Çarşamba, Aralık 6, 2023
Ana SayfaDÜNYAEski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Uyardı

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Uyardı

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, Washington’un Moskova ve Pekin ile ilişkilerinde silahlı çatışmalara yol açabilecek tehlikeli bir durumun geliştiğine inanıyor.

ABD, Rusya ve Çin ile savaşın eşiğinde olacaktı. Kissinger , Wall Street Journal’a (WSJ) verdiği röportajda Washington’un durumun nasıl sona ereceği veya nereye varabileceği hakkında hiçbir fikri olmadan ciddi durumu kısmen kendisinin yarattığını söyledi .

Şu anda yapılabilecek tek şey gerilimi tırmandırmak ve seçenekler yaratmak değil, bunun için de stratejik bir hedef haline gelmesi gerekiyor.

ABD’nin “stratejik rakip”i Çin

Hatırlanacağı üzere   Joe Biden, 2021 Mart ayında açıklanan ulusal güvenlik stratejisi ile Çin’e karşı topyekûn bir savaşa girişti. Marta ayında açıklanan ulusal güvenlik stratejisi dokümanında Rusya ve Çin’e karşı “büyük bir güç mücadelesi içine girildiği” ilan edildi. Böylelikle Çin “stratejik ortaktan”, “stratejik rakip” statüsüne geçirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken strateji belgesini açıklarken, “Birkaç ülke ile Rusya, İran, Kuzey Kore gibi ciddi sorunlarımız var. Fakat Çin’in bize yönelik tehdidi farklı. Çin ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik gücüyle ABD’ye meydan okuyan tek ülkedir” sözleriyle “stratejik rakip”ini tanımladı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı