Cuma, Haziran 24, 2022
Ana SayfaGÜNCELGezi davasında Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet

Gezi davasında Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet

Gezi davasında Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Gezi davasında, Osman Kavala’ya müebbet hapis cezası, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’ye ise 81’er yıl hapis cezası verildi.

Osman Kavala, Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater’in de aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında görülen Gezi davasında karar açıklandı.

Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’ye 18’er yıl hapis cezası verildi. Hepsinin tutuklanmasına hükmedildi. Osman Kavala’ya hükümeti kaldırmaya teşebbüsten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Casusluk suçlamasından ise beraatine ve tahliyesine hükmedildi.

Kararın açıklanmasının ardından salondan “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları yükseldi. Can Atalay, kararın ardından salona seslenerek “Buradan Mücella ablamızı Bakırköy’e, bizi Silivri’ye götürecekler. Şunu bilin: Zulme boyun eğmeyeceğiz. Zulme karşı direneceğiz. Hiçbir hukuka aykırı işlemi kabul etmeyeceğiz. Halep oradaysa arşın burada” dedi.

ÜYE HAKİMDEN ŞERH

Davada karar oy çokluğu ile alındı. Üye hakimlerden biri sanıkların üzerlerine atılı suçlardan cezalandırılmalarına yeterli delil bulunmadığından beraatlerine ve Osman Kavala’nın tahliyesi ile diğer sanıkların tutuklanmamasına yönelik görüş bildirerek karara şerh düştü.

Hakim, şerh yazısında, “Dinleme kayıtlarının yasak delil mahiyetinde olduğu, aksi kabul edilse dahi dinleme kayıtlarını destekleyen somut kanıtlar olmadığı ve tek başına dinleme kayıtlarının sanıkların üzerine atılı suçlardan mahkumiyetlerine yeterli olmadığı anlaşılmış olup, sanıkların üzerlerine atılı suçlardan cezalandırılmalarına yeter her türlü kuşkudan uzak, somut, kesin ve inandırıcı başkaca delil de bulunmadığından, beraati, tutuklu sanık Osman Kavala’nın tahliyesi, diğer sanıkların tutuklanmaması gerektiği görüşündeyim” dedi.

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar