Cumartesi, Mayıs 18, 2024
Ana SayfaGÜNCELEngelsiz Yaşam Kartı'na Gezegen Kafelerde İndirim

Engelsiz Yaşam Kartı’na Gezegen Kafelerde İndirim

Engelsiz Yaşam Kartı ile Belediyemize ait sosyal tesisler olan Gezegen kafelerimizden indirimli bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde bulunan Engelli Danışma ve Koordinasyon Birimi, Kartal Belediyesi sınırları içerisinde ikamet eden ve sosyal yardım kriterlerini sağlayan engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik yardım ve hizmetler sunmaktadır.

Engelsiz Yaşam Kartı almak için gerekli evraklar:

  • Engelli bireye ait 1 adet vesikalık fotoğraf
  • Engelli raporu fotokopisi
  • Yerleşim yeri belgesi
  • Hanede ikamet eden herkesin kimlik fotokopisi ile Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekmektedir.

Engelli Vatandaşlar İçin Ayni Yardımlar

Hasta alt bezi yardımı
Tekerlekli sandalye yardımı
Akülü tekerlekli sandalye yardımı
Hasta yatağı ve havalı yatak yardımı
Çeşitli medikal malzeme (wolker, koltuk değneği vb.) yardımı

Kartal Belediyesi Engelli Yaşlı Hizmetleri

Engelli nakil aracı hizmeti; Yatalak durumda olmayan engelli ve yaşlı vatandaşlara sağlık hizmetlerine ulaşım konusunda engelli nakil araçları ile destek veriyor.

Evde kişisel bakım ve kuaförlük hizmeti; Engelli ve yaşlı vatandaşların evlerine giderek kişisel bakım ve kuaförlük ihtiyaçlarını karşılanıyor.

Engelsiz üretim atölyeleri hizmeti; 18 yaşından büyük olup grup eğitimine uyum sağlayabilecek farklı engel gruplarından vatandaşları için Hürriyet Kültür Merkezi’ndeki el sanatları atölyesi ve Soğanlık Kültür Merkezi’nde seramik atölyesi ile hizmet veriyor.

Engelsiz spor merkezi hizmeti; Farklı engel gruplarından vatandaşlara yönelik spor hizmeti ile vatandaşların kişisel, sosyal, psikolojik ve bedensel gelişimlerine destek olunuyor.

Engelli hakları ve istihdamı ile ilgili bilgilendirme hizmeti; Engelli Danışma ve Koordinasyon Birimi’ne yapacağınız ziyarette yüz yüze bilgilendirme alabilirsiniz. Konuyla ilgili Engelli Hakları broşüründen de yararlanabilirsiniz.

Sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler hizmeti; Engelli vatandaşlara yönelik bilgilendirme, farkındalık ve sosyalleşmeyi içeren çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Ev ziyaretleri hizmeti; Yapılan ev ziyaretleri ile engelli ve yaşlı vatandaşların ihtiyaçlarını ve taleplerini yerinde tespit ederek gerekli adımların atılması sağlanıyor.

Diğer Yardımlar ve Hizmetler

Kartal’da ikamet eden engelli ve yaşlı vatandaşlar, ayni yardım talepleri haricinde nakdi yardım talepleri için Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne başvurabilir, ambulans ve evde sağlık hizmetinden yararlanmak için Sağlık İşleri Müdürlüğü ile iletişime geçebilir.

İletişim
Engelli ve yaşlı vatandaşlarımıza yönelik yardımlar ve hizmetlerle ilgili daha detaylı bilgi almak için Komşu İletişim Merkezi’ne ait 444 4 578 numaralı telefonu arayabilir veya engelliler@kartal.bel.tr adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı