Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaGENELEMEP GENEL BAŞKANI SELMA GÜRKAN'IN KARAR DURUŞMASINA ÇAĞRI

EMEP GENEL BAŞKANI SELMA GÜRKAN’IN KARAR DURUŞMASINA ÇAĞRI

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan’ın yargılandığı davanın karar duruşması #İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 24.04.2019 tarihinde saat 13:30’da yapılacaktır.

Emek Partisi-Hukuk Bürosu tüm emek ve demokrasi güçlerinin değerli temsilcileri ve üyelerini #Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na dayanışmaya çağırıyor.

EMEK PARTİSİ GENEL BAŞKANI SELMA GÜRKAN YARGILANIYOR
Emek Partisi Genel başkanı Selma Gürkan, partisinin üyelerinin yargılandığı dava öncesi basın açıklaması yaptığı için yargılanıyor. 27.02.2018 tarihinde İstanbul Adliyesi önünde parti üyelerinin Afrin operasyonuna hayır, savaş değil, barış istiyoruz diyen bildirileri dağıttığı gerekçesi ile tutuklu yargılandığı dava öncesi, kısa bir konuşma yapmış ve siyasi iktidarın savaş politikalarını eleştirmiş,barış talebini her türlü dile getireceklerini ifade etmiştir.
Genel başkan Selma Gürkan, bu açıklaması ile terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesi ile hakim karşısına çıkmıştır. Dava savcısı, Selma Gürkan’ın terör örgütü propagandası yaptığı gerekçesi ile cezalandırılmasını talep etmişti.
Savcılık, basın açıklaması ile bu savaş politikalarını “baltalamaya çalışan” ifadeleri ile genel Başkanımızın siyaset yapma özgürlüğü, ifade özgürlüğü hakkını ve bu kapsamda bir siyasi partinin siyaset yapma hakkını engellemektedir. Savcılık makamı, söz konusu açıklama ile, “bir nevi örgütün eylemlerini övdüğü anlaşılmakla” da diyerek, genel hukuk ilkeleri ile açıklanamayacak şekilde niyet okuması yapmaktadır. Siyasi iktidara yönelik her eleştirinin, yargılanmaktan, ceza almaktan geçtiğini görüyoruz. Ayrıca yaşadığımız şu günlerde bu cezalandırma yetmemekte ve hedef göstererek toplumda kutuplaşmada had seviyeye çıkarılmaktadır. Savaş politikalarına karşı olmanın dahi başlı başına“terörist” olmakla eş tutulması, insan haklarının ülkemizde geldiği olumsuz tabloyu da gözler önüne sermektedir.
AKP dışında siyaset yapma hakkının yargılamalarla, tehditlerle engellenmeye çalışıldığı şu günlerde dayanışma içinde olmak önemlidir.
Selma Gürkan’ın yargılandığı davanın karar duruşması İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 24.04.2019 tarihinde saat 13:30’da yapılacaktır. Tüm emek ve demokrasi güçlerinin değerli temsilcileri ve üyelerini Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na dayanışmaya çağırıyoruz.EMEK PARTİSİ – HUKUK BÜRO

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı