Pazartesi, Eylül 25, 2023
Ana SayfaEMEKEmekliler yüzde 25'e hayır deyip seyyanen 8 bin TL istediler

Emekliler yüzde 25’e hayır deyip seyyanen 8 bin TL istediler

Kartal’da emekliler basın açıklaması yaptı. TBMM Genel Kurulu emekliye yüzde 25 öneren torba yasa maddesi kabul edilirken; Kartal’da emekliler “reva görülen %25’lik sefalet artışını kabul etmediklerini ve seyyanen 8 bin TL artışın ayrımsız verilmesini talep ettiler.

Birleşik Emekliler Sendikası’nın çağrısıyla Kartal’da bir basın açıklaması yapan emekliler yüzde 25 artışı kabul etmediklerini söylediler.

Birleşik Emekliler Sendikası adına basın açıklamasını okuyan Genel Sekreter Aysel Lüle, “Memur maaşlarına %86 oranında emeklilere ise %25 bir zam belirlendi. Bizler 16 milyon emekli adına emekliye reva görülen %25’lik sefalet artışını kabul etmediğimizi muhatapları ile buradan paylaşıyoruz” dedi.

Lüle, “Memurda, emeklide ekmeği aynı fiyata alıyor Enflasyondan aynı oranda etkileniyor.
Memura enflasyon %86 ise Emekliye neden %25’lik artış yapılıyor.”

Lüle, Kendinize gelince ballı, kaymaklı kepçeyle artış. Emekliye gelince çay kaşığı ile; bir de bu yetmezmiş gibi Maliye Bakanı Şimşek vergiyi tabana yayacağız diyor .
Yani çay kaşığı ile verdiğimizi kepçeyle alacağız ekonomik krizin faturasını emekliye, asgarî ücretliye ve dar gelirliye keseceğiz diyorlar.”

Emekliye reva görülen %25’lik artıştan 16 milyon emeklinin %40’ı faydalanamıyor. Hazine yardımı ile 5.500₺’den 7.500₺’ye yükseltilen emekliler, Dul ve Yetim aylığı alanlar faydalanamıyor.

Buradan Muhataplarına sesleniyoruz daha verilen %25’lik zam emeklinin eline geçmeden motorlu taşıtlara, KDV ve benzer birçok tüketim maddelerine yapılan zamlarla cebinden fazlası ile alındı. Emekli maalesef enflasyona ezdirildi.

Bileşik Emekliler Sendikası olarak 16 milyon Emekli adına bütün Emeklilere memura verilen seyyanen 8 bin TL’lik artışın ayrımsız verilmesini talep ediyoruz.

Emekli her geçen gün daha derinleşen bir yoksulluğa mahkum ediliyor.
Bizler sadaka değil yıllarca Emeklilikte rahat yaşamak için peşin ödediğimiz verginin karşılığını istiyoruz.” dedi.

Aysel Lüle konuşmasını, “Emeklilerin örgütsüz olmasından faydalanarak milyonlarca emekliyi açlığa ve sefalete mahkum etmenize Birleşik Emekliler Sendikası olarak müsaade etmeyeceğiz” diyerek bitirdi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı