Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana SayfaKÖŞE YAZARLARIFındıkta son durum

Fındıkta son durum

Fındıkta son durum…
Üretici bahçeye girmiş, neredeyse fındık sezonunun yarısı bitmiş, yevmiyesini, nakliyesini, fiyatların yüksek açıklanacağını, düşünerek pazarlığını buna göre yapmıştı. Ancak; maliyetini dahi karşılamayan, 27-26.5 ₺ gibi komik bir fiyat açıklandı.
*
Bu fiyat üreticinin istediği, beklediği, hakkettiği bir fiyat asla değildir. Fındık ülkemizin stratejik bir ürünüdür. Dünya da çikolata ve ezme sektöründe daha çok hammadde olarak kullanılır ve olmazsa olmazdır. Türkiye Cumhuriyeti fındıkta dünyanın en büyük üreticisidir.
*
Türk fındığı, aroması ve tadı ile dünyaca ünlü markaların vazgeçilmezidir. Ülkemize en fazla döviz girdisi getiren tarım ürünüdür. Dolayısıyla fındık üreticisine, ürünü için fiyat verilirken bu faktörler göz önünde bulundurulmalı ve hakkettiği değeri verilmelidir.
*
Bunun dışında üreticiye verilecek 1₺ dahi artış köylünün kazancı olacaktır ve ülke ekonomisinde harcanacaktır. Fındık fiyatı serbest piyasa ekonomisinde belirlenemez. Fındık fiyatını devlet belirler. Üreticisinden her türlü şartta alır ve vatandaşlarını tarıma teşvik eder.
*
Depolar kooperatifler bunun içindir. Elindeki fındığa katma değer katmak için dünyanın en iyi çikolatasını ve ezmesini bizler yapabiliriz. Bu o kadar da zor değildir, örnekleri vardır.
*
Stratejik ürünümüz fındığın borsasını kurarak üreticimizin dünya çapında fiyat belirleyicisi olmasını sağlamalıyız. Fiskobirlik ve diğer kooperatifleri dünyanın en büyük ihracatçısı, Çikolata üretiminde dünya markası haline getirmeliyiz.

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar