Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaGÜNCELESİN KÖYMEN BİTLİSLİ KADINLARLA BULUŞTU

ESİN KÖYMEN BİTLİSLİ KADINLARLA BULUŞTU

CHP Maltepe Belediye Başkan Adayı Esin Köymen, güne Zümrütevler’de Bitlisli kadınların kahvaltısıyla başladı. Kahvaltı boyunca görüş ve önerileri dinleyen ve Maltepe için projelerini paylaşan Köymen, “Maltepe’de kadınlarımızı kamusal alanda görünür kılacak projelerimizi hayata geçirmeye hazırız” dedi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN ADAYIM

Esin Köymen’in konuşmasından satır başları şöyle: 

Mimarım ve uzun yıllar mimarlar odasında kente dair politikalar üzerinde çalışmalar yaptım. Nasıl bir yerel yönetim olması gerektiği üzerine çalışmalar yaptım. Şimdi belediyede, özellikle bir kadın aday olarak kadın arkadaşlarımın sorunlarını diğerlerinden daha fazla görerek belki de çözüm önerilerimizi hayata geçirebilmek için bir göreve talip oldum.

KADIN ADAY OLMAMIN GETİRDİĞİ SORUMLULUĞUN FARKINDAYIM             

Maltepe’de nüfusun yarısı kadın, yarısı biziz ama hem siyasette hem sivil toplum örgütlerinde hem de istihdam alanında çok da görünür değiliz. Ne yazık ki bu nedenle de bir taraftan hem kız çocuklarımız için hem de kendi akranlarım için bir umut olmak istiyorum. Hem yerel yönetimde hem de genel siyasette daha fazla yer almaları için bir örnek olmayı da istiyorum.

DAHA YAŞANABİLİR BİR MALTEPE İÇİN YOLA ÇIKTIK

Biz yola Maltepe’de yaşam var diyerek çıktık. Özellikle çocuklarımızın geleceği için, daha yaşanabilir bir dünya, bir Maltepe yaratabilmek için bu yola çıktık.

Çocuklarla kadınların ilişkisini kadınların istihdamda yer alabilmesi için çocuk bakımının bir miktar erkek arkadaşlarımıza, bir miktar da kamusal hizmet olarak kreşlerle bağlantısını sağlamak ve kadınlarımızın iş hayatlarında daha özgürce çalışmalarını sağlamak bizim için önemli bir olgu. Dolayısıyla kent mekanı üzerinde yaptığımız bütün kurgularda çocukların hem yaşam alanları, hem oyun alanları, hem de kreşleri bizim için önemli.

‘TARLADAN SOFRAYA’ İLE SAĞLIKLI GIDAYA ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRACAĞIZ

Tüm bunlardan bağımsız olarak, yoksulluğun bu kadar derinleştiği bir dönemde ‘Tarladan Sofraya’ en önemli projemiz. Maltepe’de çok sayıdaki uygun alanda kuracağımız tarlalarla sağlıklı gıdaya doğrudan doğruya aracısız biçimde erişimi sağlayacağız.

KADIN KOOPERATİFLERİNİ DESTEKLEYECEĞİZ

Bu alanlarda özellikle kadın arkadaşlarımızın kurduğu ve benim gelişimlerini yakından izlediğim kooperatifler var. Kadınlarımız gerçekten müthiş işler başarıyorlar. Onları bu anlamda desteklemek ve kooperatiflerin yaygınlaşmasını sağlamak da en önemli çalışma alanlarımızdan biri.

GENÇLERİN BİLİM-TEKNOLOJİYLE VE İNOVASYON MERKEZLERİYLE BAĞLANTISINI SAĞLAYACAĞIZ

Gençlerimiz elbette bizim geleceğimiz, özellikle sportif alanlarla bağlantılarını inovasyon merkezleriyle bağlantılarını, bilim teknolojiyle bağlantılarını sağlamamız gerekiyor.

ÜNİVERSİTELİLER İÇİN YURTLAR YAPACAĞIZ

Üniversitesi bol bir yerdeyiz ve öğrenci arkadaşlarımızın da en büyük sorunlarından bir tanesi yurt sorunu. Dolayısıyla kamunun elinde yerel yönetimin elinde ucuz ama konfor şartları çok yüksek yurt yapılarının olması ve çocuklarımızın, gençlerimizin de buralardan yararlanması bizim için önemli.

YAŞLILAR VE ENGELLİLERİN HAYATA KATILABİLMESİ İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ

Özellikle sosyal tesisler ve bakımevleriyle bağlantılı olarak yaşlılarımız ve engellilerimiz için özel çalışmalarımız var. Engelli bireylerimizin kamusal alanda çok görünmediğini biliyoruz. Kamusal alanlarda engelli bireyler için gerekli düzenlemeleri yaparak onları sosyal hayata katmak ve engel durumlarına göre istihdam sağlamak da hedeflerimiz arasında. Yaşlılar, engelliler ve yakınlarının hayata katılabilmesi için var gücümüzle çalışacağız.

HERKESE EŞİT VE HERKES İÇİN ULAŞILABİLİR KAMUSAL HİZMET

Genel anlamda yaklaşımımız toplumcu bir belediyecilik, toplumcu bir belediyecilikte bireyi değil, toplumun kendisini önceleyen hizmetleri de insanların maddi güçleri oranında değil, mümkün olduğunca kamusal hizmet olarak ve herkesin erişebileceği bir alan olarak görmek bizim temel felsefemiz ve bu belediyecilik yaklaşımıyla yola çıktık.

 

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı