Cumartesi, Temmuz 20, 2024
Ana SayfaGÜNCELEMEP’in Pendik Belediye Başkan adayı emekli öğretmen Cemal Çoban oldu

EMEP’in Pendik Belediye Başkan adayı emekli öğretmen Cemal Çoban oldu

Emek Partisi (EMEP) İstanbul Pendik Belediye Başkan Adayını adayını açıkladı. EMEP’in Pendik Belediye Başkan adayı emekli öğretmen Cemal Çoban oldu. Cemal Çoban, “Rantçı belediyeciliğe karşı halkçı belediyeciliği savunalım” dedi.

Evrensel’in haberine göre, EMEP İstanbul İl Yöneticisi Ali Doğan’ın katılımıyla gerçekleşen aday tanıtım toplantısında EMEP’in Pendik Belediye Başkan adayı emekli öğretmen Cemal Çoban oldu. EMEP Pendik İlçe Bürosunda gerçekleşen tanıtım toplantısına Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Adile Doğan, çeşitli iş kollarında çalışan işçiler, kadınlar da katıldı.

“RANTÇI BELEDİYECİLİĞE KARŞI HALKÇI BELEDİYECİLİK”

Açılış konuşmasını EMEP Pendik İlçe Başkanı Halis Kar gerçekleştirdi. Kar, rantçı belediyeciliğe karşı halkçı belediyeciliği savunduklarını söyleyerek,  Pendik belediyesinin 20 yıldır AKP’nin elinde olduğunu, rant odaklı hizmet ettiklerini bu yüzden Pendik’in sorunlarının katlanarak arttığını söyledi.  İşçilerin, emekçilerin, halkın söz sahibi olduğu bir yönetimi savunduklarını aktaran Kar, “Bundan sonra parti olarak kendi çalışmamızı yürütüp, Emek partisi olarak seçime gireceğiz” dedi.

Fotoğraf: Evrensel

“EN GENİŞ BİRLİKTELİĞİ OLUŞTURMAMIZ GEREK”

EMEP İstanbul İl Yöneticisi Ali Doğan, tek adam, tek parti rejimin geriletilmesi için en geniş birlikteliğin yerellerde oluşturulmasına yönelik bütün siyasi partilere çağrı yaptıklarını, bu çağrılarına yanıt alamadıklarını söyledi. Doğan “Pendik 33 mahalleden oluşan bir kenttir. İstanbul’un dördüncü büyük kenti. 750 bin nüfusun yaşadığı yer, kendine özgü sorunları var. Yoksulluğun kol gezdiği, bir tarafta da sanayinin içerisinde olduğu bir mahalle. Böyle devasa bir ilçeyi AKP kaybetmek istemiyor. Ayrıca Pendik cemaatlerin, tarikatların örgütlendiği yer” dedi. AKP’nin İstanbul’u yönettiği dönemde cemaatler, tarikatları beslediğine dikkat çeken Doğan, “Yanlarında kim varsa onları beslediler büyüttüler bu memleketin başına da bela ettiler ve memleketi de parsel parsel sattılar bunu da açık açık ifade  ettiler. AKP’nin bu saldırıları karşısında en geniş birliktelikleri oluşturmamız gerek. Partimiz bu sürecin içinde oldu. Bir şeyler değişirse örgütlü güçlerle değişir” diye konuştu.

Başta sanayi ve işçilerin yoğun olduğu ilçeler olmak üzere kendi belediye başkan adaylarını çıkaracaklarını söyleyen Doğan, “Yerel seçimlerde esas kazanım; en geniş yerel birliklerin, emekçilerin kalıcı birliklerinin kurulması, mevcut yerel yönetimlerin emekçilerin çıkarlarını gözeterek çalışması, emekçilerin kendi sorunlarıyla ve kendi birlikleriyle yerel yönetimlere katılması olacaktır. Emekçilerin İstanbul’u emekçilerin çıkarına, emekçilerin katılımıyla yönetilmelidir. Demokratik, halkçı ve emekten yana bir belediyecilik için birleşelim, mücadeleyi büyütelim!” diye seslendi.

“ÖRGÜTLÜ MÜCADELEYİ HEDEFLİYORUZ”

Pendik adayı olan emekli öğretmen Cemal Çoban da “Pendik’te yürüteceğimiz çalışmalar daha çok emekçilerin derin yoksulluğun olduğu mahalleler, kentsel dönüşüm adı altında rezerv alanları adı altında halkın barınma hakkına gasbedilen bölgelerde çalışmalara ağırlık vereceğiz. İşçilerin, işsizlerin, kadın sorununun yoğun olduğu mahallelerde çalışmalara ağırlık vereceğiz. Esas olarak buralardaki mağdur olan insanların hak arayışlarını örgütlü bir seviyeye getirmek, hak arayışlarına örgütlü bir mücadele ile karşılık vermek, hak arayışlarına yardımcı olmak… Bu şekilde bir örgütlü mücadeleyi hedef alıyoruz” dedi.

Fotoğraf: Evrensel

“YOKSULLUĞUN YOĞUN OLDUĞU MAHALLELERDE ÇALIŞMA YÜRÜTECEĞİZ”

Tokat doğumlu olan Cemal Çoban, Kartal Ticaret Lisesinde görev yaptı, 2002 yılında emekli oldu. Kamu emekçileri sendikal hareketi içinde 1990’lı yılların başından beri yer aldı. İki dönem Eğitim Sen’de yöneticilik yaptı. KESK’te GYK üyeliği, Emek Partisi’nde kuruluş süreci dahil merkez ve İstanbul il yöneticiliği, işçi çalışması alanında tersane, tekel, metal iş kollarında parti görevi yürüttü. HDK ve HDP örgütlenme ve faaliyet alanında EMEP temsilcisi olarak görev yaptı. Halen İstanbul il ve merkezi düzeyde yardımcı görevler yürütüyor.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş