanacağız” dedi.

TALEPLER SIRALANDI

Emekli-Sen Genel Sekreteri Fikri Kalender ise yaptığı konuşmada emeklilerin taleplerini sıraladı.
Kalender şunları söyledi:

“Emeklilikte insan onuruna yaraşır bir ücret istiyoruz.

  • Emekli ücretlerinin enflasyona değil milli gelire endeksli olmasını istiyoruz; emekli aylığı bağlama oranlarının eski düzeye çekilmesini ve güncelleme katsayısında milli gelir artışının dikkate alınmasını istiyoruz.
  • En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını istiyoruz.
  • Emekli ikramiyelerinin yılda dört defa ve en az asgari ücret seviyesinde ödenmesini istiyoruz.
  • Emekli ücretleri arasındaki farklılıkların giderilmesi için Emeklilikte İntibak Yasası çıkarılması istiyoruz.
  • Mezarda emeklilik uygulamasına son verilmesini; emeklilikte yaş şartının adil bir biçimde ve kademeli olarak yeniden düzenlenmesini istiyoruz.
  • Emeklilikte yaşa takılan (EYT) kardeşlerimizin mağduriyetinin giderilerek AKP iktidarı tarafından geriye doğru işletilen ve anayasaya aykırı işleyişin iptal edilmesini istiyoruz.
  • Çıraklık ve stajyerliği sigorta girişi olarak kabul etmeyen AKP iktidarı, staj ve çıraklık sigortasını başlangıç olarak saymamaktadır. Bu adaletsizliğin ortadan kaldırılarak yeniden düzenlenmesini istiyoruz.
  • Emeklilerin sağlık hizmetlerinde ödedikleri katılım payının koşulsuz şartsız kaldırılmasını istiyoruz.
  • Emeklilerle ilgili politika yapılacağında emeklilere danışılmasını istiyoruz.
  • Ve tüm bunların yaşama geçirilebilmesinin biricik yolunun emeklilerin sendikal hak ve özgürlükleri ile toplu pazarlık haklarının teslim edilmesi olduğunu biliyoruz.”
Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı