Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ana SayfaGÜNCEL"GEZİ DİRENİŞİ HALKTIR, YARGILANAMAZ!"

“GEZİ DİRENİŞİ HALKTIR, YARGILANAMAZ!”

Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurlu, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Gezi davasında, Osman Kavala’ya müebbet hapis cezası, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’ye ise 81’er yıl hapis cezası verilmesi ardından bir açıklama yaptı.

Türkiye Yazarlar Sendikası Yönetim Kurlu yaptığı açıklamada;

“GEZİ DİRENİŞİ HALKTIR, YARGILANAMAZ!”

“Baştan sona hukuksuzluklarla dolu yargılama sonucunda Gezi Davası’nda yargılananlara ağır hapis cezaları verildi. Karara muhalefet şerhi koyan yargıcın da yazdığı metinde vurguladığı üzere dosyada yargılananların ceza alması için hiçbir kanıt olmadığı gibi, bütün yargı içtihatları verilen kararın hukuka aykırı olduğunu göstermektedir. Karar, bağımsız yargı tarafından verilmemiş, siyasi bir karardır. Son sözleri sorulan Mücella Yapıcı’nın dediği üzere karar hükümsüzdür, “vız gelip tırıs gidecektir.”

Dünya ve ülke tarihi, dünden bugüne “yukarıdan gelen emirlerle verilmiş” sayısız kararla doludur. 1938’de Nâzım Hikmet’e verilen hapis cezaları da emirle verilmiştir. 12 Mart sonrasında; Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan’a verilen idam cezaları da… 12 Eylül’de on binlerce işçi-emekçi-öğretmen-öğrenci-sendikacı, devrimciye verilen cezalar da… Tümü halkın vicdanında yok sayılmış, hukuksuz, adaletsiz kararlardır. Kararları verenlerin değil, yargılananların sözleri unutulmamış, tarihe kazınmıştır. Gezi kararı da öyle olacaktır. Tarih, Mücella Yapıcı’nın sözlerini yazacaktır: “Mesleğimi sadece mesleğimin ilkeleri doğrultusunda kullandım ve bu yaşamdan onur duyuyorum. Aynı onuru benim yaşıma gelince sizin de yaşamanızı umuyorum.”

Adnan Yücel’in bir şiirinde dediği gibi; “Tarihin en güzel yerinde/ Son sözü hep direnenler söyler.” Söyleyecektir!” dedi.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı